תכנית מונטסורי לגיל הרך

מסלול לימודי תעודה ייחודי להכשרת אנשי חינוך לעבודה בשיטה המונטסורית

מתכונת: מסלול חד שנתי

אודות התחום והתכנית:
הגישה המונטסורית מושתתת על התובנה שבמרכז העשייה החינוכית עומד הילד עם צרכיו ההתפתחותיים ונטיותיו הטבעיות, כפי שאלו באים לידי ביטוי בשלב ההתפתחותי שבו הוא נמצא. הילד, על פי הגישה המונטסורית, הוא כמו זרע, אשר זקוק לאדמה פוריה, שמש ומים כדי להתפתח, ואת השאר יוכל לעשות בעצמו. תפקיד החינוך אם כך, הוא להנחותו בעדינות, לספק מענה לצרכיו ההתפתחותיים, ולעזור לילד לפתח עצמאות וחדוות למידה, שיוכלו לקדם אותו, אישית ולימודית. 

קהל היעד:
אנשי חינוך בעלי תואר ראשון ותעודת הוראה / סטודנטים לחינוך והוראה בשנתם האחרונה, המבקשים לבסס היכרות מעמיקה עם עקרונותיה של השיטה המונטסורית, על הפילוסופיה שמאחוריה, ובשילוב עם כלים מעשיים.

תהליך קבלה:

  • רישום
  • ראיון אישי וקבוצתי
     

התכנים הנלמדים בתכנית:
נכיר את שלבי ההתפתחות של האדם ונלמד כיצד נראית למידה אשר שמה את צרכיו ההתפתחותיים של הילד במרכז. נלמד לערוך תצפיות ונתנסה בתצפית מונחית בחטיבה הצעירה בדרך הילד, בליווי מפגשי שאלות ותשובות בנוכחות צוות הגן בוגר הכשרת AMI. בנוסף, נלמד על ניהול גן הילדים, הן מבחינת ניהול הכיתה ועיצוב סביבת הגן על פי עקרונות מונטסורי והן מבחינת בניית קהילה וביסוס מערכת יחסים של אמון עם כל באי הגן ומשפחותיהם. נלמד עקרונות לעיצוב הסביבה המובנית בגן על פי התפיסה ונתנסה בבניית עזרי לימוד ותרגילים מסוגים שונים, אותם כל סטודנט יוכל לקחת איתו בסיום הקורס.

שיעורים לדוגמה:
קורס מקוון חלקית שיועבר ע"י מדריכת AMI מוסמכת, תיאוריה מונטסורית, קריאה מודרכת בכתביה של מריה מונטסורי, התמודדות עם מגוון בקהילת הלומדים; ניהול גן ובניית קהילה; עקרונות לעיצוב סביבת הגן.

עבודה מעשית:
שש התנסויות במהלך השנה בימי ה' ב"דרך הילד" בכפר הירוק (התאריכים יינתנו בתחילת שנת הלימודים)

שני סמינרים של שלושה וחצי ימים לכל אחד, עם טריינרים מטעם AMI אשר יתקיימו בביה"ס "דרך הילד" שבכפר הירוק. סמינר ראשון יתקיים בתאריכים 28/10,29/10,30/10 בין השעות 8:30-17:30 וב-1/11 בין השעות 8:30-12:00. סמינר שני יתקיים בתאריכים  30/3,31/3,1/4 בין השעות 8:30-17:30 וב-3/4 בין השעות 8:30-12:00.

מתכונת:

יום שעות היקף גמול
ב' 10:15-17:30 224 שעות **מסלול אישי באחריות הסטודנט

 

תעודה
לבוגרי התכנית תוענק תעודה מטעם מכללת סמינר הקיבוצים

**היקף שעות הזכאות לאופק חדש / גמולים שונים בשנת תש"פ יאושר/לא יאושר רק ע"י משרד החינוך. עו"ה המעוניין לקבל שעות הכרה בשעות הלימוד לצורך קידום דרגה/צבירת גמולים צריך להגיש בקשה במסלול אישי –למפקח על הפיתוח המקצועי במחוז שלו. הבקשה תבחן בהתאם לנוהל מסלול אישי ולנהלי אופק חדש.

באחריות הסטודנט.

 

מידע נוסף:
שנת הלימודים תש"פ תפתח ב- 29.10.2019 ותסתיים ב- 30.6.2020

לקבלת מידע נוסף, אנא מלא/י את הפרטים ונחזור אליך בהקדם:

* שדות חובה מסומנים בכוכבית

מרכז ייעוץ ורישום
א'-ה' 08:00 - 17:00

הרשמה אונליין