צוות המכון

ראש המכון – פרופ׳ אייל נווה​
אייל נווה
אייל נווה הוא פרופ' מן המניין להיסטוריה באוניברסיטת תל אביב ועמד בראש החוג להיסטוריה בשנים 2012-2016. הוא מכהן כיו"ר המועצה האקדמית ויו"ר וועדת המינויים העליונה של המכללה לחינוך ואומנויות סמינר הקיבוצים. פרופ' נווה קיבל את הדוקטורט מאוניברסיטת ברקלי בקליפורניה. הוא לימוד כמרצה אורח בברקלי, קורנל, אוניברסיטת טורונטו, האוניברסיטה הבינלאומית של וונציה ואוניברסיטת וינה ובשנה הבאה ילמד באוניברסיטת הרווארד. בנוסף לספריו ומחקריו האקדמיים העוסקים בהיסטוריה של ארה"ב ובהיסטוריה ישראלית מודרנית, כתב אייל נווה 7 ספרי לימוד למערכת החינוך. הוא עוסק בתחום החינוך ההיסטורי בארץ ובעולם ובין יתר הפרויקטים שהשתתף בהם היה כתיבה ספר לימוד ישראלי פלסטיני בשני נרטיבים. ספרו האחרון, עבר בסערה – מחלוקות על סוגיות היסטוריות בישראל יצא לאור לפני פחות משנה בהוצאת מופת והקיבוץ המאוחד קו אדום.
מנהל המכון - ד"ר נמרוד טל
היסטוריון של ארה״ב, חוקר ומלמד במכללת סמינר הקיבוצים בנושאים של היסטוריה אמריקנית, חינוך היסטורי והוראת היסטוריה וחבר סגל בחוג להיסטוריה, ביחידה למעורבות חברתית ובתכנית רג״ב לפרחי הוראה מצטיינים. בימים אלו חוקר את ההיסטוריה של הוראת ההיסטוריה בישראל במסגרת תכנית פוסט-דוקטורט במכון מופ״ת. ביחד עם פרופ׳ אייל נווה, עומד בראש קבוצת מחקר בנושא חינוך היסטורי: זירות וזיקות ומנהל את המכון. פרסומיו כוללים, בין היתר, The American Civil War in British Culture: Representations and Responses, 1870s to the Present (Palgrave 2015), ו- Cultures of War in Graphic Novels, (Rutgers University Press, 2018). וכן מספר מאמרים בנושא מלחמת האזרחים האמריקנית.


ועדת היגוי​
 

ד״ר שרון גבע
שרון גבע

היסטוריונית וחוקרת מגדר. מרצה במכללת סמינר הקיבוצים, עמית הוראה בתכנית ללימודי נשים ומגדר ובתכנית הרב-תחומית במדעי הרוח באוניברסיטת תל אביב. חוקרת בתחומים: נשים בשואה, שואה ומגדר, זיכרון השואה מהפרספקטיבה של המגדר, היסטוריה של נשים בישראל, היסטוריה של החברה הישראלית בשנות המדינה הראשונות. ספרה אל האחות הלא ידועה: גיבורות השואה בחברה הישראלית (הוצאת הקיבוץ המאוחד, סדרת מגדרים) זכה בפרס ע"ש מרדכי איש-שלום של יד יצחק בן-צבי. עמדה בראש קבוצת המחקר בנושא חינוך ושואה במכון לחינוך מתקדם של מכללת סמינר הקיבוצים וערכה את קובץ המאמרים השואה: שעת חינוך (מכון מופ"ת והקיבוץ המאוחד, סדרת קו אדום). יוזמת ומפעילה את פרויקט "מעלים ערך: מחזירות נשים להיסטוריה", במסגרתו סטודנטיות וסטודנטים מנגישות ומנגישים לציבור מידע על נשים בתולדות ישראל לטובת קידום מעמדן הציבורי של נשים שעשו היסטוריה, אך עדיין נמצאות בשוליים. הקימה ומפעילה את הבלוג אל מדף ספרי ההיסטוריה.

