הסערה

בית הספר לאמנויות הבמה של סמינר הקיבוצים יציג ב-6 וב-7 באוגוסט את המחזה "הסערה" במסגרת "שייקספיר על הדשא"


כמדי שנה יתקיים גם השנה "שייקספיר על הדשא", הפנינג הקיץ המיוחד שמקיים בית הספר לאמנויות הבמה של סמינר הקיבוצים. השנה יציגו תלמידי שנה ב' את המחזה "הסערה" שכתב שייקספיר במאה ה-17.

המחזה יוצג על רחבת הדשא של סמינר הקיבוצים כשאת הדמויות יגלמו שחקנים מתחלפים בתאריכים 6 ו-7 באוגוסט, ימים שלישי ורביעי, בשעה 19:30.

המחזה "הסערה" מספר על הפיכה בחצרו של פרוספרו, דוכס מילנו. אחיו אנטוניו השתלט על המדינה בעזרתו של אלונזו מלך נפולי, והשליט המודח נאלץ לנטוש את מדינתו. הוא יוצא לים בסירה כשאיתו בתו בת השלוש מיראנדה, והשניים מגיעים לאי שבו מתגוררים קאליבן, בנה של המכשפה סיקוראס, שנפטרה מספר שנים קודם; ואריאל "שד אורירי", שאותו כלאה המכשפה, אמו של קאליבן, בתוך עץ אורן משוסע.

12 שנה לאחר מכן שטה אוניה בדרכה חזרה לנפולי. על הסיפון נמצאים אלונזו עצמו, בנו פרדיננד, אחיו של אלונזו סבסטיאן, אנטוניו, גונזאלו, המוזג סטאפנו והליצן טרינקולו. פרוספרו משתמש בכוחות הכישוף שלו ומעורר סערה בים שמטיחה את הספינה אל חופי האי. על האי מופרדים נוסעי הספינה זה מזה: אלונזו מחפש את בנו, וחושש שייתכן שהוא טבע בים, ואילו אנטוניו חובר לסבסטיאן כדי לחסל את אלונזו ולתפוס את כתר השלטון.

סטאפנו וטרינקולו נתקלים בקאליבן, שמפתה אותם להרוג את פרוספרו ולקחת לעצמם את השליטה באי. פרוספרו מפגיש באקראי את פרדיננד ומירנדה והם מתאהבים, אך פרוספרו בוחן את פרדיננד בטרם ייתן לו את בתו. פרוספרו, בסיוע אריאל וכשפיו, מקבץ יחדיו את כל הנוסעים שהגיעו לאי במטרה ליישב את פרשיות העבר.

ויליאם שייקספיר כתב את המחזה בשנת 1611 לערך. זהו מחזהו האחרון השלם של שייקספיר שנכתב בסמוך לעזיבתו את לונדון אל עיר הולדתו סטראטפורד. המחזה מוגדר כרומנסה, בשונה מהטרגדיות והקומדיות המוכרות.

שייקספיר חי ב"עידן הגילויים". ספרות המסעות בתקופתו יכלה לספק לו כמה מודלים ל כתיבת "הסערה". חברות הילידים של העולם החדש ותגובת האירופים לאותן חברות היה נושא שהרבו לכתוב עליו באותה העת.

העיבוד שיוצג במסגרת "שייקספיר על הדשא" משלב בין "הסערה" של שייקספיר, לבין עיבוד שנעשה לפני 30 שנה בשם "סערה" מאת איימה סזאר, משורר צרפתי שחור, יליד מרטיניק שבאיים הקריביים. סזאר העביר את הטקסט לשפת היום והתרכז בשאלת הקולוניאליזם. מרטיניק הייתה קולוניה צרפתית וסזאר, קומוניסט ואינטלקטואל, עוסק בנסיונו של היליד למרוד בכובש ובתשוקתו של היליד לחופש. הוא עיצב את אריאל כמולטי ואת קאליבן כשחור, כך שדרכם ניסה לטפל באופני ההתייחסות לאדון: שיתוף פעולה או התקוממות.
 

"הסערה"
עיבוד והנחיה: יגאל עזרתי
תרגום: דן שורר
בימוי: תלמידי בימוי ב'
שחקנים: תלמידי שנה ב'
הפקה: לירן בן אור
עיצוב תלבושות: תלמידי עיצוב ב'
תאורה:עידן אלימלך
חונכת עיצוב: מלאני לומבארד
חונכת דיאלוג מעצב במאי: פרידה שהם
מרכזת פרויקט: ד"ר אורנה בן מאיר
 

"הסערה"

לצפיה בהזמנה