ירוק בקהילה

פרויקטים סביבתיים וקהילתיים מתמשכים בתוך המכללה

 

א. כנסים וימי עיון


א.1. כנס שנתי לחינוך סביבתי

בשנים האחרונות מקיימת מכללת סמינר הקיבוצים, בשיתוף מכללת בית ברל, כנס שנתי לחינוך סביבתי. בארגונו של יום זה שותפים, בנוסף לשתי המכללות, גם המשרד להגנת הסביבה ומשרד החינוך. בכנסים אלה מתכנסים מורים מכל רחבי הארץ יחד עם סטודנטים להוראה וקהלים נוספים ונוצר מפגש מפרה בין אנשי חינוך לאנשי אקדמיה וקובעי מדיניות. בשנת תש"ע התקיים הכנס במכללה בנושא "בריאות הסביבה, בריאות האדם ומה שבינהם", בשנת תשס"ט התקיים הכנס בבית ברל בנושא "תרבות הצריכה בעידן של משבר סביבתי – דילמות ואתגרים בחינוך". בשנת תשס"ז התקיים הכנס במכללה בנושא "העיר כסביבה". השנה (תשע"א) יתקיים הכנס במכללת בית ברל. כמו כן הייתה המכללה שותפה גם ביום העיון בנושא "קמפוס ירוק" שהתקיים בתשס"ו.
 

א.2. יום ירוק לכלל באי המכללה

היום הירוק מהווה מסורת במכללת סמינר הקיבוצים. בבסיס היום הירוק עומד הרעיון של הידוק הקשר בין סביבה לחברה ושיתוף מרבי של אנשים מקהילת המכללה. המטרה המרכזית היא להאיר בדרכים שונות את נושאי האדם בסביבתו וקהילתו. הנגשת הנושאים השונים לציבור המכללה נעשית באמצעות הרצאות וסדנאות בנושאים סביבתיים וחברתיים הנערכות על ידי סטודנטים ומרצים מהמכללה וארגונים ומרצים מבחוץ.
 

ליום הירוק מספר מטרות:

1. שיתוף מרב האנשים מקהילת המכללה (סגל, עובדים, תלמידי המסלולים).
2. חיבור וחשיפה לנושאים סביבתיים וחברתיים.
3. היכרות עם תחומי העשייה הסביבתיים והחברתיים הקיימים במכללה, יירוק הקמפוס, מועצה ירוקה.
בשנתיים האחרונות (תשס"ט ותש"ע) עבר היום ירוק שינוי והתאמה לשיח הסביבתי החברתי והפך להיות יום אדום-ירוק, הממחיש את הקשר בין סביבה לחברה, ומוציא את הסטודנטים מן המכללה להיפגש עם סוגיות רלוונטיות. היום נערך במסגרת המסלול העל יסודי, החממה ליזמות חינוכית. בשנים הקרובות היום האדום ירוק יגיע ליותר סטודנטים ובמתודולוגיות שונות.

א.3. ימי עיון שנתיים בחוגים

במסגרת חוגי הלימוד מתקיימים ימי עיון הפתוחים גם לכלל באי המכללה. כך למשל, בתשס"ט התקיים יום עיון ביוזמת החוגים להיסטוריה וביולוגיה והמועצה הירוקה בנושא "פוליטיקה וסביבה בחברה הישראלית: עבר, הווה ועתיד". יום העיון כלל הרצאות בתחום מדיניות סביבתית, תחיקה סביבתית והתקיים במטרה לקדם חינוך ערכי, התנהגותי ומעשי למען הגנת, שמירת ואהבת הסביבה.


ב. חידון "ראש ירוק"

בשנה"ל תשס"ט המועצה הירוקה של מכללת סמינר הקיבוצים, בשיתוף מכללת גורדון והחידונאי דן חמיצר, חברו בפרויקט חידון "ראש ירוק" על מנת לקדם את הנושא, ובתקווה שהתהליך יתרום להגדלת המודעות הסביבתית בקהילת הסטודנטים, כשלב שיוביל לשינוי התנהגותי. הפרויקט זימן לסטודנט התנסות בשיטת לימוד (הוראה) עצמאית, חווייתית ומשמעותית. מדי שבועיים פורסמה חידה חדשה באתר המכללה, כאשר פתרונה הסתתר באתר אינטרנט העוסק בקיימות וסביבה, אליו הופנו הסטודנטים. הסטודנט הראשון שענה נכון על החידה זכה בפרס. בתום שנת הלימודים ניתן פרס יוקרתי לסטודנט שענה נכון על מרב החידות.

חידון ראש ירוק


ג. סיורי "מתחת לאף"

בשנה"ל תשס"ט התקיימו במכללה סיורי "מתחת לאף". סיורים אלו היו סיורים במקומות שונים בגוש דן שאורגנו על ידי חבורת סטודנטים, בעיקר מסחו"ג, ויועדו לכלל באי המכללה. הסיורים עסקו במקומות המפגש של נושאי חברה וסביבה. בין השאר, התקיימו סיורים באתר חירייה, בכפר שלם, בגדות הירקון, בתחנת רדינג, ביפו, בשכונת התקווה בתל אביב ועוד. הסיורים נועדו לחשוף את הסטודנטים לסוגיות סביבתיות-חברתיות הנמצאות בקרבתם, ממש "מתחת לאף".


