התנסות חווייתית ב-Green Chimneys

ג'וליה שחר, מטפלת בעזרת בעלי חיים

כבר בשנת הלימודים הראשונה שלי בסמינר הקיבוצים, במסלול להכשרת מטפלים בעזרת בעלי חיים, שמעתי על מקום קסום בניו-יורק, המשלב בעלי חיים וטבע בתכנית טיפולית לחינוך מיוחד. למקום הקסום הזה קוראים Green Chimneys ("ארובות ירוקות"), ולאחר סיום לימודיי במסלול זכיתי לקבל את ההזדמנות להגיע אליו להתמחות של שנה כמטפלת מוסמכת בעזרת בעלי חיים.

Green Chimneys הוא קמפוס של בית ספר ופנימייה המיועד לילדים עם צרכים מיוחדים: ילדים על הספקטרום האוטיסטי, ילדים עם בעיות התנהגות או הפרעות נפש ועוד. ייחודה של התכנית הטיפולית המופעלת ב- Green Chimneys הוא המקום שתופסים בה בעלי החיים. יש כאן חווה ענקית, שכוללת חיות משק, מכרסמים ואפילו למות וגמלים, ציפורי טרף בתכנית שיקום והחזרה לטבע, זוחלים, סוסים וגינה. הילדים, בליווי הצוות, מגיעים כל יום לחווה ולוקחים חלק משמעותי בטיפול בבעלי החיים. יחד איתנו הם מאכילים, מנקים, מעניקים טיפול רפואי וחושבים על דרכים להעשיר את חיי בעלי החיים.

לרוב, לילדים שמגיעים ל- Green Chimneys אין היסטוריה של מגע וקשר עם בעלי חיים ובתחילה הם חוששים להתקרב אל בעלי החיים. אך לאחר תקופה קצרה רובם מקבלים את החי והטבע כחלק בלתי נפרד מעולמם. 

לעבודה עם בעלי חיים כאן מטרות רבות. הילדים לומדים להכיר את היכולות הטמונות בהם עצמם בזכות הטיפול המסור שהם מעניקים לבעלי החיים. לומדים שיש להם את הכוח להשפיע לחיוב על חייהם של אחרים, לומדים שיש בלבם חמלה ואמפתיה ולומדים שהם מסוגלים להפגין יצירתיות. כאשר הילדים נמצאים במשבר הם יכולים לבוא לחווה כדי להירגע. עניין שבשגרה הוא לראות ילדים ואנשי צוות מטיילים עם כבשה או עם למה ברחבי הקמפוס ומשוחחים. ילדים שעוזבים את הקמפוס לאחר תהליך שיקומי משחררים חזרה לטבע ציפורי טרף שהגיעו להשתקם בעצמן וחוגגים יחד איתן את ההצלחה בתהליך השיקום.  

כמטפלת בעזרת בעלי חיים אני  זוכה לקבל ב- Green Chimneys הזדמנות לצבור ניסיון רב בעבודה עם ילדים רבים, עם חיות רבות ובאווירה ייחודית, פורייה ותומכת.

 

 

ג'וליה שחר, מטפלת בעזרת בעלי חיים  ג'וליה שחר, מטפלת בעזרת בעלי חיים