ד״ר תמי הופמן​

 

 
מר רועי ויינטרוב
רועי ויינטרוב
דוקטורנט בביה"ס להיסטוריה באוניברסיטת תל אביב, המתמחה בחקר הוראת ההיסטוריה במדינת ישראל. עבודת הדוקטרט שלו עוסקת בתולדות הוראת ההיסטוריה בחינוך הממלכתי-דתי (החמ"ד) ועבודתו הקודמת ניתחה את הוראת ההיסטוריה בתנועת "הקיבוץ הארצי". מחקרו הנוכחי, בהנחיית פרופ' אייל נווה, מנתח את מאפייני התודעה ההיסטורית שביקשה מערכת החמ"ד להקנות לתלמידיה. חלק מרכזי במחקר נועד לברר את המתחים הגלומים בהוראת ההיסטוריה של תנועה דתית בעלת מאפיינים מודרניים ולאומיים, אשר שואפת לשמר את מקומו האימננטי של האלוהים מבלי להתנתק מהממד ההיסטורי המדעי. במסגרת זאת, בוחן המחקר כיצד התודעה ההיסטורית במערכת החמ"ד הושפעה מהתמורות הרעיוניות, הפוליטיות והחברתיות המשמעותיות, שהתחוללו בפרק הזמן שבין הקמת המדינה ועד לתחילת העשור השני במאה העשרים ואחת.
ד״ר אמנון יובל ​
אמנון יובל
ד"ר אמנון יובל הוא מרצה בכיר במכללת סמינר הקיבוצים ומשמש כראש החוג להיסטוריה במכללה. מחקרו עוסק בהיסטוריה פוליטית, תרבותית ואינטלקטואלית של מערב אירופה בעשורים שסביב מפנה המאה ה-18, ובמיוחד בתרבות הפוליטית בבריטניה ובצרפת בעידן המהפכה הצרפתית; במפעל הרעיוני והתרבותי של תנועת הנאורות ובהשלכותיו; ובמפגשים בין-תרבותיים בתוך אירופה ומחוצה לה. עבודת הדוקטור של יובל, שאותה כתב בבית הספר ללימודים גבוהים במדעי החברה בפאריס (EHESS), עסקה בהשפעת המהפכה הצרפתית על רדיקלים בריטיים בני תקופתה, ועל תהליך ההתפכחות שהם עברו בעקבות הטרור המהפכני. במקביל לכך כתב בשנים האחרונות גם על נקודות המפגש בין חינוך, פוליטיקה ואידיאולוגיה ועל המשמעות התרבותית והפוליטית של תופעת דונלד טראמפ. כיום מקדם יובל שני פרויקטים מחקריים עיקריים: מחקר על המהפכה הצרפתית ומושג הטראומה; ועריכת אסופת מאמרים (יחד עם ד"ר דפנה יצחקי) העוסקת בחינוך והסכסוך היהודי-ערבי.
פרופ׳ אסתר יוגב
אסתר יוגב
פרופ' אסתר יוגב היא מומחית להיסטוריה אמריקנית (יחסי תעשיה) ולימדה במשך שנים רבות נושא זה במכללת סמינר הקיבוצים, במכללת אחווה ובאוניברסיטת תל אביב. פרופ' יוגב שימשה 16 שנים מורה להיסטוריה בתיכון קיבוצי "צפית" ועסקה בהכשרת מורים להיסטוריה במשך 15 שנים כמרצה וכמדריכה פדגוגית בתכנית להכשרת מורים לעל-יסודי. בשנים 2000 – 2006 שימשה פרופ' אסתר יוגב ראש החוג להיסטוריה בסמינר הקיבוצים וחקרה את הפרובלמטיקה של החינוך ההיסטורי במצבי קונפליקט לאומי ותרבותי. מחקריה של פרופ' יוגב, המגובים בעיון הגותי בתורת ההרמנויטיקה, שופכים אור על אפשרויות פיתוחה של תודעה היסטורית פעילה בקרב לומדים באמצעות דרכי הוראה מגוונות והכשרת מורים מותאמת. ספרה: 'היסטוריות' – לקראת דיאלוג עם האתמול'(בשיתוף עם אייל נווה) ראה אור בהוצאת בבל, 2002. פרופ' יוגב כיהנה כדיקנית בית הספר לחינוך בשנים 2006 – 2011 וכרקטור מכללת סמינר הקיבוצים בין השנים 2011 - 2016.
ד״ר לילך ניישטט-בורשטיין​
לילך ניישטט-בורשטיין
חוקרת שירה, אמנות והיסטוריה. מלמדת בתכנית המצטיינים, בחוג לספרות וביחידה למעורבות חברתית במכללת סמינר הקיבוצים. עמיתת פוסט-דוקטורט במכון מופ"ת (2015-2017) ובמרכז ללימודי נשים באוניברסיטת מסצ'וסטס (2010). פרסמה את הספרים ״היהודיה שלהם: מותר ואסור בעדויות על השואה״ (האוניברסיטה העברית ומכון מופ״ת, 2016), ״מי מפחד מקריסטבל? סיפורה של קבוצות קריאה״ (גמא והקיבוץ המאוחד, 2017), "הפואטיקה של הפרגמנט" (רסלינג, בדפוס).

