יום עיון 13.4.2018

הזמנה ליום עיון בנושא:

"כשנפש ועולם נפגשים" - קשב ומשמעות למקריות מעבר לזמן ומעבר למקום בטיפול ובחיים

יום שישי, כ"ח בניסן, תשע"ח, 13 באפריל  2018
במכללת סמינר הקיבוצים, אודיטוריום, בקמפוס אומנויות רח' שושנה פרסיץ 3, תל אביב

08:15-08:45 התכנסות

08:45-09:00 פתיחה

09:00-09:45 פרופ' מריו מיקולינסר - היבטים סובייקטיביים וקולקטיביים של סינכרוניות - מבט פרשני ומדעי.

09:45-10:30 ד"ר אבי באומן - על הקשר הנסתר שבין רוח לחומר: קשר של משמעות ולא של סיבה כמחבר בין אירועים מנטליים ומצבים ממשיים בטיפול ובחיים בכלל.

 10:30-11:15 רות נצר - מנדלת הסינכרוניסיטי בשרות האינדיבידואציה והפסיכותרפיה, וביטויים ביצירות אמנות.

 11:15-12:00 הפסקה

12:00-12:45 ד"ר יורם אינספקטור - על ״צירופי מקרים משמעותיים״ - “עקרון הקשר הבלתי סיבתי” בטפול הנפשי ובחיים .

12:45-13:30 אברמית ברודסקי - להחיות את בת יפתח - לבטוח במציאות ולשחרר נדרים רודניים

פרופ' מריו מיקולינסר - מייסד ביה"ס לפסיכולוגיה במרכז הבין תחומי בהרצליה, מרצה וחוקר. חבר באגודות בין לאומיות במדע הפסיכולוגיה וזוכה בפרסים בישראל ובעולם על תרומתו לחקר הפסיכולוגיה.
ד"ר אבי באומן - פסיכולוג קליני, אנאליטיקאי יונגיאני ומדריך בכיר, מנהל אקדמי של התכנית לפסיכותרפיה אנליטית יונגיאנית באוניברסיטת בר אילן.
רות נצר - פסיכולוגית קלינית, אנאליטיקאית יונגיאנית ומדריכה בכירה. סופרת, משוררת, אמנית וחוקרת ספרות.
ד"ר יורם אינספקטור - פסיכיאטר, אנאליטיקאי יונגיאני בכיר, מנהל היח' לפסיכולוגיה רפואית, ביה"ח "סנט מרקס" בלונדון.
אברמית ברודסקי - פסיכולוגית קלינית מדריכה. אנליטיקאית יונגיאנית. מרצה ומדריכה בתכנית לפסיכותרפיה אנליטית-יונגיאנית באוניברסיטת בר אילן, ובתכניות נוספות לפסיכותרפיה.

יום העיון פתוח לקהל הרחב

להרשמה עד לתאריך 8.4.2018 , בעלות 160 ₪ דרך אתר המכללה לחצו כאן
ניתן לשלוח צ'ק לפקודת: פסיכותרפיה אנליטית-יונגיאנית, לכתובת: ת.ד. 24061 , תל אביב 6124001

הרשמה במקום 200 ₪ | חניה חופשית מחוץ לקמפוס| לפרטים ובירורים: אסתר פרידר-גת 052-3599243

תקצירי הרצאות

מריו מיקולינסר 
"היבטים סובייקטיביים וקולקטיביים של סינכרוניות - מבט פרשני ומדעי"

בהרצאה נדון על מקריות וסינכרוניות בין אירועים פנימיים וחיצוניים מתוך שתי פרספקטיבות: (א) הפרספקטיבה הפרשנית-פסיכולוגית המתמקדת בפרט ובניסיון להקנות משמעות אישית, סובייקטיבית לחוויה של "מקריות" ולתופעות דומות הממוקמות במרחב המעברי בין הפנים/הסובייקטיבי לחוץ/האובייקטיבי. (ב) הפרספקטיבה המדעית-אמפירית המתמקדת בפן הקולקטיבי של סינכרוניות בין אירועים המתקיימים בקבוצה של אנשים ואירועים חיצוניים, תוך ניסיון להבין מנגנונים פסיכולוגיים העומדים מאחורי סינכרוניות זו. כמו כן נעשה ניסיון לשילוב בין פרספקטיבות אלו להבנה יותר עמוקה של תופעות סינכרוניות.