ד. מועדון הסרט הירוק

סדרת סרטים והרצאות בנושא איכות הסביבה, בשיתוף עמותת אקולנוע. המשבר הסביבתי, על נגזרותיו השונות, מוצא את ביטויו גם בקולנוע. יוצרים מוכשרים מכל העולם נדרשים לסוגיות הללו, מציגים את הסיפורים ולעיתים גם מציעים דרכים מעוררות השראה להתמודדות עמן. עמותת אקולנוע מביאה את המגמה הזו לישראל. תפקיד מכללת סמינר הקיבוצים הוא לקדם קולנוע סביבתי מקורי, שיהפוך לחלק מן הנוף התרבותי בישראל ויסייע בשינוי העמוק הדרוש להמשך חיינו במקום הזה. ה"ירוק" לא יכול להישאר רק טרנד: המעשים של הדור שלנו יקבעו כיצד ייראה עולמם של הילדים שלנו.
מועדון הסרט הירוק פועל במכללה משנת תשס"ט והוא מיועד לכלל באי המכללה ולקהל הרחב.


 

הזמנה לסרט ירוק


ה. סדרת הרצאות: היבטים חברתיים וציבוריים של איכות הסביבה בישראל

סדרת הרצאות המיועדת לסטודנטים בתואר שני בחינוך סביבתי אך פתוחה לכל באי המכללה. במסגרת סדרת ההרצאות נפגשים עם אנשי מפתח מרכזיים בתחום הסביבה בישראל המציגים ארגונים וגופים ממשלתיים כגון המשרד להגנת הסביבה, החברה להגנת הטבע, קק"ל, רשות הטבע והגנים, אדם טבע ודין, חיים וסביבה ועוד.
 

ו. "חריף בקמפוס"

"חריף בקמפוס" הינה סדרת מפגשים שנערכה בתשס"ט, אליה הוזמנו סטודנטים מהמכללה. המפגשים עסקו בנושאים סביבתיים-חברתיים שונים בדגש על הפן התרבותי והפילוסופי של נושאים אלו. את הפגישות הנחה סטודנט מן המכללה.


ז. בזארים ירוקים

הבזארים הירוקים אורגנו על ידי סטודנטים בשנים תשס"ח ותשס"ט. הבזארים הינם בעלי אופי סביבתי-חברתי, מציבים אלטרנטיבה של צרכנות נבונה לבזארים המוּכּרים, המעודדים את תרבות הצריכה. כל מוצר הנמכר בבזארים אלה הינו בעל ערך מוסף סביבתי-חברתי. בין השאר, נמכרו בבזארים אלה מוצרי סחר הוגן, מוצרי היגיינה אקולוגיים, עוגיות מעשה ידיהם של קבוצת נוער בסיכון, מוצרי העסק החברתי "עץ בעיר", מוצרים המיוצרים על ידי בעלי מוגבלויות שונות ועוד.


ח. שוק "קח-תן"

תרבות הצריכה של העולם המערבי יוצרת מצבורי ענק של פסולת. האריזות והעטיפות, שרובן עשויות מחומרים שלא ניתנים למחזור, נזרקות למטמנות ונותרות שם לדורי-דורות. החפצים, שלאחר שימוש קצר אינם דרושים לנו עוד, נשלחים למטמנות ואילו פריטים דומים מיוצרים מחדש תוך בזבוז משאבים ואנרגיה עבור מישהו שזקוק להם. הנזק הסביבתי לטווח הארוך הוא עצום, ובימים בהם כולנו חווים את המצב הכלכלי המעורער ואל כולנו חודרת ההכרה שאנו חלק ממכונת הצריכה והייצור שהעולם אינו עומד בה, שוקי ה"קח-תן" מזמינים לקחת חלק באלטרנטיבה מקומית.
שוק "קח-תן" מתקיים במכללת סמינר הקיבוצים מספר פעמים בשנה תחת הסיסמה "הנתינה מעשירה את הנותן והמקבל". השוק מאורגן על ידי אגודת הסטודנטים, אליהם מצטרפים סטודנטים רבים מן המכללה. השוק פתוח לבאי המכללה ואורחיהם.
משנת תשס"ח התקיימו כחמש שווקים בשנה במהלך ההפסקות. ניתן להעריך כי עשרות רבות של סטודנטים גילו התעניינות וכי לאורך הזמן השתתפות גדלה והייתה היענות רבה יותר, הן לשוק והן למסר.


ט. מלגות ירוקות

מתוך רצון להביע הערכה לפעילות סטודנטים בתחום שיפור איכות הסביבה וחינוך לקיימות, מוצעות לכלל הסטודנטים במכללה מספר מלגות. אלו ניתנות כהוקרה על פעילות סביבתית, בתחומים שונים. תשתיות המכללה: הפחתת שימוש במשאבים, מחזור וטיפול בפסולת, גינון אקולוגי; חינוך סביבתי: בנית ימי עיון, אחריות על מהלכים בתוך המסלולים, הפצת החזון הסביבתי במכללה; יחסי ציבור ונראות: בניית אתר מועצה ירוקה, פרסום , הפצת ידע, עריכת ימים ירוקים; פעילות סביבתית למען הקהילה: פעילות סביבתית-חברתית מטעם המכללה למען הקהילה.
פרסום ומתן המלגה הירוקה מעודד יותר סטודנטים לפעול ולהפעיל אחרים בתחום הסביבתי.