10 טיפים לזוגיות מאושרת

למה משתלם להשקיע בזוגיות שלנו? 10 טיפים לזוגיות מאושרת

נגה בירן

מאת: נגה בירן, מנחת קבוצות הורים בכירה במרכז להורות ומשפחה, בבית הספר ללימודי תעודה במכללה.
 

אתן עובדות משרה מלאה או בעלות עסק, אימהות במשרה מלאה לשניים או שלושה ילדים ואחראיות על כל עבודות הבית, הבישולים, הכביסות, הניקיונות, הקניות, הסידורים... שכחתי משהו? אוקי אני יודעת שאתן עסוקות בשלל התפקידים שלכן. אך חשוב לי להזכיר לכן את התפקיד החשוב מכל. כן כן. בראש סדר העדיפויות שלכן אני מבקשת שתשימו את הזוגיות. למה? כי ככל שנטפח את הזוגיות שלנו ונשמר אותה כך המשפחה תהא יציבה יותר ואנחנו נעניק לילדים חווית הורות טובה יותר. ילדים זקוקים ליציבות. ילדים זקוקים לסביבה אוהבת ומאושרת. וזוגיות אוהבת ומספקת מאפשרת לשני ההורים להיות במיטבם. לטובת כולם. אז איך עושים את זה? איך מטפחים את הזוגיות ונותנים לה מקום משמעותי בסדר העדיפויות שלנו: קבלו 10 טיפים לזוגיות טובה:


1. לקבל החלטה: להשקיע זמן ומחשבה בזוגיות - ככל שניהיה מודעים ומכוונים למטרה החשובה הזו ונפנים את החשיבות שלה עבורנו, עבור הילדים, עבור טובת המשפחה שלנו, נדע שאנחנו חייבים לשים לב לכמות ואיכות ההשקעה שלנו בזוגיות שלנו. זה דורש מאמץ, כי כאמור אנחנו עסוקות וטרודות, אך אל תשימו את הזוגיות בתחתית הסולם ואל תזניחו. שימרו על הזוגיות בצמר גפן. קבלו החלטה והתחייבו לה. זה הצעד הראשון.

2. החלטה מודעת להתמקד בדברים החיוביים - אל תעסקו בחיפוש השלילי. התעלמו מהדברים הרעים. היו עסוקות בראייה ובהערכה של כל הדברים החיובים בבן הזוג. היזכרו בכל הסיבות הטובות שבגללם התחתנתם. הפסיקו עם התלונות ההאשמות והביקורת. החליטו כי אתן מאמצות חשיבה חיובית ותפיסה חיובית של מה שקורה.

3. להגביר את כמות המחוות חיוביות - החליטו להגדיל מחוות חיוביות כלפי בן הזוג. זה עושה פלאים. נסו את זה במשך 21 יום וראו מה קורה ליחסים ביניכם. מה זה מחוות חיובית? מחמאות, חיבוקים, נשיקות, מילה טובה, שם חיבה, יחס חיובי, וכל מסר שנותן הרגשה טובה. זכרו: אנשים לא יזכרו מה בדיוק עשיתן או אמרתן אלא איך נתתם להם להרגיש? איך אתן נותנות לבן הזוג שלכן להרגיש? חשבתם על זה? תנו לו להרגיש טוב! זה יחזור אליכן כפליים!!

4. לא לוותר על מגע פיזי יומיומי - החליטו כי כשנפרדים בבוקר וכשמתראים בערב מתנשקים או מתחבקים. מגע פיזי יומיומי הוא חשוב מאד. ככל שתגבירו מגע ביניכם כך תחזירו את הרומנטיקה לנישואין. תנו חיבוק אוהב!

5. הקשבה אמיתית זה לזו - הסתכלו לבן בזוג בעיניים והקשיבו לו הקשבה אמיתית. תנו לבן הזוג את כל תשומת הלב שלכן ואל תוותרו על קשר עין. תנו לו לדבר והקשיבו לו זה מאד קל לעשות ומאד תורם ליחסים. זו דרך מקסימה לתת לאחר תחושה שהוא מיוחד ואהוב.

