פינת חמד - פינת חי טיפולית במושב שדי חמד

אילת אלקיים, מטפלת בעזרת בעלי חיים

בשנת 2012 סיימתי את לימודיי במסלול הלימודים "הכשרת מטפלים בעזרת בעלי חיים" בסמינר הקיבוצים. כמטפלת בעזרת בעלי חיים החלטתי להקים פינת חי פרטית במושב שבו אני גרה, שדי חמד. במהלך הלימודים למדתי הרבה על רווחת בעלי חיים ועל בניית כלובים המותאמים לצורכיהם של בעלי החיים. בעזרת הידע שרכשתי תכננתי את פינת החי שלי, לאור המטרות שהצבתי לעצמי. המטרה שלי בהקמת פינת החי הייתה ליצור מרחב פיזי ונפשי, שיאפשר לכל מטופל למצוא את הדרך הנכונה עבורו להתפתח ולגדול. פינת החי משתרעת על פני שטח של 9 דונם המחולק לשניים: מרחב פנימי ומרחב חיצוני. המרחב הפנימי כולל חדר טיפולים עם מכרסמים קטנים, כלוב גדול לארנבונים (שחלקו פנימי וחלקו חיצוני), מתחם תוכים, מתחם תרנגולות חיצוני ותאים לסוסים (שנמצאים רוב הזמן בחוץ). המרחב החיצוני כולל חצר גדולה לסוסים ויער עצים. יש מטופלים שבוחרים לבלות את רוב הזמן בתוך החדר ויש שבוחרים להיות בחוץ, ביער. במתחם החיצוני אני עובדת גם עם בעלי חיים מזדמנים, כמו חיפושיות, נמלים, ציפורים וכו'.

הבחירה בבעלי החיים נעשתה מתוך שלוש החלטות עקרונית: האחת –  כל בעלי החיים אומצו בנסיבות כאלו ואחרות; השנייה – , כל בעלי החיים הם כאלה שאני מתחברת עליהם באופן אישי ונהנית לגדל; והשלישית – כל בעלי החיים (למעט הסוסים) הגידול שלהם פשוט ולא דורש תנאים מיוחדים.

היתרון בהקמת פינת חי בחצר היא שכל השקעה היא קודם כל לביתי ולילדי. בניית המקום נעשתה קודם כל למטרות אישיות והבחירה לגדל סוסים היא מתוך אהבה וניסיון אישי בגידול סוסים. אני עובדת עם הסוסים מהקרקע בלבד, בשיטת איגאלה.

הדרך להגשמת החלום נעשתה בשלבים. התחלתי בכמה כלובים קטנים בפינה קטנה בחצר, עברתי לשני כלובים גדולים (4X4 מטרים) ומשם למה שיש לי היום. העבודה כמטפלת עצמאית מתגמלת  מאוד, הן מבחינה כלכלית והן מבחינה אישית, אם כי יש לקחת בחשבון שיש הרבה התעסקות מעבר לעבודה הטיפולית.

פינת חמד - פינת חי טיפולית במושב שדי חמד     פינת חמד - פינת חי טיפולית במושב שדי חמד

                                         פינת חמד - פינת חי טיפולית במושב שדי חמד