אצלנו בחצר

כן בחצר הקדמית שלנו!

המחלקה לחינוך מיוחד בפקולטה לחינוך במכללה קיימה שבוע שעבר יריד מכירת מוצרים מיוחד מעשה ידיהם של אנשים עם מוגבלויות. היריד התקיים כחלק מאירוע "כן בחצר הקדמית שלנו", אשר עסק בשילוב והכלה של ילדים ואנשים עם מוגבלויות בחברה, בהקשרים ובשלבים שונים במעגל החיים, ובכלל זה במערכת החינוך, בתעסוקה, בדיור ובפעילויות פנאי בקהילה.

במסגרת היריד נמכרו מגוון כלי בית, נוי ותכשיטים מעשה ידיהם של תלמידים מבתי ספר לחינוך מיוחד ושל בוגרים מעמותות ללא כוונת רווח. הכסף שגויס ביריד נועד לפרויקטים של קידום והכלת תלמידים ובוגרים ממסגרות החינוך המיוחד בחברה.

בין בתי הספר והעמותות שהציגו ביריד: בי"ס בטבע, בי"ס אנוך, בי"ס תקומה, בי"ס שחף, בי"ס און, בי"ס נתיב ת"א, בי"ס הצרי, בי"ס הרצפלד, ב"ס גיל, בי"ס שפרירים, עמותת לקויי ראייה ועיוורים, עמותת עמיחי, עמותת שק"ל, כפר עידוד, עמותת אילן ועוד.

במסגרת האירוע ובמקביל ליריד התקיימו שני פאנלים שהתמקדו בשיקום ובהעסקה של בוגרים עם מוגבלויות: פרויקט "דו שיח" של עמותת אנוש, על סיפורם האישי וסיפור ההתמודדות של משתקמים בתחום בריאות הנפש, ובנוסף פאנל בנושא השתלבות אנשים עם מוגבלויות בתעסוקה ובחברה בהשתתפות תלמידים


פורום סמינר הקיבוצים לחינוך הפתוח-הדיאלוגי

שבי גוברין
מזה כשנה נפגשת, במסגרת בית הספר ללימודי תעודה במכללה, קבוצת מנהלי בתי ספר אשר מגדירים עצמם כשייכים לגישת החינוך הפתוח-דיאלוגי. הקבוצה נפגשת אחת לחודש. חבריה מגיעים מירושלים, מחיפה, מנצרת, מהגליל. בתי הספר שונים מאוד זה מזה, חלקם גדולים מאוד וותיקים מאוד, חלקם קטנים, צעירים, פועלים בשולי המערכת ונאבקים על הלגיטימיות שלהם.

הכוח המניע למפגשים הוא הרצון לנסח מסגרת רעיונית משותפת, ולפרוץ את גבולות בית הספר היחיד לשם יצירת קהילת אנשי חינוך בכל רחבי הארץ. השאיפה היא להרחיב את הקשרים בין בתי הספר, מעבר למנהלים גם לצוותים החינוכיים.

מחודש לחודש הקבוצה גדלה והולכת, מנהל מביא מנהל נוסף, השמועה עוברת ובתי ספר נוספים מבקשים להצטרף למעגל.

בחלק מהמפגשים אירחה הקבוצה אנשים מעניינים, בעלי גישה ייחודית, שהציגו סוגיה או נושא או תפיסת עולם. במהלך מפגשים אלה ובעקבותיהם התקיימו דיונים וויכוחים לא מעטים, שאפשרו למשתתפים לחדד את השונה והדומה בתפיסותיהם. בין השאר, פגשה הקבוצה השנה את יעקב הכט שדיבר על פדגוגיות חדשות, את ניבי שנער שדיברה על יצירתיות ואת דני לסרי שדיבר על מסגרות חופשיות.

עיקרון חשוב נוסף שמתקיים בקבוצה הוא למידה מניסיון, באמצעות הצגת פרקטיקות, שיתוף בדילמות וביקורים הדדיים. בין השאלות שנידונות: האם בתי הספר שלנו מהווים חינוך למעטים? מה מחויבותם החברתית והחינוכית כלפי בתי ספר אחרים? כיצד לנווט בין המדיניות הממלכתית למדיניות היישובית בכל הנוגע לייחודיות בתי ספר, ועוד.

את הקבוצה מנחים יואב זמרן, סגן מנהל מנח"י (מנהל חינוך ירושלים) ובעבר מנהל בית הספר הניסוי בירושלים, ושבי גוברין, ראש בתי הספר ללימודי תעודה. קרן לאוטמן תומכת בפורום ובפעילותו. לשנת תשע"ו הציב לעצמו הפורום מטרה, לנסח מסמך אשר יבטא את העקרונות המשותפים לבתי הספר של החינוך הפתוח-דיאלוגי.

ניבי שנער ובוגר המסלול לחינוך יצירתי במפגש עם חברי הפורום   עם דני לסרי בבית הספר    מפגש עם חברי הפורום


מהנעשה בספריית אמנויות - שעור אוצרות

סטודנטים לאוצרות, לאמנות ולאוריינות חזותית ביצעו מחקר מעשי בספריה על קטלוגים של אמנות עכשווית. הסטודנטים ביררו דרך היכרות עם הקטלוגים מהם סגנונות האוצרות של אוצרים שונים, מהם המרכיבים האוצרותיים הניכרים בקטלוגים וכיצד משתנים קטלוגים בהשפעת חללי תצוגה ומוסדות אמנות המארחים את התערוכות.
הפעילות נערכה במסגרת הקורס: "סגנונות אוצרות", בפקולטה לאמנויות, בהנחיית ד"ר סיגל ברקאי.

 שעור לסטודנטים לאוצרות   מהנעשה בספריית אמנויות    שעור אוצרות  בספריה'"קווים"

התערוכה "קווים" התקיימה במסגרת אירוע "נראותם של חיבורים" של המחלקה לחינוך יצירתי.
סטודנטים משנה ג', בהנחיית ורד גינזבורג, יצאו במסגרת הקורס "הרפתקה במוזיאון" להרפתקה לימודית, שמטרתה להניע תהליך חברתי באמצעות אמנות שיתופית. הם חברו לפרויקט 'אבא-סיפור' של 'הספרייה לעיוורים' למען הפקת ספרי ברייל מאוירים. בנוסף נרתמו הסטודנטים לקידום רעיון נוסף: הנגשת יצירות אמנות במוזיאונים ובתערוכות.

התערוכה הציגה את היצירה האמנותית כחוויה המאפשרת פניה למכלול החושים (ולא לחוש הראיה בלבד). באמצעות סגנונו מעורר ההשראה של האמן פיט מונדריאן, נחשפה עבודתם של יוצרים המשלבים בעבודתם את חוש הטעם, הריח, המישוש ועוד.

במסגרת האירוע הוקם "בית קפה מונדריאן", שכלל Food Art, ומזכרות בעיצוב הסטודנטים. במקביל התקיימו סדנאות שאפשרו למבקרים חוויה אמנותית למגוון החושים. האירוע התקיים במקביל לפתיחת שבוע הספר העברי ויום העיוור הבינלאומי (Blind Day) ובמהלכו נתרמו אלפי שקלים לספרי ברייל לילדים.

תערוכת קוים
 


לחזרה לעמוד הראשי של המידעון לחצו כאן