תואר שני בהוראת מדעי הרוח בגישה רב-תחומית

חדש! מסלול עם תזה
חדש! התמחות בתרבות ישראל כולל מלגות
תקצירי עבודות/פרויקטי גמר נבחרים

תוכנית זו נלמדת במסגרת הפקולטה למדעי הרוח והחברה

ראש התכנית: ד"ר אמנון יובל
צוות היגוי: פרופ' סמדר דוניצה שמידט (דיקאנית הפקולטה), ד"ר אמנון יובל (ראש התכנית), פרופ' חגית הלפרין, פרופ' שי פרוגל

כל סטודנט/ית בתכנית זכאי/ת לקבל בכל שנת לימודים (במשך שנתיים) מלגה ע"ס 6000 ש"ח מקרן פוזן.

* המלגה מותנית בהשתתפות במספר פורומים שמאורגנים ע"י התכנית ובהשתתפות בשישה קורסים במסגרת התכנית בתחום תרבות ישראל.

בראשית המאה ה- 21 מתמודד האדם המודרני עם מציאות מורכבת המתאפיינת בבעיות סבוכות ובלתי שגרתיות ובפלורליזם תרבותי וחברתי. מציאות זו מחייבת גיוס ידע ותובנות מתחומי ידע שונים והיפתחות אל נקודות מבט מגוונות. הדבר נכון הן לגבי פתרון בעיות בחיי היומיום והן לגבי נקיטת עמדה אישית בשאלות קיום פילוסופיות וחברתיות.
הלימודים לתואר מוסמך M.Ed. בהוראת מדעי הרוח בגישה רב-תחומית מכירים במורכבות הזאת. כדי לאפשר ללומדים לגייס ידע רב-תחומי לצורך טיפול בנושאים ובבעיות, לארגן אותו ולהשתמש בו כבסיס להבנה מעמיקה של האדם ועולמו - מנצלת התכנית את הפסיפס העשיר של התכנים ההומניסטיים ויוצרת שילובים אינטרדיסציפלינריים.

חזון ומטרות:
 הנחת המוצא של התכנית היא שהרחבת הקשרים וזיהוי תחומי ההשקה שבין הדיסציפלינות ההומניסטיות מאפשרים צמיחה של רעיונות חדשניים באמצעות העברת מודלים מתחום חשיבה אחד למשנהו, שכלול ההיגיון הביקורתי וטיפוח פלורליזם חשיבתי וערכי. הנחת מוצא זו עולה בקנה אחד עם הדרישה הקיימת היום במחקר, בחברה ובמערכת החינוך לפיתוח נושאים אינטגרטיביים במדעי הרוח.
התכנית לתואר מוסמך בהוראת מדעי הרוח בגישה רב-תחומית שמה לה למטרה לטפח סגל הוראה בעל השכלה רחבה ועושר תרבותי, המסוגל ליזום פרויקטים בית ספריים יצירתיים, לקדמם ולהובילם. אנו מאמינים שהבניית למידה בדרך זו מטפחת לומדים בעלי אופק אינטלקטואלי רחב, מעמיקה בהם את היכולת לנהל דיאלוג פורה עם הזולת במצבי שניות ואי-הסכמה, מסייעת להם להתמודד טוב יותר עם המציאות המורכבת והופכת את הלימודים לחוויה מעשירה ובעלת משמעות.

מבנה התכנית:
רוב התכנית מורכבת מקורסי בחירה במגוון נושאים במדעי הרוח, שיוצרים קשרים והקשרים רב תחומיים. תחומי הדעת המרכזיים של התכנית הם: היסטוריה, ספרות, מקרא, תרבות ישראל ופילוסופיה. לתחומים אלה נלווים תחומים נוספים כמו קולנוע, פסיכואנליזה, אמנות פלסטית ועוד. הלימודים, המשלבים גם סמינריונים רב תחומיים, מובילים לכתיבת עבודת תזה בהנחיה אישית (במסלול עם תזה) או לבניית יחידת הוראה רב תחומית במדעי הרוח (במסלול ללא תזה).


קידום אישי:
מטרתה הראשונה של התכנית ללימודי M.Ed. בהוראת מדעי הרוח בגישה רב-תחומית היא לתת מענה אקדמי הולם למורים ולאנשי חינוך המבקשים להרחיב את אופקיהם האינטלקטואליים ולהעמיק את השכלתם המקצועית בתחום מדעי הרוח.
כדי לפתוח בפני הבוגרים אפשרויות לקידום מקצועי התכנית מכשירה אותם לחמישה תחומים מרכזיים:

  • ריכוז והובלה של פרויקטים בית ספריים בתחום הוראה משלבת של מדעי הרוח 
  • הדרכה וייעוץ בתכנון לימודים, בפיתוח תוכניות לימוד ובדרכי הערכה במדעי הרוח 
  • פתיחת ענף מקצועי ייחודי של הוראה ותכנון לימודים בגישה המשלבת דיסציפלינות 
  • כתיבה ויצירה רב-תחומית של תוכניות לימוד, חומרי למידה וספרי לימוד
  • חקר רב תחומי במדעי הרוח (מסלול עם תזה)

בוגרים מספרים:

אהובה לוין פוסט

שאלה: מה הניע אתכם ללמוד תואר שני "בהוראת מדעי הרוח בגישה רב-תחומית" בסמינר הקיבוצים?

תשובה: ידע העולם שלי בנוי מהכרות עם תחומים רבים ומגוונים. בדרך הוראת הספרות תמיד שילבתי אמנויות שונות, מבט אישי, רעיוני ואקטואלי. לכן כאשר נחשפתי לאפשרות להרחיב את ידיעותיי בגישה רב תחומית, זה היה מתבקש להמשיך בדרך זו.

לשאלון המלא לחצו כאן

שחם גבע

שאלה: מה הניע אתכם ללמוד תואר שני "בהוראת מדעי הרוח בגישה רב-תחומית" בסמינר הקיבוצים?

תשובה: לימודי התואר הראשון בסמינר היו נהדרים בעיני, מגוונים ומאתגרים – האווירה בקמפוס עצמו, הקורסים, המרצים. הרגשתי שהתכנית להוראת מדעי הרוח בגישה רב-תחומית הינה המשך ישיר ללימודי התואר הראשון, אך עם קפיצת המדרגה הברורה.

לשאלון המלא לחצו כאן

לקבלת מידע נוסף, אנא מלא/י את הפרטים ונחזור אליך בהקדם:

* שדות חובה מסומנים בכוכבית

מרכז ייעוץ ורישום
א'-ה' 08:00 - 17:00

הרשמה אונליין