אצלנו בחצר

הרשות למחקר ולהערכה של המכללה מתארחת ומארחת

במהלך חודש יוני נערכו שני אירועים הקשורים להרשות למחקר ולהערכה של המכללה. הראשון היה כנס בינלאומי לחינוך גופני בבוקרשט שברומניה. הוזמנו על-ידי מארגני הכנס להעביר סדנא מעשית בנושא כתב תנועה אשכול-וכמן, בה השתתפו סטודנטיות ומרצות מהאוניברסיטה לחינוך גופני ולספורט בבוקרשט וכן משתתפי הכנס, כצופים. המשתתפות הפעילות היו חלק מנבחרת ההתעמלות האמנותית של רומניה, שצפינו בהן מתאמנות לקראת האולימפיאדה בשנת 2016.
המתעמלות הפגינו נחישות בלמידה חדשה המשלבת קואורדינציה קוגניטיבית ותנועתית, והמוטיבציה שלהן ללמוד, להתנסות ולהבין התה מרשימה. ניתן היה להבחין בהבנה שלהן לביצוע התנועה אך כשהתנסו בגופן, נתקלו בקושי הקוגניטיבי הדורש מאמץ ואימון. עם זאת, הן לא ויתרו, המשיכו לנסות ואף ביקשו תרגילים נוספים כדי להתאמן לבד.
יו"ר הסדנא, הפרופ' Aura Bota מהועדה המקצועית של הכנס, הביעה את התרשמותה מהתרומה האיכותית של שילוב הקוגניציה בתנועה, שבאו לידי ביטוי בסדנא. סגנית רקטור האוניברסיטה, הפרופ' Vasilica Grigore, ציינה בפני המשתתפות את הקשר החשוב בהנעת אברי הגוף עם המחשבה על התנועה.
אחד הצופים, הפרופ' Dimitrios Patikas מיוון, הדגיש מצד אחד את ההבנה בקשר בין התרגילים "המפורקים" שבוצעו על-ידי המשתתפות לבין התנועה, שראה במהלך הצפייה בריקודים השלמים, שרקדנו בפניהם. ומצד שני את השוני בין אותם תרגילים לריקוד השלם, בו הייתה לדעתו תנועה אחת, שנמשכה עד סוף הריקוד.
מארגני הכנס הודו לנו וביקשו להמשיך ולשתף אתנו פעולה בהקשרים אקדמיים. הם מעוניינים שנעביר שם קורס אינטנסיבי של מספר ימים ללמידה משמעותית והתנסות בחומרי הלמידה מתוך כתב תנועה אשכול-וכמן.
יצוין כי בשנה שעברה השתתפנו בכנס והרצאתנו הייתה על עקרונות כתב תנועה אשכול-וכמן בשילוב הופעה של הדגמות תנועתיות וריקודים.

האירוע השני שנערך בחודש יוני היה מפגש בו התארחו שתי חוקרות מאנגליה בסמינר: פרופ' ג'ינה וויסקר, ראש המרכז ללמידה והוראה באוניברסיטת ברייטון, אנגליה, וד"ר ג'יל רובינסון, הראש הקודם של תכנית הדוקטורט הבינלאומית באנגליה באוניברסיטת רסקין, צ'למספורד. עוד נכחו מר דני שנקר, ד"ר שוש שנקר, ד"ר שלומית עופר וגב' תרצה ספיר.
במהלך המפגש הועלו סוגיות הקשורות לתחום המחקר האקדמי המשולב באמנות. כמו כן, הוצגו המחקרים שלנו העוסקים בשילוב התנועה עם נושאים שונים. כל מחקר הינו מעשי בתחומו ונמדד באוכלוסייה משלו.
החוקרות הביעו עניין רב והציעו להמשיך ולפתח כל אחד מהם בישראל ומחוצה לה. בעקבות התרשמותה של פרופ' וויסקר מהרצינות והחידוש שבשני המחקרים, היא הזמינה אותנו להעביר סדנא באוניברסיטת ברייטון, אנגליה.
מפגש זה הוא ראשית תחילתו של קשר בינלאומי אפשרי בתחום המחקר האקדמי המשלב למידה והוראה של אמנות התנועה באמצעות כתב תנועה אשכול-וכמן. בנוסף, שמחו החוקרות לפגוש את ד"ר דורון לדרר וד"ר יגאל פנחס, אותן הן מכירות מתקופת לימודיהן לתואר הדוקטורט.

ד"ר לילך שליט וד"ר טלי רונן, שכתבו את הדברים, מוסיפות:

"אנו מודות לכל מי שתמך בנסיעתנו ובקיום המפגש בסמינר ומקוות להמשך שיתופי פעולה בינלאומיים".


שבוע אזרחות דיגיטלית

בחודש יוני האחרון צוין, כמידי שנה, שבוע האזרחות הדיגיטלית והפעם בסימן אתיקה דיגיטלית.

