מיומנה של מטפלת בעזרת בעלי חיים במעון אורנית

רותם הרשקוביץ - בוגרת התכנית טיפול בעזרת בעלי חיים

רעות (שם בדוי) בת ה 9 הגיע לאורנית בעקבות מחלת האם. רעות ילדה מופנמת, ביישנית, חסרת ביטחון ורגישה מאוד, התחברה לפינת החי ובמיוחד לשתי הכלבות ננה ויפית.

 שלושה חודשים לאחר שהגיעה לאורנית החלה רעות בטיפול פרטני במסגרת פינת החי. במפגשים הראשונים רעות הייתה שקטה מאוד וכלל לא יצרה קשר עין. החל מהמפגש השלישי החלה לדבר בקול חזק וברור יותר ולהישיר מבט.  רעות הזמינה אל הטיפול מגוון בעלי חיים: כלבות, צ'ינצ'ילות, צבים וארנבונים. רעות גילתה עניין רב בטיפול בבעלי החיים כאשר הם היו חולים ובחנה מקרוב את תגובתם כאשר טיפלנו בהם. בנוסף, אהבה לצפות בהתנהגותם של בעלי החיים ופירשה את האינטראקציות ביניהם כמשפחה שחווה ריב וקושי, כפי שהיא עצמה חווה במשפחתה בתקופה קשה זו.

רעות יצרה קשר מיוחד עם הכלבות, ננה ויפית ובחרה בכל מפגש להכניס אחת מהן או את שתיהן לחדר הטיפולים, הנמצא בפינת החי. רעות התקשתה מאוד להביע רגשות בדרך ישירה או עקיפה. יצרנו יחד משחק המתייחס לרגשות ובחרנו רגשות שעליהם נרצה לשאול. רעות הצליחה להביע את רגשותיה ותחושותיה בהתייחס לכלבות, ובהמשך גם בהתייחס למשפחתה וחוויותיה.

באחד המפגשים, שיחקנו משחק שבו שאלתי אותה מה הדבר שהכי קשה לה, רעות, שישבה על הרצפה כשיפית בחיקה, סיפרה כי הדבר שהכי קשה לה הוא לדבר מול אנשים כי היא מאוד מתביישת. זו הייתה הפעם הראשונה שרעות דיברה מיוזמתה על עצמה בפתיחות. לאחר מספר חודשים ערכנו מסיבת יום הולדת ליפית וננה. כחלק מהפעילות ילדים עלו על הבמה והדגימו תרגילים שהם למדו לעשות עם ננה ויפית. גם רעות עלתה לבמה, על אף הקושי לעמוד מול קהל והדגימה תרגילים עם יפית. מאוחר יותר אף הדגימה לילדים חדשים שהגיעו לפינת החי איך לעבוד עם יפית וננה.

הטיפול ברעות נמשך כשנה ושלושה חודשים. במהלך תקופה זו, רעות צברה ביטחון רב ואף הפכה לדמות משמעותית בפינת החי. הטיפול ברעות עם החלמתה של האם ובחירת המשפחה להיפרד מאורנית ולהמשיך במסלול חייהם.