התמודדות עם מצב משפחתי בו ההורה נקרא למילואים בצו 8 / מאת נגה בירן

נגה בירן

נגה בירן, מנחת קבוצות הורים בכירה במרכז להורות ומשפחה במכללת סמינר הקיבוצים.

תקופת מלחמת "צוק איתן" לא קלה עבור הקטנים והגדולים. אם לא די באזעקות ומצב הלחץ הכללי המתלווה ל"שגרת החירום" שהשתלטה על החופש הגדול, ילדים רבים מתמודדים כעת גם עם גיוס האבא או האמא למערך המילואים, שמעורר פחדים רבים. חשוב לדעת שלמרות הכל אפשר להקל על הילדים ולתת להם תחושה בטוחה ורגועה.
טפלו בעצמכם כדי להישאר רגועים. הדבר הטוב ביותר שאתם יכולים לעשות עבור הילדים הוא לטפל בעצמכם על מנת שתוכלו להישאר רגועים. ממליצה למצוא לעצמכם דרכי התמודדות שעובדות עבורכם כדי לפרוק מתחים: לשים מוסיקה בבית ולרקוד, להשתטות עם הילדים ולשחק איתם, פעילות גופנית, יוגה או כל מה שעושה לכם טוב ויאפשר לכם לפרוק מתחים ולהישאר רגועים. בנוסף פעילויות ותעסוקה עם הילדים והסחות דעת הם לא בריחה אלא דרך לשרוד ולהתמודד עם המצב הזה.

דברו על הגנה ולא על מלחמה. המילה מלחמה מאיימת מאד ולכן מוטב לדבר עם הילדים על ההגנה. הדגישו בפני הילדים שאבא יצא כדי לשמור עלינו ולהגן עלינו, כדי שלא יהיו אזעקות, כדי שנוכל להרגיש בטוחים ונוכל לעשות כיף בחופש הגדול.

נתקו את הילדים מעדכוני המצב בטלוויזיה. גם לנו, המבוגרים, זה לא בריא לצפות ללא הגבלה בדיווחים. לכן, כדי לשמור על עצמכם חיוניים ומתפקדים התנתקו כמה שאפשר. למרות שילדים גדולים עשויים להיות מרותקים לדיווחים בכלל ולאלו המראים יירוטים של כיפת ברזל בפרט, הקפידו על מינון הצפייה בעדכונים, כשילדים בגיל הגן כלל לא צריכים להיות חשופים לחדשות.

תנו לילדים לבטא רגשות. ילדים מגיל 8 ואילך מבינים את המצב הבטחוני והשלכותיו ועשויים להביע קשת רחבה של רגשות החל מפחד ועד כעס. חשוב שנהיה שם להקשיב ולתמוך בכל הרגשות שעולים ושנעביר מסר שגם אנחנו מרגישים כל מיני רגשות כי זה טבעי ונורמאלי. למשל: אנחנו גאים באבא וסומכים עליו ועל הצבא שלנו, אך גם פוחדים לפעמים או ברגעים מסויימים עצובים או כועסים על המצב, אבל אנחנו מתמודדים. להעביר מסר של חוסן ומסוגלות להתמודד למרות רגשות קשים שעולים לעיתים. במידה וניתן לייצר שיחה עם ההורה המגוייס בטלפון עשו זאת כדי לשדר לילד שגם במילואים האבא או האמא בסדר.

לא הכל ליד הילדים. אין ספק שגם אתם זקוקים לאוזן קשבת, אך עשו זאת הרחק מאוזניהן הקשובות של הילדים. למרות שנדמה שהם עסוקים במשחק או בצפייה בטלוויזיה, הילדים עשויים להיות קשובים גם לשיחות הטלפון שאתם מנהלים עם חברים או בני משפחה שמנסים לתמוך בכם, לקלוט שבבי מידע ולעיתים להקיש מכך דברים לא נכונים. את השיחות עם החברים ובני המשפחה המבוגרים ערכו במקום מבודד שיאפשר לכם לדבר באופן חופשי על מה שעובר עליכם.

שדרו אופטימיות לילדים ותכננו איתם את היום שאחרי. שבו ועשו עם הילדים תכניות להמשך החופש ותכננו את הבילוי המשפחתי שתעשו יחד כשההורה יחזור מהמילואים. אפשר לתכנן למשל ארוחה חגיגית, לבקש מהילד להכין רשימה של המאכלים שיוגשו לפי מה שאבא או אמא אוהבים במיוחד, אפשר להציע לילדים להכין ציורים לאבא שיקבלו את פניו כשיחזור. ילדים גדולים יותר יכולים לכתוב לאבא מכתב או יומן שבו יתארו את החוויות שלהם ושיוכלו לתת לאבא לקרוא שישוב הביתה. התכנון קדימה, יראה לילד שמדובר בתקופת ביניים שעתידה להסתיים בשלום.


לחזרה לעמוד הראשי של המידעון לחצו כאן