אצלנו בחצר

בפקולטה למדעים נפתחה תערוכת צילומים של ד"ר אדיב גל, ראש חוג מדעים

התערוכה מציגה עבודות שצילם אדיב מתוך תפיסתו את העשייה החינוכית. לרגל התערוכה כתב לנו ד"ר אדיב גל אודות המוטו שלו לתערוכה:

"לפתוח את העיניים"

אומרים שהתמונות מדהימות - ראיתי כבר יפות מאלו.
אומרים שהאיכות של הצילום מדהימה - ראיתי כבר טובות מאלו.
אומרים שהצבעים מדהימים - בסביבה הם אמיתיים יותר.

אם לומר את האמת? שנים שטיילתי ללא מצלמה. אלפי תמונות שמורות בזיכרון האישי שלי. אלפי תמונות מאין ספור טיולים לאורכה ורוחבה של ארצנו. מאז גיל תיכון, דרך שנת השירות, דרך הצבא ועד בית ספר שדה. שלג של 92 במצפה רמון, שיטפון בנחל רמון, שיטפון בנחל באר שבע, הר שלמה בעת זריחה, הר כביר בעת שקיעה, רמת הגולן מושלגת, פריחת התורמוסים בגליל התחתון, נדידת חסידות ומה לא? בתקופה מסויימת, אפילו התנגדתי ללכת עם מצלמה. הזכרון האישי הלך והתמלא. כל התמונות שצילמתי בעזרת העיניים היו בגדול, שיטפון, שלג, זריחות, שקיעות – "האבנים הגדולות". הכל טבע. חי וצומח אבל ללא נוכחות אדם.

ואז התחלתי ללמוד, תואר ראשון, שני ושלישי. התחלתי "לפתוח את העיניים" לדברים הקטנים, "האבנים הקטנות" של הפאזל הגדול. צבעי השיטפון, גווני האפור השלג, קשת הצבעים של הזריחה. גווני הסינור של כחול החזה, צווחות הבזים לפני הזדווגות, נוצות חישה על פני הלילית, סידור הקן של החסידות.
ואז התחלתי (או הפסקתי להתכחש ...) להבין שאני עוסק גם בחינוך. לתוך ה- Hard Disk האישי החלו להזדחל תמונות עם מרכיב אנושי. מבט פליאה של ילד, פרצוף צוחק של ילדה, פרצוף חוקר של סטודנטית ופרצוף משתומם של סטודנט.

"פתיחת העיניים" מ"האבנים הגדולות" של הסביבה (חי צומח ודומם) ל"אבנים הקטנות" המשלבות את האדם בתוכן הם עיקר העשייה החינוכית בה אני עוסק כיום.

עשייה חינוכית אשר שמה לב למבטים (גם של האדם וגם של בע"ח), מנסה לנחש את התחושות, לבחון מה קורה בבטן של האובייקט, לבחון את המחשבות והדבר החשוב ביותר בעשייה החינוכית שלי היא לשים לב לשונה, לקשת הגוונים, לקשת הצבעים המרכיבים את הסביבה האנושית בה אנו חיים.

מהפכת זכויות האזרח האמריקאיות במכללת סמינר הקיבוצים

שנים רבות שמכללת סמינר הקיבוצים מקיימת שיתופי פעולה עם מחלקת התרבות וקשרי החוץ של השגרירות האמריקאית. על פי רוב מדובר בתכניות חינוכיות לחיזוק התרבות הדמוקרטית ולביסוס החיים המשותפים בארץ בין יהודים לערבים.

בחודש נובמבר האחרון זימנה לנו השגרירות האמריקאית תרומה חינוכית יוצאת דופן בדמותה של הרצאה שנשא פרופ' דויד גולדפילד על תולדות העבדות בארה"ב, על המהלכים המהפכניים (כולל מלחמת אזרחים נוראית) לקראת ביטול עבדות השחורים (בימינו מקובל המינוח אפרו-אמריקנים), ועל החקיקה שהתקיימה בדיוק לפני 50 שנה - ביטול הפרדת הגזעים והבטחת הזכויות האזרחיות לכול.

ההרצאה התקיימה במסגרת השיעור לתואר שני "ביקורת מדיניות החינוך" ולצד המרצה האורח נשאה דברים גם נספחת התרבות האמריקנית מישל דסטין ואן-ריין. היה מרתק לראות בהרצאה ובדיון את הגשמתו של רעיון "הרחקת העדות ומזעור ההתנגדות": פגיעות בזכויות אדם שמתקיימות בישראל בכלל ובשליטה הצבאית על האוכלוסייה האזרחית הפלסטינאית בשטחים מעוררות על פי רוב מחלוקת וקושי בקבלת אשמה על פגמים מוסריים, ואילו כאשר הורחקה העדות אל הדיכוי והאפליה של השחורים על ידי הלבנים בארה"ב דומה שהאמפתיה הרגשית והזעם המוסרי זכו לקונצנזוס מקיר לקיר.

כפי שרבים מאתנו חוו לאחרונה במהלך צפייה בסרטים "12 שנים של עבדות" ו"ג'אנגו חסר מעצורים", מעט מדיי ידוע לנו על פרק זה של זוועות אנושיות על ידי אנשים שהחזיקו מעצמם נאורים והגונים. והיכן שידע ממין זה זמין, עוול הוא לא להתוודע אליו.

תודה לעמיתים האמריקאים על ארגון האירוע (במיוחד לגברת ריסה לוי היוזמת והמיישמת) ותודה לסטודנטים שתרמו תובנות רבות לרצינות ולאיכות הדיון.
פרופ' נמרוד אלוני

פרופ' נמרוד אלוני ונספחת התרבות האמריקנית מישל דסטין ואן-ריין


"הבור מתגלה מחדש"- מפגש מחודש עם דב אור-נר במכללה

ביולי 2014, בעיצומה של מלחמת צוק איתן, ישבה ד"ר לילך ניישטט בורנשטיין, מרצה בתכנית מצטייני רג"ב, בספריית המכללה ובמהלך הכנת סדנת אמנות, נחשפה לפעילות שנערכה בסמינר לפני 35 שנה. במסגרת אותה פעילות, נפגשו סטודנטיות בסמינר עם האמן דב אור-נר כשבסיום המפגש הוטמנה הקלטת שמע של המפגש יחד עם רשימות הסטודנטיות אודות נושא השלום בארגז מיוחד באדמת המכללה.
נפעמת מהגילוי, יצרה לילך קשר עם דב אור-הנר, מה שהוביל למפגש מחודש של אור הנר, בן ה- 86, עם סטודנטים וסטודנטיות במכללה בספטמבר האחרון. על הגילוי, המפגש והסדנה המחודשת שנערכה במכללה עם אור- הנר, כתבה ד"ר לילך ניישטט בורשטיין לעיתון הארץ (ספרים).

לקריאת הרשימה במלואה לחצו כאן

מכתב מהוצאת הקיבוץ המאוחד


לחזרה לעמוד הראשי של המידעון לחצו כאן