אצלנו בחצר

"ואהבת את הגר... כי גרים הייתם בארץ מצרים": היחס לעולה החדש והזר בספרות הילדים הישראלית - תערוכה במדור ספרות ילדים בספריה

במסגרת הנושא השנתי הנלמד השנה במשרד החינוך, "האחר הוא אני", נערכו בספריה במשך השנה תערוכות המספרות את היחס לאחרים, השונים, בספרות הילדים הישראלית.

על רקע זה ולרגל יום העצמאות וחג שבועות, הוחלט להקדיש תערוכה מיוחדת לעולים החדשים והזרים ולהציג ספרי ילדים העוסקים ביחס אל העולים מארצות שונות: מאתיופיה, מרוסיה ועוד על פי השנים, מקום המדינה ועד ימינו

בתערוכה נמצאים ספרים המספרים את סיפורם של מבצעים להעלאת העולים היהודים לארץ ישראל, מרבד הקסמים, העפלה ועוד, כמו גם ספרים וסיפורים העוסקים ביחס אל הזר, המהגר והעובד הזר בישראל.

בין הספרים: "אלכס לרנר, דפי ואני" מאת גילה אלמגור, "לאהב את נינה" מאת דורית אורגד, "אבא חום" מאת נעמי שמואל ועוד.

תודות לגלית חסדאי ולישעיהו קרסנשטיין שהקימו את התערוכה וליהודה קמחי על הצילום.

אבא חום    אלכס לרנר, דפי ואני    לאהוב את נינה      מרוסיה מרוסיה   נירה שתיקה
 

יום הורים בסדנאות קריאה וחשבון

במסגרת שיתוף פעולה בין המחלקה לחינוך מיוחד לבין היחידה למעורבות חברתית.
כמדי שנה מגיעים, אחת לשבוע לאורך כל שנת הלימודים האקדמית, תלמידים מבתי ספר בחולון לסדנאות שפה וחשבון במכללה. סטודנטיות הלומדות בשנה ג' במחלקה לחינוך מיוחד מקבלות הדרכה צמודה ממרצות שאלה תחומי התמחותן ותורמות להתקדמות משמעותית ביותר אצל התלמידים.

אחת לשנה מתקיים יום הורים שמטרתו לחשוף בפני ההורים את המתחולל בסדנאות. אנחנו זוכים לשיתוף פעולה מרבי מבתי הספר שדואגים לכך שכל תלמיד ותלמידה בסדנאות יהיה מלווה ביום זה על ידי קרוב משפחה. זו הזדמנות גם למחנכות ולמורות המקצועיות של בתי הספר להגיע למכללה ולהתרשם מהנעשה בסדנאות. ביום ההורים ההתרגשות בקרב כל השותפים גדולה ביותר. בתחילת המפגש ההורים מקבלים הסבר קצר לגבי מטרות הסדנא, דרכי העבודה והתהליך אותו עוברים ילדיהם. בהמשך המפגש כל הורה מצטרף אל הסטודנטית והתלמיד/ה וחווה למידה אחרת – יחידנית, מותאמת, יצירתית ומשמעותית.

ביום ההורים שהתקיים ביום רביעי, 21.5.14 , זכינו לתגובות נלהבות מההורים. ההורים הודו על העבודה המקצועית שנעשית עם הילדים, כמו גם על ההזדמנות להגיע למוסד להשכלה גבוהה המתייחס אל התלמידים ואל הסטודנטיות בצורה המקצועית והמכבדת ביותר.

הדסה טרון - ראש היחידה למעורבות חברתית, ד"ר ניבה אורן - ראש המחלקה לחינוך מיוחד

 יום הורים


תלמידי החוג להיסטוריה בסיור לימודי בירושלים

ביום חמישי, 1.5.14, יצאה נבחרת סטודנטים וסטודנטיות מהחוג להיסטוריה יחד עם ד"ר מעין מזור, לסיור לימודי בירושלים, שהתמקד באתרים הקשורים לתקופה החשמונאית ועד התקופה הרומית המאוחרת. הסיור כלל הליכה באמת המים החשמונאית, ביקור בברכת השילוח, צפייה בחלקים מרחובה הראשי של העיר בתקופת הורדוס ועלייה דרך תעלת הניקוז הקדומה של הרחוב עד חפירות הכותל הדרומי. בהמשך היום הגיעו התלמידים אל חפירות חניון גבעתי וביקרו בוילה רומית ענקית ויחידה מסוגה בגודלה בארץ ואל מרכז דוידסון בו צפו בשרידים של העיר ההרודיאנית. היה מרתק.

לחזרה לעמוד הראשי של המידעון לחצו כאן