"אבא הלך לעבודה?"

גבי קלור

אבא הלך לעבודה. אל הכרם, הפרדס והשדה. אבא ישוב עם צאת הלבנה, עם צאת הכוכבים, עם הרוח ועם הצללים. כבר דורות שמילים אלה מלוות ילדים ברכם אל השינה החמקמקה. אבי הלך לעבודה בשעות הערב וחזר רק עם צאת החמה. כאן יוצג מבט ביקורתי ואישי על מקומו של האב בשירי ערש.

שירי ערש רבים צובעים את התא המשפחתי בגוונים מסורתיים, שמקומם, לדעתי, בעבר. האב נתפס כדמות אשר תפקידה הוא פונקציונאלי. עליו לפרנס את המשפחה ללא מעורבות אמוציונלית. הוא נתפס כמי שאינו לוקח חלק בגידול ובחינוך הילדים. נוכחותו בחיי המשפחה הוא בעצם היעדרותו: אבא הלך לעבודה. 

שירו של יחיאל היילפרין "נומי נומי" הוא שיר ערש המציג תפיסות מסורתיות של המשפחה ותפקיד האב. האם יש מקום לתפישה זו במאה ה-21? האם זהו המסר שהורים, מחנכים  והורים-לעתיד רוצים להנחיל לילדים מינקות?

 בעשור האחרון, אנו עדים לשינוי תפיסתי נרחב של המשפחה בישראל ובעולם. במקום אב מפרנס-נעדר ואם עקרת בית-נוכחת, אנו עדים לניסיון של שני בני הזוג לאזן בין חיי המשפחה למימוש שאיפותיהם המקצועיות.

עם היציאה של האישה לעצמאות חל היפוך תפקידים. נשים רבות מפרנסות את משפחתן ונעדרות מהבית מרבית היום. עוד ועוד גברים לוקחים על עצמם את ניהול משק הבית, מטפלים ומבלים עם הילדים. מגמה זו שינתה את תפקידו של האב במשפחה.

בשונה משירי הערש המסורתיים כיום תפקיד האב אינו רק פונקציונאלי. בתוך הקונסטלציה המשפחתית המודרנית האב מוזמן לבטא תכונות אשר נתפסו בעבר כ"נשיות"-- תקשורתיות, פתיחות, הכלה ורגישות. מעל לכל, כעת האב נוכח.

שיר הערש  של דפנה בן צבי (2012) נכתב על רקע שינוי תפיסתי זה:

בוא אבא בוא, כסה אותי בשמיכה
בוא אבא בוא, לחש לי ליל מנוחה
בוא בוא אבא, קשה לי הלילה לישון
בוא בוא אבא, ספר לי סיפור אחרון.

ספר לי על יער רוחש זאבים,
ספר לי על ילדה שאחיה עורבים,
ספר על תינוקת שגרה עם דוב,
ספר על תנין שבלע את הרחוב.

ספר לי ספר לי, ספר עוד ועוד.
ספר ספר עד הסוף, גלה את הסוד.
עשה שהבוקר יבוא בקרוב,
חבק את הדובי שלי, הוא רטוב,
בוא אבא בוא - אל תעזוב.

שירי ערש וסיפור שלפני השינה מיוחסים באופן מסורתי לאם. אולם בשירה של בן צבי הילדה תובעת את נוכחות האב דווקא. השיר משקף את המציאות המשתנה ומבליט את מעורבותו של האב בחיי ילדיו.

אסור לנו להיכנע לתכתיבים שמרניים. עוד אין מספיק שירי ערש שישקפו את התפישה החדשה. תפקידינו כהורים וכמחנכים לקדם וליצור תכנים מתקדמים. אלה יובילו אותנו להתנער מכבלי העבר ולהתקדם אל מציאות חדשה ואמיצה.

"אבא הלך לעבודה?"