במהלך השבוע הובאו לידיעת הסטודנטים מושגים, ערכי יסוד וסוגיות שונות מחיי היום-יום במכללה, תחת הסלוגן "אתיקה דיגיטלית ראשיתה בי". הסוגיות עסקו בין היתר בהוראת משרד החינוך הקובעת כי על מורים, הורים ותלמידים מאותה כיתה נאסר להיות חברים ברשת הפייסבוק, בגבול הדק שבין מותר ואסור ברשת, בבריונות רשת (Bullying), "שיימינג" והצורך בהתערבותם של אנשי חינוך במניעתם ועוד.

למצגת סיכום שבוע האזרחות הדיגיטלית תשע"ה הקליקו כאן

בנוסף, תוכלו למצוא את כלל החומרים, מערכי השיעור, המאמרים, סיפורי המקרים ולינקים רלוונטיים באתר "אזרחות דיגיטלית" לאורך כל ימות השנה.

אתם מוזמנים להרשם לאתר כאן

נתראה בשבוע האזרחות הדיגיטלית הבא.
צוות היחידה לתקשוב אקדמי בסמינר הקיבוצים,
תמי זייפרט, אורלי רביד ומיקי קריץ.
 

הכנס הבינלאומי השנתי לניתוח יישומי של התנהגות

בתחילת חודש יוני התקיים בקמפוס אמנויות הכנס הבינלאומי השנתי של התכנית לניתוח יישומי של התנהגות (Applied Behavior Analysis) ושל עמותת אל"ה. את הכנס יזם וניהל ד"ר איתן אלדר, ראש התכנית בבית הספר ללימודי תעודה.

נושא הכנס השנה היה אסטרטגיות יצירתיות להקניית מיומנויות תקשורת PECS - תקשורת תומכת באמצעות תמונות.

אורחי הכבוד של הכנס היו המרצים אנדי בונדי ולורי פרוסט, מומחים בעלי שם עולמי, אשר פיתחו את ה PECS - מערכת סיוע לפיתוח תקשורת ודיבור – המיושמת בכל העולם וגם בישראל. ייחודיות גישתם של בונדי ופרוסט נובעת מהשילוב בין עקרונות ניתוח יישומי של התנהגות עם מערכת תומכת תקשורת PECS.

בקורס שהעבירו בונדי ופרוסט, ובכנס שנערך בסופו, השתתפו כ-200 איש, ביניהם מורים לחינוך מיוחד, מטפלים, פסיכולוגים ועובדים סוציאליים העוסקים בליקויי תקשורת. כמו בשנים האחרונות, השתתפו בכנס גם אנשי ונשות מקצוע ממדינות נוספות, ביניהן רוסיה, לטביה ואוקראינה

אנדי בונדי
 
נציגת הקבוצה מרוסיה

פרידה מתמר טלשיר עם פרישתה לגמלאות

תמר יקרה,
את פורשת היום מהמכללה אחרי 38 שנות עבודה. הנך מחלוצות תחום המשחק הלימודי בארץ, פרסמת ספרים רבים (כמו: ספר המשחגים, מסיבא לי לשחק, משחקים לימודיים) וגם ספרי ילדים אחדים. בנוסף לכך, את ספרנית מתנדבת בספריה הציבורית בראשל"צ.
פיתחת את חוכמת המשחק, בדגש על המשחק הלימודי. לכאורה, לימוד ומשחק מנוגדים זה לזה. אולם למעשה, כפי שאת כותבת בספרייך, הילד המשחק נמצא בתהליך למידה מאד משמעותי, והוא עושה זאת תוך הנאה: הוא צריך ללמוד את הכללים, להבין את ההוראות, לנתח את המצב, להסיק מסקנות, לתכנן, לקבל החלטות, להתמודד עם מורכבות, לתקשר עם הזולת, ולדעת להתמודד עם כישלונות. המשחק מפעיל את הילד, רגשית וקוגניטיבית, ויחד עם זה מדבר אליו בגובה העיניים, בשפה מובנת, ובעיקר - גורם לו להנאה ולחוויה.
וגם כשהילד הופך לבוגר, הוא מגלה שהחיים עצמם הם פאזל, וכמו במשחק יש עליות וירידות, סולמות ומגלשות, ולפעמים - בינגו!
את כל התורה הזאת הנחלת במשך שנים רבות לדורות של סטודנטים, סטודנטיות ומדריכות פדגוגיות, ותמיד שמרת על רעננות, התחדשות והרבה הומור. לדעתי, מגיע לך ערך ב"ויקיפדיה"...
כמו בספר הילדים שכתבת "גוזלים" –הענקת לכל סטודנט וסטודנטית כנפיים לעוף מהקן, מהחממה. וכעת, את היא הפורשת כנפיים ועפה מהבית החם של הסדנא והסמינר. ולמי שיודע לעוף – השמיים הם הגבול.
הרבה בריאות והנאה,

עדנה

באהבה לתמר

 

לחזרה לעמוד הראשי של המידעון לחצו כאן