אישית לוחצת עם ד"ר יוכי שלח

דר' יוכי שלח

ד"ר יוכי שלח - מרצה לתקשורת וקולנוע ומלמדת בתכנית לתואר שני "אוריינות חזותית"

מה תפקידך במכללת סמינר הקיבוצים?
אני טיפוס מרובע, כלומר, אדם עם ארבעה קדקודים: מרצה לתקשורת וקולנוע במכללה, סופרת (פרסמתי שני רומנים בלשיים והשלישי בדרך), יו"ר קהילת המגדר של האגודה הסוציולוגית ואחת משתי העורכות של כתב העת "מגדר" (יחד עם ד"ר אורלי צרפתי). מלבד זה אני מלמדת בתכנית לתואר שני במכללה, "אוריינות חזותית"

מה את הכי אוהבת בתפקיד שלך?
יותר מכל אני אוהבת לשנות דפוסי חשיבה – ואת זה אני משתדלת לעשות בכל העיסוקים שלי. משום כך אני עוסקת גם במגדר, עיסוק שדורש שינוי דרמטי בחשיבה, בהתנהגות ובתפיסות החברתיות שלנו. הסמינריון שאני מלמדת בחוג, "לכודים ברשת, אינטרנט ותקשורת המונים" גם הוא דורש צורת למידה/הוראה שונה, הבנה חדשה של הדרך בה מתנהל העולם (ואנחנו בתוכו) ושל השינויים הטכנולוגיים שמשפיעים על כך. הרגע בו אני רואה בעיני הסטודנטים את ה'קליק' של השינוי, הוא הרגע המשמח ביותר בשבילי

מהי לדעתך המצאת המאה?
ללא ספק – האינטרנט. המצאה שאיננה של אדם אחד, אלא תהליך מתמשך שמעורבים בו המוני אנשים, שחוכמתם, חוכמת ההמונים, משפיעה על כל תחומי החיים, בדרכים שאנחנו רחוקים עדיין להעריך באמת. אבל כבר עכשיו ניתן לומר שהיא משפיעה על מערכות היחסים שלנו, על רגשותינו, על דפוסי ההתנהגות שלנו – ואפילו על מוחנו.

מיהו האמן האהוב עליך?
קשה מאוד לבחור, ועם זאת די קל: ש"י עגנון, שהוא הסופר האהוב עלי ביותר, שהכתיבה שלו השפיעה עלי באופן עמוק ואפשרה לי להבין את נפש האדם ואת נפש החברה. את אלתרמן, שהשירה שלו - עם כל זיקוקי הדינור הלשוניים שלו, שיש בהם גם שמחת חיים עצומה וגם צדדים אפלים - היא חלק מהד.נ.א שלי, ואת שחקנית הקולנוע הבריטית הלן מירן, שגם אם תעמוד מולי ותקרא בקול את ספר הטלפונים של לונדון - אשב מולה מהופנטת.

בחיים לא תצאי מהבית בלי..
הסמארטפון היקר שלי (גלקסי) והמיני-טאבלט שלי (נקסוס 7). שניהם עם מערכת הפעלה של אנדרואיד – וזה, כמובן, עניין עקרוני ואידיאולוגי (לא סובלת את מדיניות "הגן הסגור" של אפל, למרות שאני מעריצה את הגאונות של סטיב ג'ובס)

מהו הסרט האהוב עליך?
יש הרבה סרטים שקל לראות בהם את ניצוצות הגאונות: "הירושימה אהובתי" ו"פרובידנס" של אלן רנה, כל הסרטים של היצ'קוק, "יצרים" (Blow Up) של אנטוניוני... אבל הלב שלי שייך ל"תלמה ולואיז", עם התסריט הנפלא והמרדני של קלי קורי והבימוי החכם של רידלי סקוט. סרט שאנשי קולנוע לא תמיד מעריכים די, וגם השפעתו על הקולנוע ההוליוודי לא תמיד מוערכת די. וכמובן, המשחק המצויין של סוזן סרנדון וג'ינה דייויס.

יש מורה שחקוק לך בזיכרון מגיל הילדות?
המורה שליוותה אותי כל תקופת התבגרותי וגם אחר כך, בחיי הבוגרים, הייתה בתיה גור, מורה נפלאה לספרות ואישה יוצאת דופן, שלימדה אותי בתיכון בויאר בירושלים. תקצר היריעה לספר באלו דרכים היא השפיעה עלי, אז רק אומר שהיא מלווה אותי כל הזמן, גם עכשיו, כשהיא כבר איננה אתנו. את ספרי הראשון, "אחד בספטמבר" (שהוא היום הראשון ללימודים אבל גם יום הולדתה), הקדשתי לה.

מי היא הדמות הציבורית שהשפיעה עליך בכל הזמנים?
הדמויות הציבוריות שהשפיעו עלי היו בעיקר של סופרים ומשוררים. עגנון ואלתרמן כבר אמרתי, אבל גם לאה גולדברג ואורי ברנשטיין ונתן זך ויונה וולך ודליה רביקוביץ' ועד רבים אחרים. אליהם ניתן להוסיף את פוקנר, נבוקוב, סימנון, אגתה כריסטי, הווארד ספרינג, וירג'יניה וולף, יעקב ווסרמן ועוד ועוד. כל אחד מהם תרם תרומה קטנה אך משמעותית לדרך בה אני מבינה את העולם וחווה אותו.

אם היית מתחילה עכשיו בלימודים באקדמיה מה היית לומדת?
כשעמדתי להירשם לאוניברסיטה ישבתי שעות עם הידיעון ומחקתי את הדברים שלא מעניינים אותי. בסוף נשארתי עם ספרות וקולנוע. זה לא השתנה. הייתי עושה זאת שוב.

מה לדעתך יקרה במכללה בעוד 20 שנה?
טכנולוגיה, טכנולוגיה, טכנולוגיה. כל צורת ההוראה והלמידה תשתנה. זה איננו עניין "טכני" אלא מהותי. הדטרמיניזם הטכנולוגי יאמר את דברו. ההוראה והלמידה יהיו מבוססים על למידה עצמית וקבוצתית, והתכנים יהיו דינמיים יותר ורב תחומיים, עם נקודות השקה רבות יותר ביניהם.

לחזרה לעמוד הראשי של המידעון לחצו כאן