סטודנטיות וסטודנטים מחזירים נשים להיסטוריה - ד"ר שרון גבע

דר' שרון גבע

הפרויקט המסכם בקורס שלי "'בלי הבדל מין'? נשים בישראל בשנות המדינה הראשונות" בחוג להיסטוריה במכללה מוקדש לקידום מקומן של נשים חשובות בהיסטוריה של החברה הישראלית בשיח הציבורי דהיום באמצעות כתיבת ערכים בויקיפדיה: האנציקלופדיה החופשית. במידה רבה משקף הפרויקט את מציאות חייהם הפרופסיונלית של הסטודנטים והסטודנטיות במכללה, שכבר במהלך לימודיהם/ן משמשים/ות כמורים ומורות בפועל, מנחילי ידע ומספרי סיפור; במהלך הקורס, שעיקרו לימוד פרקים בהיסטוריה של החברה בישראל דרך מעמדן הנחות, מקומן המוגבל ותפקידים המצומצמים של נשים בה, הפכו לשותפים ומשתתפים בהנכחתם של הסיפורים ההיסטוריים בהווה בקרב הציבור הרחב.


במהלך הלמידה מתברר שגיבורות הסיפורים הנלמדים בכיתה נעדרות מזירה מרכזית במציאות חיינו בכלל, ובמיוחד מזו של תלמידות ותלמידים במערכת החינוך הפורמלי: חיפושים אחריהן בויקיפדיה מלמדים שלנשים אלו אין בה ערך, תרתי משמע. על כן אנו יוצאים מכתלי האקדמיה במטרה לנתב את מה שלמדנו בצוותא לטובת קידום מעמדן של נשים ש"עשו" היסטוריה אך עדיין נמצאות בשוליים ולהנגיש מידע בעברית עליהן ועל פועלן לטובת הכלל. בכך מטרתנו אינה רק ללמוד על החברה בישראל ועל דעת הקהל שלה אלא, ברוח האג'נדה הפמיניסטית של הקורס, לחולל בה שינוי.


שנה זו היא השנה השנייה לפרויקט. עם הערכים החדשים שנוספו בסמסטר האחרון נמנים ברטה לנדסמן, אחות ואשת הרפואה הציבורית בארץ-ישראל, מקימת תחנות טיפת חלב, האנזי בראנד, פעילה בוועדת העזרה וההצלה בבודפשט, שפעלה להצלה המונית של יהודים בתקופת השואה באמצעות משא ומתן עם נושאי משרות בשלטון הגרמני, טובה גולדברג, קשרית גדנ"ע שאיבדה את ידה בפעולה מבצעית בירושלים הנצורה והיתה מועמדת לקבל על כך אות גבורה והיא עוד לא בת 17, ונעמי חובארה, שספרה האוטוביוגרפי על עלייתה מתימן וחייה בארץ במושב עולים בפרוזדור ירושלים שהוקם על חורבותיו של כפר פלסטיני שימשו לנו בקורס מקור חדשני להבנת התקופה. ערכים אחרים הורחבו באופן משמעותי. בין אלה הערכים שושנה פרסיץ, ח"כ מסיעת הציונים הכלליים, אשת חינוך וספר, כלת פרס ישראל לחינוך, וחנה לוין, האישה הראשונה בישראל שנבחרה לתפקיד ראש עירייה ונושאת פנקס שירות מס' 1 של חיל הנשים.


פרויקט מעלים ערך: מחזירות נשים להיסטוריה מעורר הדים ותגובות ויש לו ערך אישי מיוחד בעבור כל אחד ואחת מבין המשתתפים בו. הסטודנטית רוני מנט, שהשתתפה בקורס בשנה שעברה והשנה שימשה עוזרת הוראה שלי בקורס, יזמה בהשארתו ובעקבותיו את שבוע "הנשמע קולך" להעלאת מודעות לאי השוויון בין המינים שהתקיים במכללה חודש שעבר והסתיים בהצלחה. "אם לא ניקח אנחנו אחריות על הידע, אנו משאירים אותו בידי אחרים. יש בכוחנו לכתוב ערכים חדשים או להרחיב ערכים קיימים ובכך להנכיח היסטוריה של נשים והיסטוריה של קבוצות מיעוט בכלל. עלינו לכתוב את ההיסטוריה שלנו בעצמנו", כתב רועי ציקורל, סטודנט במכון הדמוקרטי וחבר בצוות הכתיבה שבשנת הלימודים הקודמת הרחיב משמעותית את הערך על רחל כהן-כגן, חברת הכנסת הראשונה והיחידה שכיהנה בכנסת מטעם מפלגת נשים (ויצ"ו) וחתמה על הכרזת העצמאות של מדינת ישראל. השנה השתתפו בפרויקט סטודנטיות וסטודנטים מהתכנית להוראת מדעי הרוח בגישה רב-תחומית, רובם ככולם מורות ומורים. הם ראו בפרויקט בין היתר השראה להעלאת תודעה פמיניסטית בקרב התלמידות והתלמידים שלהן/ם.


בשנה שעברה נוסף הפרויקט מעלים ערך: מחזירות נשים להיסטוריה לרשימת הפרויקטים המומלצים של היחידה לשוויון בין המינים במשרד החינוך.
עוד אפשר לקרוא בדף המיזם של הקורס בויקיפדיה, ולעקוב אחר עדכוניו בעמוד "מעלים ערך" בבלוג אל מדף ספרי ההיסטוריה: בלוג פמיניסטי. לחצו למעבר לעמוד באתר המכללה - כולל הקישורים

 מחזירות נשים להיסטוריה

לחזרה לעמוד הראשי של המידעון לחצו כאן.