אבי באומן 
על הקשר הנסתר שבין רוח לחומר:
קשר של משמעות ולא של סיבה כמחבר בין אירועים מנטליים ומצבים ממשיים בטיפול ובחיים בכלל.
״מה שאין ברצוננו לדעת על עצמינו והגיע זמנו להיגלות יבוא אלינו מבחוץ כגורל״ הוא משפט מפורסם של יונג. המשפט נותן מקום לקשר מיוחד בין החוץ והפנים בין החומריוהמנטלי ומייחד את שמעות האירועים ואת הממד הסימבולי כגורמים המקשרים בין בו זמניות של מצבים.
נדגים מתוך הטיפול ומן החיים כיצד קשב ומיקוד לסינכרוניות מזרזת תהליכי מודעות וכיצד התופעות מתגברות לקראת הצורך במודעות חדשה.

רות נצר
מנדלת הסינכרוניסיטי בשרות האינדיבידואציה והפסיכותרפיה, וביטויים ביצירות אמנות.

אפתח בדיון מדוע כעת הזמן הנכון להוציא את הסינכרוניסיטי מהארון. נתייחס לסינכרוניסיטי כהיבט ייחודי של סדר בממד אחר, לעומת הכאוס והאקראיות. נראה קטע סרט על הכאוס והסדר, שמשולב בסינכרוניסיטי ומתייחס ליונג. נתייחס לסינכרוניסיטי כממד של רשת, לאמנים שמייצרים רשתות - בציורים של יונג ואמנים אחרים. נתייחס למנדלה שמסמלת יותר מכל את העצמי המחבר את ניגודי הנפש והמציאות בסינכרוניסיטי; מנדלת הקאצ'קרה בבודהיזם הטיבטי, והמנדלות של יונג. אתייחס לארועי סינכרוניסיטי בטפולים כאמבט סינכרוניסיטי שעוסק בחיבורים של מטפל-מטופל, וכן למשמעותם ההולכת מתעצמת בחיי האישיים.

יורם אינספקטור
על ״צירופי מקרים משמעותיים״
“עקרון הקשר הבלתי סיבתי” בטפול הנפשי ובחיים.

נקודת המוצא שלי תהיה מאמרו של קארל גוסטב יונג משנת 1952 : ״סינכרוניסיטי : עקרון הקשר הבלתי סיבתי ״בו הוא מבחין בין האקראיות הסטטיסטית של ״חוק הסדרות״ , סינכרוניזם- שני אירועים המתרחשים בו זמנית וסינכרוניסיטי- התרחשות בו זמנית של שני אירועים משמעותיים שאינם קשורים זה לזה באופן סיבתי, בעלת איכות ״נומינוזית״ . אמשיך באזכור התייחסותם של אנליטיקאים פוסט יונגיאניים לתופעה אך בעקר אספר על חוויות ה״סינכרוניסיטי״ בחיי האישיים והמקצועיים, המהדהדות בהרהורו של מרקוס אורליוס: ״כל הדברים מקושרים זה לזה ברשת קדושה ״.

אברמית ברודסקי
להחיות את בת יפתח - לפתוח במציאות ולשחרר נדרים רודניים
סיפורי טיפול שמלמדים על מהותה של החלמה מתוך המציאות החולמת אותנו

האמונה במציאות היוצאת לקראתי ומחוללת אותי בחיי, מאפשרת חיים בריאים ובוראים מתוך השראה ויצירתיות. טראומות מקשות עלינו להישאר בממד הפתוח והבוטח, מצמצמות את הממד טרנספורמטיבי הזה של חיים ומחליפות אותו בתנוחות קפואות, שלא מאפשרות להחלים. טיפול הינו ההזדמנות להחזיר אותנו לאופנות הטרנספורמטיבית. היכולת של המטפל לקשב רגיש להשתקפויות ולסינכרוניסיטי מהווה מדריך מופלא בסבכי הטיפול ומאפשרת לאחות מחדש את החיבור החיוני נפש-עולם.