תואר שני בניהול וארגון מערכות חינוך

תקצירי עבודות/פרויקטי גמר נבחרים

ראש התכנית: ד"ר גדי ביאליק

מערכת החינוך נמצאת תדיר תחת שינוי מתמיד. כוחות פוליטיים, ארגוניים וניהוליים פועלים במקביל וביחד על ארגוני חינוך ומנהלי בתי הספר נדרשים להתמודד עם השינויים מחד ולשמור על עקרונות חינוכיים מאידך. מציאות סבוכה זו הופכת את המרחב הבית ספרי למערכת מורכבת א-ליניארית, המעלה ציפיות לאוטונומיה ולתלות בסביבה גם יחד, מעודדת דינמיקה של שותפויות, והופכת את ההיררכיה המוכרת על פניה. שינויים משמעותיים אלה מחייבים לא רק שינוי בדרכי הניהול והפעולה, אלא גם הכשרה של מנהלים בכל התחומים הארגוניים, המנהליים והחינוכיים שבאחריותם, ובנוסף - העצמתם כמנהיגים חברתיים. התכנית ללימודי התואר השני M.Ed. בניהול וארגון מערכות חינוך מיועדת למורים ולמנהלים בעלי הכשרה וניסיון בתחום החינוך. היא מרחיבה את רפרטואר הידע של קהל היעד בתחומי הניהול, ההוראה, הלמידה וההערכה ומחדדת את הזיקות שבין תחומים אלה למערכות חינוך, תוך שהיא נותנת מענה לתמורות ולמגמות הפוקדות את מערכות החינוך.

ניהול ומנהיגות
התפיסה העומדת בבסיס התכנית היא כי מנהלים הם מנהיגי חינוך, ולכן הציר המקשר בין כל רכיביה הוא פיתוח מנהיגות. הלימודים מנגישים ידע מתחומי מדעי הניהול, הוראה ולמידה, הערכה ומדיניות כדיסציפלינות המשלימות זו את זו. תכנית הלימודים מחדדת את הקשר שבין היבטים עיוניים ומחקריים עדכניים בתחומי דעת רלוונטיים, בהיבטים מעשיים-יישומיים בניהול בתי ספר, ובהיבטים הנוגעים להתפתחות אישית של תפיסת התפקיד הניהולי.
התכנית מעניקה פרספקטיבה רחבה על מערכת החינוך בישראל ומחוצה לה תוך שהיא מדגישה תפיסה מוסרית, חברתית ופוליטית כדי לבחון את התנאים המאפיינים את מרחב הפעולה בו פועלים מנהיגים חינוכיים. מטרה חשובה נוספת של התכנית היא להביא את המנהלים והמורים להבין את המחויבות שלהם כמנהיגים חינוכיים כלפי תלמידים, הורים וקהילה, וכיצד ניתן לעמוד בה מתוך ערכים של שוויון, חינוך איכותי וייצוג של תרבויות.

יעדים
תואר שני בניהול וארגון מערכות חינוך מכשיר כוח אדם מקצועי ונותן בידיו כלים וידע שיסייעו לו לנהל ולהנהיג את הארגון החינוכי שבו הוא מועסק, תוך התמודדות עם השינויים המבניים, הארגוניים והתוכניים הפוקדים את מערכת החינוך בישראל:
התכנית שואפת לטפח מנהלים בעלי עמדה חברתית-פוליטית ומוסרית-ביקורתית הנדרשת מאנשי ציבור ומנהיגים חינוכיים, ולשם כך מדגישה שלוש מטרות:

  • רכישת ידע והעצמת מיומנויות אישיות בתחומי הניהול והארגון בכלל
  • רכישת ידע ותובנה הקשורים לקביעת מדיניות חינוכית בהקשר עולמי וישראלי
  • רכישת ידע, מיומנויות וערכים הנחוצים לפיתוח מנהיגות חינוכית

לקבלת מידע נוסף, אנא מלא/י את הפרטים ונחזור אליך בהקדם:

* שדות חובה מסומנים בכוכבית

מרכז ייעוץ ורישום
א'-ה' 08:00 - 17:00

הרשמה אונליין