שירערש.קום

ענת שמיר, שני תשובה וספיר רחביה

שלוש נפשות ללא כל ניסיון הורי העלו שאלות: אילו שירי ערש אנחנו זוכרות? האם דרוש קול ערב כדי לשיר? האם אפשר להחליף ליטוף בסרט מהיר? כיצד נשכיב את ילדינו לישון? 

אני לא זוכרת את טקס השינה שלי. אמי ודאי הרדימה אותי באינטימיות ורגשו. היא בודאי גם שרה לי, אך אינני זוכרת את זה. אני עדה לאופן בו היא נוהגת בילדים אחרים במשפחה. היא חמה, עוטפת ומחבקת, ושרה כדי להרגיע. בעבודתי כבייביסיטר אני נוכחת כי רוב הזמן ההורים אינם נמצאים. הם נעדרים מהבית לימים ארוכים. כשהם נמצאים, אין הבדל בין טקס ההשכבה של הבייביסיטר לבין זה שעורך ההורה. בשעה שמונה וחצי הילדים נכנסים למיטות מול סרט, שיכול להימשך גם עד אחת עשרה בלילה. אם אחליט להרדים את הילד לפני הזמן הוא יצרח כל הלילה. זה העונש האולטימטיבי לגבולות בכל היום: עברת את הגבול? לך לישון מוקדם והרהר על מה שעשית.

לי לא שרו. לפחות אף פעם לא נאמר לי ששרו לי. אמא שלי זייפנית גדולה. ייתכן שאבי שר לי, אבל זה לא נעשה באופן קבוע. לפני השינה באופן קבוע היה סיפור. ואחרי הסיפור שמעתי בטייפ קלטות.

אמא שלי גננת, והיא שרה כל הזמן. היא לא הפסיקה לשיר וכשלא היה לה שיר בנושא, היא המציאה לנו שירים. היא עדיין עושה את זה, כבר 25 שנים.

אני חושבת שאני אשיר לילדים שלי, אבל אני לא בטוחה שזה יהיה כל ערב. אני מאמינה שזה יגיע באופן  טבעי.

אם אשיר זה תלוי רק בי. שירי ערש נתפסים אצלי  כטקס שנועד לילדים עד גיל שנתיים. לגדולים יש צרכים אחרים. מנגינה לבדה לא מספיקה כדי להרגיע אותם. גם העירסול כבר אינו מספיק..

לילדי בודאי לא אזרוק: "תרדם, תתמודד!"

אפשר להרדים בעזרת מחשב, אם הילד יודע שההורה מחוץ לדלת והוא שרוי בסביבה בטוחה. אם אחרי טקס ההרדמה הילד אינו נרדם, אפשר לשים קלטת שתעסיק אותו. בזמן הזה להורה יהיה זמן לעצמו.

הורה שטוען דיסק של טום וג'רי ו"יאללה מותק, תירדם!" אינו מספק לבנו את חויית ההרדמה האינטימית.

סרט אינו תחליף לשיר ערש. סרט שואב אותך פנימה. המטרה שלו היא להשאיר אותך ער עד הסוף. יש מתח.  קלטת שמע או תסכית  אינם מערבים את העיניים. כשהוא מאזין להם הילד יכול לבהות ולשחק עם הקיר והשמיכה. החדר הרי חשוך. צפייה במחשב או בטלוויזיה מאמצת את העיניים ופוגעת בהם.

אני לא שרה יפה. יש לי קול צורם, של גננת או מורה. אני רוצה לשיר עם הילדים בחגים, ולכן רוצה ללמוד פיתוח קול.

כדי לשיר שיר ערש לא חייבים לשיר יפה  גם ילדים מזייפים. אולי חלקם עדיין לא יודעים לזהות טונים. שירי ילדים הם מאוד פשוטים.

מה ההבדל בין הירדמות של מבוגר להירדמות של ילד? המחשב מסנוור ומרצד. קשה להירדם כשמשהו זז, רועש ומאיר מולך.

אנחנו הרבה פעמים נרדמים מול סרט באפיסת כוחות. הילד אינו חושב על המחר אלא על הכאן והעכשיו. מבוגר יכול לבחור אם להרדם מול סרט. לילד אין את היכולת לבחור.

בטקס השינה אומרים הורים לילדיהם שהגיע לילה. אנחנו נפרדים.  מחר בבוקר ניפגש שוב, נשחק. לילה טוב. האם אמצעי טכנולוגי כמו מחשב או טאבלט עשוי להחליף בעתיד את מקום ההורה? ניסינו לדמיין רגע אינטימי של לפני ההירדמות בין מחשב לילד

אתה עייף?
על מה אתה חושב?
מה מתחשק לך לראות רגע לפני שאתה נרדם?
יש לי אינסוף אפשרויות:
רוצה להיות לוחם, או אביר או רשע?
בבקשה
יש מתח אלימות או טרגדיה והכל מותאם לך
למה אתה בוכה?
תפסיק, אני לא יכול לחבק אותך
תראה, יש לי משהו מצחיק להראות לך
העיניים שלך כבדות, מסונוורות מאור המסך
תמונות מרצדות מולך
אבל אתה כבר לא נוכח
אתה כבר ישן, וכבר לא מתעניין
בתמונות שממשיכות לרצד
בקולות שממשיכים להישמע
באלפי האפשרויות שאמשיך להציע
עד אינסוף
או עד שיקפוץ החשמל.

שירערש.קום