אצלנו בחצר

הפנינג ט"ו בשבט במכללה

בשבוע האחרון של הסמסטר התקיים במכללה הפנינג ט"ו בשבט, שאורגן על ידי המועצה הירוקה, מגמה ירוקה ואגודת הסטודנטיות והסטודנטים.
בהפנינג הוזמנו הסטודנטים, אנשי הסגל והמנהל לשתול שתיל ירק ולקחת אותו הביתה במתנה. בעמדת השתילה הוצעו ירקות מגוונים – עלי מנגולד אדומים וירוקים, סלרי, שמיר, עלי בייבי, ברוקולי ובצל ירוק. השתילים נשתלו באדמת קומפוסט תוצרת מחלקת הגינון של המכללה.
לצד עמדת השתילה הוצגה עמדת מידע מטעם מיזם "שומרים על העצים" של פקיד היערות במשרד החקלאות ופיתוח הכפר. בנוסף, נפרסו משחקים לדוגמה בנושא ט"ו בשבט ושלל רעיונות לפעילויות חינוכיות לבתי הספר ולגנים.
ט"ו בשבט זימן לנו השנה גם הזדמנות ללמוד על חלק מעצי המכללה ולתכנן את ארוחות הפרי שלנו לשנה הקרובה באמצעות מפת עצי ושיחי פרי למאכל בקמפוס שהוצגה בהפנינג.
בהפנינג הציג את עצמו גם התא החדש של מגמה ירוקה במכללה, המקדם את נושא יערות המאכל הקהילתיים בארץ ובתל אביב בפרט. באי ההפנינג הוזמנו להצטרף לפעילויות התא, לחתום על עצומה להקמת יערות מאכל ולטעום ממטעמי יער המאכל– ביסקוויט בלוטים, פסטו ועראק תוצרת היער.
הפסקול שליווה את ההתרחשות הורכב כמובן מאוסף שירי חג ט"ו בשבט מהיום ומפעם, ובאחת ההפסקות התקיימה אף הרקדה נהדרת של שירי ארץ ישראל. כדי לשמוח יחד עם העצים ויחד עם אגודת הסטודנטיות והסטודנטים, האורחים נהנו מבירות ופופקורן בגביעים ממוחזרים מנייר עיתון, כראוי לאירוע ירוק!

לפרטים נוספים:
יעל שור - מרכזת סביבה וקיימות 0544-6544-54 דוא"ל: yael.shor@smkb.ac.il
נמרוד הוכברד - מגמה ירוקה - מארגן קהילתי בסמינר הקיבוצים 054-769477 דוא"ל: smkb@green.org.il

הפנינג טו בשבט


פורום המנהלים של החינוך הפתוח-הדיאלוגי

מזה כשנה נפגשת בבית הספר ללימודי תעודה קבוצה של מנהלי בתי ספר, אשר מגדירים עצמם כשייכים לגישת החינוך הפתוח-דיאלוגי. בתי הספר שונים מאוד זה מזה, חלקם גדולים מאוד וותיקים מאוד, חלקם קטנים, צעירים, פועלים בשולי המערכת ונאבקים על הלגיטימיות שלהם. המנהלים מגיעים מירושלים, חיפה, רחובות, נצרת וממקומות רבים נוספים.
מארגנים ומנחים את הקבוצה יואב זמרן, סגן מנהל מנח"י (מנהל חינוך ירושלים) ובעבר מנהל היסודי הניסויי בירושלים, ושבי גוברין, ראש בתי הספר ללימודי תעודה. תומכים בפורום ומאפשרים אותו– אנשי קרן לאוטמן.
המטרה היא לנסח את עקרונות החינוך הפתוח-דיאלוגי, בתהליך שמשלב מפגשים בין אנשי שטח לבין אנשי תיאוריה והגות, ולהצמיח קהילת אנשי חינוך חוצת בתי ספר, אשר לומדים זה מזה ופורצים את גבולות בתי הספר שבהם הם פועלים.
מחודש לחודש הקבוצה גדלה והולכת, מנהל מביא מנהל נוסף, השמועה עוברת ובתי ספר נוספים מבקשים להצטרף למעגל. ביום חורף אביבי בשבוע שעבר התכנסה הקבוצה בקיבוץ בית העמק, בביקור בבית הספר "שיח". שם התקיים גם מפגש עם דני לסרי, איש חינוך אשר עבודתו משמשת השראה לשלושה בתי ספר דיאלוגיים.
לאחר מכן המשיכה הקבוצה לתפן, לביקור בבית הספר הפועל בגן הטכנולוגי שבאזור התעשייה במקום.

פורום מנהלים חינוך פתוח דיאלוגי


צוות הפקולטה למדעי הרוח מתנדב ב-"בית קדימה" ביפו

בחודש ינואר יצא צוות מהפקולטה למדעי הרוח, לפעילות התנדבותית ב"בית קדימה" ביפו. במהלך הפעילות נפגשנו עם קבוצת בנים ובנות בגלאי בית הספר היסודי המגיעים לבית הנוער לאחר שעות הלימודים. הצגנו בפני הילדים פעילות יצירתית מיוחדת: "יומן סודות" אותו יצרו הילדים בעזרת חומרי יצירה שהבאנו עמנו. הילדים התלהבו מן המבחר הגדול של חומרי היצירה ושיתפו פעולה בהתלהבות רבה ואפילו המדריכים שלהם הצטרפו לחגיגה.
היצירות היו מלהיבות ומיוחדות והילדים המשיכו ביצירה גם לאחר לכתנו. יצאנו מן המקום בהרגשת סיפוק רבה. הילדים השקיעו עצמם ביצירה וביחד העברנו איתם את שעות אחר הצהריים בנעימים.

צוות הפקולטה למדעי הרוח מתנדב


יום גיבוש של הפקולטה למדעים

הפקולטה למדעים יצאה ליום גיבוש ביום חמישי, 5.2.15, בניצוחו של ד"ר אדיב גל, ראש החוג למדעים.
את היום התחלנו בתצפית מזיכרון יעקב על מישור החוף, שלוותה בהפעלה קבוצתית, קפה שטח ומאפה ביתי. המשכנו למעגן מיכאל, הצטיידנו במשקפות וצעדנו מסביב לבריכות לתצפית על הציפורים שבאו לבקר, בליווי הסברים נלהבים של אדיב על מגוון החי והצומח במקום.

במעלה הכביש לבית אורן, מול נוף יפיפה, נצבט הלב מול אנדרטת הנספים בשריפה.
באופק, קיבלו אותנו הנשרים בתצוגת דאייה מרשימה. סיירנו בחי בר בין העופות הדורסים והיחמורים
וקינחנו בטעימה מזיכרון יעקב.

תודה מכל חברי הנהלת הפקולטה לאדיב, הדס, בתיה ודנה שארגנו, ולנטלי שצילמה והנציחה יום קסום, מהנה ומעניין במיוחד.

יום גיבוש של הפקולטה למדעים


לחזרה לעמוד הראשי של המידעון לחצו כאן