תכנית ייחודית לתנועות נוער ולארגוני נוער בישראל

מצמיחים אנשי חינוך מחוללי שינוי - חינוך, היסטוריה, חברה

תכנית ייחודית לתנועות נוער ולארגוני נוער בישראל

התכנית מעניקה תואר ראשון בחינוך B.Ed. ותעודת הוראה בהיסטוריה לבית הספר העל-יסודי.

מבנה התכנית מקדם למידה בין-תחומית ייחודית של סוגיות היסטוריות, חברתיות וחינוכיות. הלימודים בקורסי ההיסטוריה משלבים למידה דו חוגית של היסטוריה כללית ולימודי היסטוריה של עם ישראל.

לימודי החינוך בתכנית יותאמו לצרכי העובדים בתנועות הנוער ובארגוני הנוער ויתבססו על תכנית החממה הפועלת בסמינר הקיבוצים.

תכנית הלימודים מורכבת מחמישה רכיבי הכשרה עיקריים:

  • לימודי חינוך
  • לימודי היסטוריה
  • לימודים בין-תחומיים אינטגרטיביים – היסטוריה, חינוך, חברה
  • למידה קבוצתית וחונכות אישית לעיצוב הזהות החינוכית
  • עיבוד והעמקה בקבוצות השייכות המקצועיות (תנועות וארגוני הנוער)

תכנית זו, שפותחה במיוחד עבור עובדים ומתנדבים של תנועות נוער וארגוני נוער בישראל, הינה תכנית אקדמית ייחודית לתואר ראשון ותעודת הוראה המשותפת למכון לחינוך דמוקרטי ולחוג להיסטוריה בפקולטה למדעי הרוח והחברה.

במסגרת זו מתקיים תהליך הכשרה ייחודי המשלב שיטות למידה חדשניות, סיורים ומפגשים עם דמויות מובילות בעולם החינוך והיזמות החברתית. בתהליך ההכשרה עורכים הסטודנטים היכרות עם בתי הספר הדמוקרטיים, עם תחום היזמות החינוכית-חברתית ועם האתגרים החינוכיים והחברתיים של ימינו.

החשיפה מאפשרת לכל סטודנט וסטודנטית לנסח ולהטמיע השקפת עולם חינוכית עצמאית בכל מסגרת שבה יפעלו. הקורסים מקנים גם רקע בתחומי הפסיכולוגיה, הסוציולוגיה והפילוסופיה של החינוך. כמו כן, הם עוסקים בסוגיות שעימן מתמודדים מורים ומחנכים בישראל כגון שונות בין לומדים, הנעה ללמידה ופעולה ושילוב כלים טכנולוגיים בהנחיה קבוצתית.

אנו מאמינים שבכדי להוביל את מערכת החינוך ליעדיה העתידיים אל מול אתגרי הווה, יש להכשיר אנשי ונשות חינוך החושבים ופועלים מתוך תפיסת עולם חברתית אקטיביסטית, בעלי חשיבה ביקורתית וזהות חינוכית מתפתחת, אשר פועלים כמחוללי שינוי במרחב החינוכי חברתי.

בבסיס תכנית הלימודים המוצעת עומדת תפישה ייחודית, הרואה בלימודי החינוך וההיסטוריה בסיס לגיבוש זהותם של הלומדות והלומדים ולעיצוב חוויה של גילוי ומשמעות עבורם. לימוד כזה של ההיסטוריה והחינוך פותח שער – במקביל להבניה מורכבת של העבר – לחשיבה יצירתית על האפשרויות הגלומות בהווה ובעתיד.

מרכיב מרכזי בתכנית הינו המפגש בין האקדמיה כמוסד חוקר ומפיץ ידע לבין השדה החינוכי עצמו. התכנית רואה בשדה פעולתם של עובדי תנועות הנוער וארגוני הנוער זירת למידה והתפתחות חשובה בתהליך ההכשרה, ותשאף לקשר ולשלב באופן אינטגרלי ועקבי למידה תיאורטית יחד עם התנסות מתמידה בשדה החינוכי.

תוצרים משותפים אפשריים:

  • סמינריון חינוך כמחקר פעולה על עשייה חינוכית בתנועת/ארגון הנוער
  • פיתוח מיזם חינוכי בתנועת/ארגון הנוער אשר ילווה על ידי צוות התכנית
  • פיתוח פדגוגי המותאם לצרכים החינוכיים של תנועת/ארגון נוער ספציפי
  • פיתוח של שיתופי פעולה בין תנועות וארגוני הנוער

לקבלת מידע נוסף, אנא מלא/י את הפרטים ונחזור אליך בהקדם:
 

* שדות חובה מסומנים בכוכבית

מרכז ייעוץ ורישום
א'-ה' 08:00 - 17:00