מתאם שירות - התמחות בעבודה עם מתבגרים ובוגרים על הרצף האוטיסטי

 

לא יתקיים בשנת תשע"ח

לימודי תעודה, תכנית חד שנתית, בשיתוף עם עמותת אלו"ט ועם המחלקה לחינוך מיוחד
ראש התכנית: מינה רז

אודות התחום והתכנית
צעירים עם אוטיזם בתפקוד גבוה חווים מורכבות בהתמודדות עם האתגרים הניצבים בפניהם בסיום לימודיהם ובמעבר לחייהם כבוגרים עצמאים. 

תקופת הבגרות הצעירה מאתגרת במיוחד, בכך שדורשת בחירה מתמשכת וקבלת החלטות בנושאים מהותיים ובעלי השפעה ישירה על החיים בעתיד. יכולתו של האדם לכוון עצמו בהסתמך על "מצפן פנימי" תוך רכישת מיומנויות רלוונטיות לתפקוד בתחומי החיים השונים, היא הבסיס ליצירת מציאות חיים רצויה ומשמעותית עבורו.

באופן פרדוקסלי, כישוריהם המילוליים והקוגניטיביים הגבוהים של צעירים עם אוטיזם בתפקוד גבוה, עלולים להטעות וליצור רושם כי אין להם צורך בתמיכה או סיוע חיצוני. עם-זאת, ניסיון השטח וממצאי המחקר מצביעים על רמות גבוהות של בדידות, קשיים בקבלת החלטות, תלות גבוהה בבני משפחה והעסקה בתפקידים שאינם הולמים או מבטאים את כישוריהם.

בהיעדר מסגרת תומכת בגילאים הבוגרים, הנחיה מקצועית הנשענת על ידע ממוקד ורלוונטי, עשויה להוות גורם תומך ומכוון בשלב כה משמעותי בחיים. תפקידו של מתאם השירות הוא ללוות את הצעיר ומשפחתו בתהליך מורכב זה, תוך גיבוש כלים לבחירה והתמודדות עצמאיים במגוון מצבי החיים לצד מיתון התלות בהורים.

תכנים
התכנית תתמקד בהקניית ידע רלוונטי, תיאורטי ויישומי, וברכישת מיומנויות מקצועיות תוך כדי פרקטיקום, בחלוקה ל- 4 צירים מרכזיים:

  • אוטיזם בתפקוד גבוה - צעירים עם אוטיזם בתחומי החיים השונים, גישות מובילות בהתערבות והיכרות עם דרכי ההתמודדות של משפחות לבוגרים עם אוטיזם.
  • מעבר ומוגבלות - התייחסות להשפעות של מגבלה ותקופות מעבר על תהליכי צמיחה ושינוי של בוגרים עם מגבלה בכלל ועם אוטיזם בפרט.
  • מדיניות ושירותים - מדיניות, זכויות ושירותים קיימים ומתפתחים היום בישראל לאנשים עם מגבלה בכלל ולבוגרים עם אוטיזם בפרט.
  • פרקטיקום - הקניית מיומנויות מקצועיות בתהליך הליווי וההנחיה לצורך הבניה ויישום של תכניות אישיות ומיומנויות לעבודה פרטנית עם בוגרים עם אוטיזם ומשפחותיהם, כגון: תיווך, גישור ומשא ומתן. הפרקטיקום ילווה בסדנאות הנחיה במהלך הלימודים.

תעודה
למסיימים העומדים בדרישות התכנית תוענק תעודה מטעם מכללת סמינר הקיבוצים ועמותת אלו"ט.

קהל היעד
בוגרי תואר ראשון ממוסד אקדמי מוכר בתחומי החינוך, מדעי החברה, הטיפול והבריאות.
עדיפות לאנשי מקצוע בעלי ניסיון של שנתיים לפחות בעבודה עם אוכלוסיות מיוחדות.

מטרות
הכשרת מתאמי שירות בעלי ידע ומיומנויות לתמיכה, מיקוד, הנחיה והכוונה של צעירים עם אוטיזם בתפקוד גבוה, בתקופת המעבר (transition) וההסתגלות לחייהם הבוגרים, בתחומי השירות הצבאי, השכלה, עבודה, פנאי, חברה, זוגיות, ומשפחה.

תנאי קבלה
בוגרי תואר ראשון ממוסד אקדמי מוכר בתחומי החינוך, מדעי החברה, הטיפול והבריאות.
עדיפות לאנשי מקצוע בעלי ניסיון של שנתיים לפחות בעבודה עם אוכלוסיות מיוחדות.

תהליך קבלה

  • שליחת קורות חיים
  • הרשמה לתכנית
  • ראיון קבלה אישי
יום שעות היקף תגמולים
ד' 16:00-19:15

120 שעות לימוד
30 שעות עבודה מעשית

*מסלול אישי באחריות הסטודנט

הסטודנטים נדרשים לאתר מועמד/ת לפרקטיקום ולקבל את אישור הסגל.

*היקף שעות הזכאות להכרה בשעות הגמולים השונים בשנת תשע"ז יאושר/לא יאושר רק ע"י משרד החינוך. עו"ה המעוניין לקבל שעות הכרה בשעות הלימוד לצורך קידום דרגה/צבירת גמולים צריך להגיש בקשה במסלול אישי - למפקח על הפיתוח המקצועי במחוז שלו. הבקשה תבחן בהתאם לנוהל מסלול אישי ולנהלי אופק חדש כל זאת באחריות הסטודנט בלבד.

 

המרכז לאכלוסיות מיוחדות

לקבלת מידע נוסף, אנא מלא/י את הפרטים ונחזור אליך בהקדם:

* שדות חובה מסומנים בכוכבית

מרכז ייעוץ ורישום
א'-ה' 08:00 - 17:00

הרשמה אונליין