6. לקבוע חוקים למריבות - כגון לא עוזבים באמצע מריבה, לא הולכים לישון כועסים, לא פוגעים ולא משתמשים במילים קיצוניות. חשוב לשים גבולות למריבה ולזכור שאנחנו אוהבים ולא אויבים ולכן אפשר להגיד מה שמרגישים בלי להאשים אחד את השני. מחליטים שכל אחד מדבר על הרגשות שלו מה הוא מרגיש, מה הוא צריך, למה הוא ציפה? מה מפריע לו. מבלי להיכנס למשפטים מאשימים: בגללך, אתה תמיד, אתה אף פעם לא... כל ההאשמות האלה מרחיקות וגורמות לשני להתגונן ולא באמת פותרות את הבעיה.

7. לדעת להודות בטעות, לבקש סליחה ולסלוח לבן הזוג - עקשנות ורצון להיות הצודק לא יעזרו לכם לפתור בעיות ולחיות בשלום ביחד. כדי להיות בזוגיות טובה צריך להיות גמישים, להבין שאנחנו לא מושלמים וגם בן הזוג לא מושלם, ושאפשר גם להודות שטעינו ולבקש סליחה אם פגענו. ככל שנדע לעשות זאת ולהיות חכמים ולא צודקים כך הזוגיות תפרח.

8. לטפח תקשורת טובה - השקיעו זמן בללמוד ולתרגל תקשורת זוגית חיובית ומקדמת. רובנו לא למדנו לתקשר ואין לנו כלים לפתרון בעיות. אם חשוב לכם הזוגיות השקיעו זמן כדי ללמוד תקשורת. זה לא כל כך קשה ומאד מתגמל. ככל שהתקשורת הזוגית שלכם תהיה טוב יותר כך הזוגיות שלכם תהיה נעימה, משמעותית, ומתגמלת.

9. לקבוע זמן קבוע לבילוי זוגי - החליטו על זמן שבו תבלו יחד בילוי זוגי. זמן איכות שהוא רק שלכם פעם בשבוע. אני יודעת שהחיים עמוסים, ובין העבודה והילדים והבית קשה למצוא זמן, כוח וחשק למשהו נוסף. אך זמן איכות זוגי זו דרך מצוינת לטיפוח הזוגיות כדי לאפשר לכם לחיות חיים מספקים ולהיות הורים טובים יותר ומאושרים יותר. כולם ירוויחו מכך. אין דבר יותר חשוב מזה. על תוותרו על הזמן הזה ביחד. זה יכול להיות יציאה לבילוי משותף או סתם הליכה משותפת בפארק. העיקר שתהיו ביחד ותשוחחו. זה זמן מיוחד רק לכם והוא חשוב לשמירה על האהבה והנישואין שלכם.

10. להוסיף הומור וצחוק ליחסים: נסו להוסיף צחוק והומור לזוגיות ולחיים ביחד. לא תאמינו אך זו תרופת קסם ממש. השתדלו לחייך יותר, להתבדח, להשתובב ולצחוק כמה שיותר. חישבו: כמה כייף לחיות איתכם? נסו להיות כמה שיותר כייפים ולקחת את החיים יותר בקלות. זה יוסיף אווירה נעימה לבית ויעזור לכם להתמודד עם החיים. גם הילדים ייהנו מזה וגם לכן יהיה יותר נעים. החליטו לזרום ולקחת את החיים יותר בקלות ובשמחה.

דבר אחרון: אל תגידו למה רק אני? למה שבן הזוג לא "יתאמץ קצת"? למה שרק אני אשקיע? זו לא גישה נכונה ולא יוביל אתכן למקום חיובי. התחילו אתן ותראו שכשאתן בגישה חיובית ובנתינה גם הצד השני יחזיר לכם בענק. נסו והיווכחו. בהצלחה!

לחזרה לעמוד הראשי של המידעון לחצו כאן