אישית לוחצת עם ד"ר איתן גינזברג ראש התכנית העיונית תרבותית במדעי הרוח

 דר' איתן גינזבורג

מהו תפקידי במכללת סמינר הקיבוצים?
אני עומד בראש התכנית העיונית תרבותית במדעי הרוח

מה אני הכי אוהב בתפקידי?
קשרי העבודה היום-יומיים עם הצוות ועם הסטודנטים והמאמץ לכונן אווירה של אינטימיות, של למידה מעמיקה ושל חשיפה תרבותית מקיפה.

המצאת המאה?
המצאת מדינת הרווחה וההרחבה הגדולה של ממדי זכויות האדם ועד זכויות בעלי החיים. המצאה שהציבה גבולות לאנוכיות האנושית והציבה את הסולידריות כערך-על המתנוסס מעל שמי הקיום האנושי.

האומן האהוב עלי?
בייטהובן. איש מיוסר וקשה מכל בחינה אפשרית ועם זאת יוצר דגול, פורץ דרך, שהצליח להגיע לגבהים רעיוניים, ליריים, דרמטיים, הרמוניים ואף הומוריסטיים חרף כל הקשיים.

בחיים לא אצא מן הבית בלי...
ספר קריאה, מאמר או מחזה בתיק.

הסרט האהוב עלי?
12 המושבעים. סרט המטיל ספק ושוב ספק ומברר האמת מתוך מאמץ רוחני ונפשי גדול תוך התמודדות עם לחצים עצומים מכוונה של שגרת המחשבה וההתנהלות.

מורה שחקוק בזיכרוני?
המורה שלי מכיתה ג' - בת-שבע. היתה מזמנת אותנו לביתה מעת לעת בשעות אחר הצהרים ועורכת לנו ערבי קבלת שבת בימי שישי בבתים של ילדים מעת לעת. עשתה, במילים אחרות, מה שאנחנו שואפים ללמד את תלמידנו במכללה: לעצב את הכיתה כקבוצה חינוכית.

הדמות הציבורית שהשפיעה עלי בכל הזמנים?

נשיא מכסיקו בין השנים 1934 - 1940 - לאזָרוֹ קָרדֶנַס. מנהיג שתקן, אוהב אדם, צנוע - כמעט אסקטי, פצפיסט ללא הכרה שמעולם לא פגע פיסית או הורה לפגוע פיסית באדם, והרפורמטור הגדול של כל הזמנים במסגרת סביבה ליברלית, שומרת חוק ודיאלוגית מוקפדת.

אם הייתי מתחיל עכשיו בלימודים במכללה מה הייתי לומד?
היסטוריה, ספרות ומקרא - תרבות ישראל.

מה יקרה במכללה בעוד 20 שנה?
דגש הולך וגדל על עיצובם של מורים כמחנכים בעלי עומק אינטלקטואלי, רגשי ותרבותי, הלומדים בתוך סביבה פתוחה ומפולשת של עשרות ומאות קורסים העומדים לבחירתם בכל עת, לצד תכניות-שלד מקצועיות ודיסציפלינריות מובנות.