תואר שני M.Teach מוסמך בהוראה

תואר שני בהוראה ותעודת הוראה לחינוך העל-יסודי

ראש התכנית: ד"ר עדי שרעבי

התכנית "מוסמך בהוראה M.Teach" הינה שלב נוסף בפיתוח כוחות ההוראה בישראל. זוהי תכנית שמטרתה לשדרג את פרופיל העוסקים בהוראה ולהבטיח שבבתי הספר ילמדו מורים בעלי תואר שני בהוראה ותואר ראשון במקצוע ההוראה אותו הם עתידים ללמד.

התכנית שמה לה למטרה להכשיר מורים בעלי תפישה חינוכית רחבה, אשר ישמשו הן כמחנכים והן כמורים מקצועיים בתחום הדעת שלהם.

הלימודים בתכנית יפתחו בפני הלומדים צוהר לעולם החינוך, סקרנות ומוטיבציה לעסוק בחינוך. לימודי ההכשרה להוראה נועדו לאפשר לסטודנטים לברר לעצמם את בחירתם המקצועית, להכיר תלמידים ומצבי הוראה, להכיר תכניות לימודים, חומרי למידה ודרכים מגוונות של הוראה, להיחשף לדינאמיקה החברתית הנוצרת בכיתות ובבתי הספר, ללמוד הרגלים של עבודת צוות בקהילת עמיתים ולגבש תפיסה מקצועית כאנשי מקצוע רפלקטיביים. כמו כן, לאור השינויים התדירים במערכת החינוך, הסטודנטים ילמדו איך להתמודד עם השונות והמורכבות בכיתות ולשלב אמצעי הוראה חדשניים המותאמים למאה 21 . התכנית חותרת לתעל את הידע והמוטיבציות של משתתפיה לתרומה משמעותית לחברה ולעוסקים במלאכת ההוראה.

התכנית מעניקה לבוגריה תואר שני בהוראה ותעודת הוראה לביה"ס העל-יסודי באחד מתחומי הדעת (על פי לימודי התואר הראשון):
ספרות, היסטוריה, מקרא, אנגלית, אזרחות, מתמטיקה, ביולוגיה, עיצוב, אמנות, תקשורת, קולנוע, ניהול עסקי.

הלימודים בתכנית פורשים יריעה רחבה של ידע בתחום החינוך ומקנים תשתית עיונית אשר תזין את העשייה החינוכית תוך מתן דגש לסוגיות חינוכיות אותנטיות הלקוחות מהמציאות הישראלית בתחומי חברה וחינוך.
בנוסף, התכנית מקנה למשתתפיה ידע פדגוגי פרקטי הנדרש להוראת תכני המקצוע אותו למדו בלימודי התואר הראשון, אסטרטגיות בהוראה מותאמת כללית ופרטנית והתנסות מעשית במסגרתה חווים הסטודנטים את הנעשה בכתות הלימוד ובבתי הספר. בהתאם לכך התכנית כוללת ארבעה מרכיבים עיקריים:

  • לימודי חינוך
  • מתודולוגיות מחקר בחינוך, סמינריונים בחינוך
  • לימודי פדגוגיה ומתודיקה כלליים ומרכיב ייחודי לכל אחת מהתמחויות
  • התנסות מעשית

ההתנסות המעשית
את ההתנסות המעשית מלווים מדריכים פדגוגיים, מומחים בתחום הדעת. ההתנסות מתקיימת בבתי ספר מאמנים הנבחרים בקפידה, בדגש על תכנון הוראה, ביצועה ועיבוד רפלקטיבי של חוויות ההוראה.

ההתנסות נערכת בקבוצות התמחות קטנות הייעודיות לסטודנטים בתכנית, ולכן מאפשרת להם לעבור תהליך משמעותי.

מסגרת הלימודים
הלימודים מתקיימים יום וחצי בשנה א' ויום לימודים אחד בשנה ב'.
הלימודים מתפרסים על פני ארבעה סמסטרים, קורס נוסף הנלמד במתכונת מרתונית מקוצרת במהלך הקיץ, בין שנה א' לשנה ב' ובליווי אישי לאורך שנה"ל השניה.

מערך מסייע (הלוואה מותנית ומלגת מפעל הפיס) – לקראת שנה"ל תשפ"א
משרד החינוך יעניק לסטודנטים הלומדים בתכנית ה M.Teach הלוואה מותנית עבור שנת הלימודים הראשונה (לא כולל שנת השלמות). במקצועות שנקבעו על ידי המשרד כמועדפים תהייה אפשרות להלוואה מותנית גם בשנת הלימודים השניה.
על הסטודנט.ית להתחייב לעבוד בהוראה בהיקף של שני שליש משרה לפחות במשך שנתיים עבור כל שנה בה קיבל.ה הלוואה. כמו כן, יוענקו מלגות "מפעל הפיס" לסטודנטים הלומדים בתכנית, בכפוף לשעות התנדבות בבתי הספר. 

*מתן ותנאי ההלוואה המותנית כפופים להנחיות העדכניות ולשינויים מצד משרד החינוך.

להלן קישור לחוזר משה"ח בנושא המערך המסייע תשפ"א

*ניתן להתחיל בסטאז' בתום השנה הראשונה (כפוף לאישור משה"ח)

 

 

 לקבלת מידע נוסף, אנא מלא/י את הפרטים ונחזור אליך בהקדם:
 

* שדות חובה מסומנים בכוכבית

מרכז ייעוץ ורישום
א'-ה' 08:00 - 17:00

הרשמה אונליין