ד״ר עתליה (תולי) שרגאי
עתליה שרגאי

מרצה בפקולטה למדעי הרוח והחברה בסמינר הקיבוצים. עמיתת מחקר במכון למחקר ע"ש הארי ס. טרומן למען קידום השלום באוניברסיטה העברית בירושלים. תחומי מחקר והוראה: היסטוריה בעל פה, היסטוריה חברתית ותרבותית, הגירה, לימודי גבול, יחסים בין-אמריקנים במאות 20-19.
פירסומים אחרונים:
"In the Service of Their Homeland and Themselves: The USA Women's Club in Costa Rica, 1945-1980," The Journal of Social History, 52:1, Fall 2018   "'As Luck Would Have It:'Privilege, Agency, and Happenstance in the Life Stories of US American Immigrants to Costa Rica, 1960-1980," The Oral History Review, 44.2, Summer 2017.

חבר הנאמנים​
פרופ׳ מרים אליאב-פלדון, יו״ר החברה ההיסטורית הישראלית ​
מרים אליאב-פלדון
פרופסור אמריטה מירי אליאב-פלדון, לימדה בחוג להיסטוריה כללית באוניברסיטת תל-אביב החל משנת 1979. בשנים 2000-1996 כיהנה כראש החוג ובשנים 2015-2003 הייתה עורכת ראשית של זמנים – רבעון להיסטוריה. כיום היא מכהנת כיו"ר החברה ההיסטורית הישראלית. פרופ' אליאב-פלדון היא היסטוריונית של אירופה בעת החדשה המוקדמת. ספריה ומאמריה דנו באוטופיות של הרנסנס, ברפורמציה, במהפכת הדפוס, בתגליות הגאוגרפיות, ברדיפת מיעוטים ושורשי הגזענות, ובאחרונה בתופעת ההתחזות והמצאת אמצעי זיהוי.
ד״ר איימן אגבאריה, ראש המגמה לחינוך, חברה ותרבות, פקולטה לחינוך, אוניברסיטת חיפה​
איימן אגבאריה
ד״ר אימן אגבאריה הוא חוקר, משורר, מחזאי ופעיל חברתי. הוא מכהן כמרצה בכיר בחוג למנהיגות ומדיניות בחינוך באוניברסיטת חיפה. בשנת 2016 שימש חוקר אורח במרכז לחקר החינוך האסלאמי במכון לחינוך באוניברסיטת לונדון ובמוסד ללימודי אסלאם באוניברסיטת וינה. הוא השלים שני תארים שניים: תואר בפיתוח בינלאומי ושינוי חברתי מאוניברסיטת קלארק בארה"ב ותואר בקרימינולוגיה מהאוניברסיטה העברית בירושלים. נוסף על כך לאימן תואר שלישי כפול מהאוניברסיטה של מדינת פנסילבניה בלימודי מדיניות ותאוריה בחינוך ובלימודי חינוך בינלאומי והשוואתי. את לימודי הפוסט-דוקטורט השלים באוניברסיטת קיימברידג׳ בבריטניה. תחומי התמחותו הם סוגיות של מדיניות ופדגוגיה בחינוך לאזרחות, בחינוך אסלאמי ובהכשרת מורים בקרב מיעוטים דתיים ואתניים. בעבר מילא תפקידים בכירים בחברה למתנ"סים, בארגון שתי"ל, במכללה האקדמית בית ברל, בוועדת המעקב לענייני חינוך ערבי ובמרכז דיראסאת למשפט ומדיניות. שיריו הופיעו באנתולוגיות רבות ובשפות שונות, וארבעה מחזות שלו הועלו על הבמה.
פרופ׳ אבנר בן עמוס, בית הספר לחינוך, אוניברסיטת תל אביב ​
היסטוריון של החינוך, מרצה בבית הספר לחינוך – אוניברסיטת תל-אביב. תחומי מחקר עיקריים: עיצוב הזהות והזיכרון הקולקטיביים באמצעות טקסים, אנדרטאות, מוזיאונים והוראת ההיסטוריה בצרפת המודרנית וישראל. מבין ספריו: Avner Ben-Amos, Funerals, Politics and Memory in Modern France, 1789-1996, (Oxford University Press, 2000) אבנר בן-עמוס ודניאל בר-טל, עורכים, פטריוטיזם – אוהבים אותך מולדת, הוצאת הקיבוץ המאוחד, 2004.

