תואר שני באוריינות חזותית

ראש ומרכזת התכנית: ד"ר טל דקל

"אוריינות חזותית היא היכולת להשתמש בדימויים חזותיים ולהבין אותם. היא כוללת את היכולת לחשוב, ללמוד ולהתבטא באמצעות דימויים חזותיים" (Braden and Hortin, 1982).

צילום: אסתר יבין
צילום: אסנת יבין
צילום: אסתר יבין
צילום: אסנת יבין
צילום:יעל וקסלר
צילום: יעל וקסלר

התכנית לאוריינות חזותית M.Ed מיועדת ליוצרים ולמחנכים באמנויות השונות המעוניינים להתפתח בתחומם ולהתקדם מבחינה מקצועית וכלכלית.

המסלול ללא תזה המסלול המחקרי עם תזה

המושג אוריינות חזותית התמסד כתחום דעת בשנות השישים בארצות הברית. את המושג טבעו אנשי חינוך שביססו את ההכרה בכוחה של האוריינות החזותית לפתח אצל הלומדים את יכולת החשיבה ואת ההערכה העצמית ותחושת העניין והשייכות לסביבה ולקהילה.
בעולם העכשווי - עולם שבו מסרים חזותיים תופסים מקום שאינו נופל בחשיבותו ממקומם של המסרים המילוליים, בעידן שבו אנו מוצפים בערב רב של מסרים חזותיים במגוון רחב של אמצעים - באינטרנט, בטלוויזיה, במרחבים פרטיים ובמרחבים ציבוריים, היכולת לפענח ביטויים חזותיים ולחשוב עליהם באופן ביקורתי הפכה למיומנות חיונית. למורים במערכת החינוך מיומנות זו חיונית אף יותר, שכן היא משמשת ככלי בעל עוצמה ללמידה ולהוראה ולפיתוח חשיבה יצירתית, ביקורתית ועצמאית. האוריינות החזותית חשובה כאמצעי לביטוי ולתקשורת בתרבות האנושית, כשדה חיוני להעמקה ולמחקר וככלי חינוכי. כמו כן, ידע זה תורם ליצירה החזותית עצמה בתחומי האמנות, העיצוב, הקולנוע והתקשורת, התיאטרון והמחול. התכנית מאפשרת למורים ולגננות המלמדים אמנויות ואו עיצוב לפתח יכולות פענוח ויצירה של טקסטים חזותיים. כמו כן, התכנית מאפשרת לעשות בהם שימוש מושכל וביקורתי למטרות חינוך והוראת היצירה החזותית, כל זאת מתוך תפיסות חינוכיות המחויבות להעצמה חברתית וסביבתית.

ייחודה של התכנית
אוריינות חזותית היא תכנית חדשנית וייחודית לתואר שני, המשלבת את כלי האוריינות החזותית בחינוך לאמנויות ובחינוך בכלל. התכנית רותמת כלים אלה לפעולה למען הובלת שינוי בזירות חינוך, חברה וסביבה.

קידום אישי
התכנית נותנת מענה לשלושה צרכים של מורים ליצירה חזותית:

  • ידע תיאורטי: העמקת הידע התיאורטי והתובנות הנוגעים להיבטי השפה החזותית ופיתוח הרגישות החזותית והאסתטית והיכולת לעשות שימוש מושכל וביקורתי בשפה החזותית בהוראה ובלמידה.
  • המחשה: העמקת ההיכרות עם אפשרויות השימוש באמצעי המחשה ובעזרים חזותיים לצורכי הוראה ולמידה בתחומי היצירה החזותית, שכלול מיומנויות ההתנסות בשימוש בהם ופיתוח מקורי של אמצעים כאלה.
  • התנסות: התנסות ביצירה החזותית הנשענת על מחקר, או התנסות במחקר עיוני-יישומי המתייחס להיבטים השונים של שדה האוריינות החזותית, זאת למען קידום החינוך החזותי לצד קידום מטרות חברתיות סביבתיות.

ערך מוסף
לימודי אוריינות חזותית נותנים מענה הולם להתפתחות האקדמית הדרושה לכם - המורים לאמנות, לחינוך יצירתי, לתיאטרון, למחול, לצילום, לעיצוב ולתקשורת וקולנוע, ובעלי תואר ראשון באמנויות היצירה החזותית.

 

  • הלימודים מעמיקים את השכלתכם הן מבחינה תיאורטית והן מבחינה יישומית; הם מסייעים לכם להבין את הקשרי האוריינות החזותית בתהליכים תרבותיים, ואת תרומתה לחינוך ולהוראה של תחומי היצירה החזותית.
  • הלימודים מזמנים לכם התנסות מתוך המטען המקצועי האישי. הם משמשים אמצעי לפיתוח האישיות היוצרת שלכם, לקידום מעמדכם האקדמי והפרופסיונאלי כמורים יוצרים, ולשדרוג איכות עבודתכם למען השכלת תלמידיכם והעצמתם.
  • הלימודים מתקיימים באווירה אינטימית ובמסגרת מפרה של קהילה יצירתית מגוונת, ומאפשרים העצמה מקצועית אינדיבידואלית לצד פיתוח שיח תיאורטי והקפדה על איכות אקדמית.
  • בוגרי התכנית יכולים לשדרג את דרגות הקידום שלהם, להשתלב בתפקידי ייעוץ הוראתי-קוריקולרי וכמרכזי המקצועות החזותיים והדידקטיים ולהפוך למובילי שינוי במסגרות חינוכיות על יסודיות, בלתי פורמאליות ואקדמיות.

לקבלת מידע נוסף, אנא מלא/י את הפרטים ונחזור אליך בהקדם:

* שדות חובה מסומנים בכוכבית

מרכז ייעוץ ורישום
א'-ה' 08:00 - 17:00

הרשמה אונליין