היחידה לקידום ההוראה

 

היחידה לקידום ההוראה מופקדת על הפיתוח המקצועי של המרצים והמנחים במכללת סמינר הקיבוצים - כחלק מהחזון לקידום וטיפוח ההוראה ולאור ייעודנו העיקרי להכשרת דור המורים העתידי.
מטרותיה העיקריות של היחידה לקידום איכות ההוראה: הקניית ידע, מיומנויות, עמדות וערכים הנדרשים לשיפור איכות ההוראה ולקידום והעצמה של סגל המרצים מהבחינה המקצועית. זאת מתוך הכרה בכך, שכל מרצה מהווה בעצמו דגם להוראה עבור הסטודנטים שלנו.

פעילות היחידה מבוססת על תהליכים של איתור צרכים והצעת דרכים עדכניות להתמודדות באמצעות סדנאות, למידה תוך כדי התנסות, ולמידה מעמיתים.
נשמח לקבל הצעות ויוזמות אשר עשויות לתרום לשיפור ולקידום ההוראה.
היחידה פועלת בשיתוף פעולה מלא עם ראשי המחלקות, ראשי החוגים וראשי התוכניות לתואר שני במכללת סמינר הקיבוצים.

לאתר השראות: דגמים ודוגמאות בהוראה לחץ כאן


ליווי מרצים חדשים

מרצות/ים חדשות/ים במכללת סמינר הקיבוצים זוכים לליווי ולתמיכה בשלוש השנים הראשונות לעבודתם.

ליווי זה כולל מספר מרכיבים מרכזיים:

  1. מפגש מרצים חדשים הכולל היכרות עם המבנה האקדמי, בעלי התפקידים, הקמפוס והיחידות השונות ועם המערכות הממוחשבות במכללה (כולל פורטל המרצים ומערכת המודל).
  2. לכל מרצה חדש/ה יוצמד המנטור/ית - מרצה ותיק/ה המכיר/ה את המכללה ואת אופי העבודה בה. המנטור/ית ילווה את המרצה החדש בכניסתם לתפקיד ויסייע בהיכרות עם דמויות רלוונטיות (מנהליות ואקדמיות, כולל בעלי תפקידים וקולגות) וביצירת תחושת שייכות. 
  3. במהלך השנה יתקיימו מפגשי למידה ותמיכה חודשיים, בהם יחשפו המרצות/ים למגוון משאבים ואפשרויות במכללה וכן לגישות פדגוגיות שונות. מפגשים אלה יהיו פתוחים למרצות/ים חדשות/ים, עד שנתם השלישית.
  4. לקראת תום השנה הראשונה, יערך מפגש כללי נוסף למרצים החדשים, שיהווה הזדמנות לבירור צרכים, לשיתוף ולהזמנה לתמיכה ולהמשך התפתחות מקצועית.
  5. היחידה לקידום ההוראה תוכל לספק ליווי ותמיכה בתחומים מקצועיים שונים, לצורך שיפור ההוראה, גם על בסיס אישי, בכפוף לפנייה של המרצה החדש/ה או של בעל תפקיד רלבנטי. 

 

ליווי אישי לסגל האקדמי

במסגרת המאמצים לעודד תהליכי התפתחות מתמידים בקרב מרצות ומרצי המכללה יש אפשרות לקיים תהליכי ליווי אישיים לצורך למידה והטמעה של דרכי הוראה חדשניות, כלים ייחודיים וכד'. באמצעות ליווי של עמית, מומחה בתחומו, ניתן יהיה להטמיע מתודה חדשה בקורסים במכללה, תוך התייחסות להקשר ולתחום הידע הייחודיים להם. 

מדובר במסגרת המותאמת אישית לצרכים ולמטרות של המרצה ומספקת ליווי ותמיכה גם בשלב היישום וההטמעה, שלרוב הוא המאתגר ביותר. מניסיוננו, מדובר בתהליכים מועילים מאד שערכם חורג מטרת הליווי הראשונית (עדכון ושיפור קורסים) ומייצר חיבורים אישיים מרגשים שבהם שני הצדדים יוצאים מועשרים ונתרמים.

מרצות/ים המעוניינים להצטרף למאגר ה"מומחים" ולהציע תהליכי ליווי לחברי סגל אחרים, מוזמנים למלא את הטופס הזה.

מרצות/ים המעוניינים לבדוק אם ליווי כזה מתאים לצורכיהם מוזמנים לפנות תחילה למרצה המומחה ולברר פרטים (כולל לגבי זמינות וכן אופי הליווי, טיב המתודה, הניסיון וכו') או ליחידה לקידום ההוראה בדוא"ל זה:kidumhoraa@smkb.ac.il . צמדים המעוניינים לצאת לדרך מתבקשים למלא טופס זה.

צור קשר

ד"ר ניסים אבישר
מרכז היחידה לקידום ההוראה
ויו"ר מועצת הסגל האקדמי

03-6902283
Nissim.Avissar@smkb.ac.il