הנחיית קבוצות

התכנית לא תיפתח בתשפ"א

 

הנחיית קבוצות בעידן של שינויים –להוביל את השינוי
לימודי תעודה, תכנית דו שנתית


רכזת התכנית: דר' רועית דהן
סגל ההוראה בתכנית: ד"ר רועית דהן, גב' חגית צאן, גב' דורית ברנע, גב' תמי אילון, גב' אפרת ורסנו, ד"ר אמיתי המנחם, גב' מוניקה טנאי.

הנחיית קבוצות בעידן של שינויים
בכל קבוצה – בין אם היא של צוות מקצועי, ניהולי, קבוצת ספורט או תלמידים בכיתה – נוצרים יחסים בינאישיים שונים, חמים ותומכים, יחסי כוח, תחרות, תתי קבוצות, קצרים בתקשורת, דחייה, ועוד. יחסים אלה הם תוצר של תהליכים תוך-אישיים ובינאישיים מודעים ובלתי מודעים. חלקם מקדמים את התפתחות הקבוצה והיחיד בתוכה וחלקם עלולים לא רק לעכב אותה, אלא גם לפגוע ולדכא את הפרט.
התכנית להנחיית קבוצות משלבת לימודי תיאוריה של קבוצות, התנסות ביחסים ובתהליכים בקבוצה, הבנת הדינמיקה הקבוצתית, הקניית מיומנויות הנחיה, הנחיית עמיתים והתנסות - פרקטיקום. התכנית שמה במרכז את הלומד ואת אמונתו בשינוי, התפתחות וצמיחה, וכן את התוכן, התהליך והחיבור בין השניים בעבודה הקבוצתית.
במהלך התכנית נכיר מודלים לחקירה ולפענוח של מכלול תהליכים קבוצתיים, ונבין את השפעתם על הסמכות המקצועית, ועל התפתחות הפרט ויכולת תפקודו בקבוצה ובארגון. נלמד על כוחה של הקבוצה בשיפור איכות חייו של היחיד מבחינה ערכית, מקצועית ופסיכולוגית ונקבל כלים מעשיים להתערבות והובלת תהליכי שינוי בקבוצה.
הלימודים בתוכנית יעניקו ללומדים וללומדות בה יכולת הובלה של תהליכים אל עבר צמיחה אישית והשגת מטרות הקבוצה והארגון מתוך עמדה של עוצמה, רפלקטיביות ואחריות.
למסיימי התוכנית תוענק תעודת מנחה קבוצות מטעם מכללת סמינר הקיבוצים.

קהל היעד :
לבעלי תואר ראשון ובעלי תואר שני מתחומי החינוך והקהילה, יועצים חינוכיים, עובדים סוציאליים, מנהלים, עובדי מתנ"סים, עובדי נוער, עובדי קהילה, יועצים ארגוניים, מנהלי מחלקות כוח-אדם והדרכה ובעלי תפקידים בארגונים ציבוריים ופרטיים.

תנאי קבלה:
בעלי תואר ראשון


מטרת התוכנית:
הכרת תהליכים קבוצתיים ,הגדרה וזיהוי אפיונים ייחודיים לקבוצות משימה בתחומים מגוונים באוריינטציה דינמית • פיתוח מיומנויות להפעלת תהליכים קבוצתיים במערכות חינוכיות וקהילתיות • פיתוח תכניות - התערבות בקבוצות במקום העבודה והפעלתן.

 
תכנים מרכזיים:

תכנים שנה א'
תיאוריה של קבוצות ותהליכים קבוצתיים, יחסים בינאישיים בקבוצה - התנסות, מיומנויות הנחייה-פיתוח כלים, אפיונים, ודגשים ייחודיים בעבודה קבוצתית.
חופשת סמסטר - סדנה : התנסות בקבוצה באמצעות כלים לא מילוליים.

תכנים שנה ב'
הנחיית עמיתים התנסות בהנחיה ועבודה עם תהליכי היזון חוזר, קדם-פרקטיקום - תכנון ופיתוח תוכניות התערבות בקבוצה קטנה, פרקטיקום-הדרכה קבוצתית על הנחיה בשדה העבודה, סמינר מסכם-כשהפרקטיקה והתיאוריה נפגשים, סוגיות מתקדמות בהנחיה, סדנא-הנחיה לאור מטלה-הגישה הדינמית בקבוצות משימה, חיבור תוכן תהליך, סדנת סיום.
חופשת סמסטר - סדנה: עבודה קבוצתית בארגונים.
 

 מתכונת

שנה יום היקף שעות גמולים
א' ג' 180ש' 8:30 - 13:45 **מסלול אישי באחריות הסטודנט
ב' ג' 180ש' 8:30 - 13:45 **מסלול אישי באחריות הסטודנט


תעודה
מסיימי התכנית שיעמדו בכל החובות, יקבלו תעודה מטעם סמינר הקיבוצים.

**היקף שעות הזכאות לאופק חדש / גמולים שונים בשנת תשפ"א יאושר/לא יאושר רק ע"י משרד החינוך. עו"ה המעוניין לקבל שעות הכרה בשעות הלימוד לצורך קידום דרגה/צבירת גמולים צריך להגיש בקשה במסלול אישי –למפקח על הפיתוח המקצועי במחוז שלו. הבקשה תבחן בהתאם לנוהל מסלול אישי ולנהלי אופק חדש.
באחריות הסטודנט.

מידע נוסף:
שנת הלימודים תשפ"א  תיפתח ב 25.10.2020  ותסתיים ב 25.6.2021

לקבלת מידע נוסף, אנא מלא/י את הפרטים ונחזור אליך בהקדם:

* שדות חובה מסומנים בכוכבית

מרכז ייעוץ ורישום
א'-ה' 08:00 - 17:00

הרשמה אונליין