פרופ׳ יערה בר און, נשיאת מכללת אורנים​

 

 
פרופ׳ דניאל בר-טל, בית הספר לחינוך, אוניברסיטת תל אביב​
דניאל בר-טל
דניאל בר-טל הינו פרופסור אמריטוס, בבית הספר לחינוך, אוניברסיטת תל-אביב. תחומי מחקר שלו נוגעים בפסיכולוגיה חברתית-פוליטית והוא מתמחה בחקר אספקטים פסיכולוגים של סכסוכים אתניים בלתיפתירים ותהליכי שלום וגם בהתפתחות הבנה פוליטית בקרב ילדים ובחינוך לשלום. הוא כתב וערך יותר מ-20 ספרים ופרסם יותר מ200 מאמרים שונים בכתבי עת מובילים ובפרקים בספרים. הוא שימש כנשיא של החברה הבינלאומית לפסיכולוגיה פוליטית וזכה בפרסים בינלאומיים שונים על עבודתו המדעית.
פרופ׳ מוטי גולני, החוג להיסטוריה של עם ישראל, אוניברסיטת תל אביב​
מוטי גולני

 

נולד וגדל בקיבוץ גבעת ברנר. אחרי שנת שירות בחטיבת בני הקיבוץ המאוחד וצבא, תואר ראשון באוניברסיטה העברית ביחסים בינלאומיים, היסטוריה של עם ישראל וגיאוגרפיה. תואר שני שם ביהדות זמננו. עבודת הגמר עסקה בירושלים במדיניות ובמעשה הציוני בשנים 1949-1937. תואר שלישי בהיסטוריה כללית באוניברסיטת חיפה על ההיבטים המדיניים והצבאיים בדרכה של ישראל למלחמת סיני ובמלחמה עצמה, 1956-1955. פוסט דוקטוראט בסנט. אנטוניס קולג' (St. Antony's College) באוקספורד. ממרצה עד פרופסור חבר באוניברסיטת חיפה בשנים 2013-1995; ראש החוג ללימודי א"י שם. היום פרופסור מן המניין באוניברסיטת ת"א, ראש החוג להיסטוריה של עם ישראל וראש המכון לחקר הציונות וישראל ע"ש חיים וייצמן. Visiting Professor בסנט. אנטוניס קולג' באוקספורד, במרכז טאוב (Taub) ללימודי ישראל באונ' ניו יורק (NYU) ובבית הספר הגבוה ללימודי יהדות בהיידלברג. ראש הפורום הבין אוניברסיטאי הישראלי של חוקרי המנדט מאז 2011. מספריו: ציון בציונות; תהיה מלחמה בקיץ, הדרך למלחמת סיני 1956-1955; מלחמות לא קורות מעצמן; ימים אחרונים, בממשל המנדטוקי - פינוי ומלחמה; הנציב האחרון, ג'נרל סר אלן גורדון קאנינגהם; שני צידי המטבע, שני נרטיבים של 1948 (עם עאדל מנאע); האב המייסד, חיים וייצמן, ביוגרפיה 1952-1922 (עם יהודה ריינהרץ); Israel in Search of a War, 1955-6; The End of the British Mandate for Palestine, 1948; Palestine Between Politics and Terror, 1945–1947.

ד״ר זאב דגני, מנהל גימנסיה הרצליה, תל אביב​
 

 

 
גב׳ ענת זלצר, יוצרת, עורכת ובמאית ​
 
 

ד״ר אורנה כץ אתר, מפמ״ר היסטוריה במשרד החינוך
 

 

 
ד״ר ענת ליבנה, מנכ״לית בית לוחמי הגיטאות על שם יצחק קצנלסון למורשת השואה והמרד ​
ענת ליבנה
מנכ"לית בית לוחמי הגטאות ב7 השנים האחרונות. יועצת למחלקת החינוך במוזיאון השואה בוושינגטון בשנת 2011. מנהלת פדגוגית במרכז לחינוך הומניסטי בבית לוחמי הגטאות ומרכזת השתלמויות מורים משנת 95'. מרצה, מכשירת מורים וראש חוג – אזרחות ולימודי דמוקרטיה ומרצה בחוג להיסטוריה - במכללת אורנים. מחנכת ומורה להיסטוריה ואזרחות במשך 17 שנה בתיכונים. תואר ראשון בהיסטוריה ופילוסופיה באונ' ירושלים, תואר שני ושלישי באונ' תל אביב – בנושא זיכרון השואה.

 

ד״ר יונתן מנדל, לימודי המזרח התיכון, אוניברסיטת בן גוריון בנגב

 
ד"ר דוד פויכטונגר, ראש החוג לאזרחות, מכללת הרצוג ​
 
 
מר אור קשתי, עיתונאי ופרשן חברתי, ״הארץ״