לימודי הוראה - המחלקה לחינוך יסודי

"כשאתה הולך בעקבות המצפן האישי שלך אתה מייצר הזדמנויות חדשות, פוגש כל מיני אנשים, מתנסה בחוויות רבות ומעצב חיים אחרים", קן רובינסון

חדש - המחלקה לבית הספר לחינוך יסודי בשיתוף עם מיקרוסופט ישראל מציעה תכנית חדשה להכשרת מורים המתמחים בהובלת חדשנות דיגיטלית בבתי הספר היסודיים.

הסטודנטים יוכלו להתנסות במגוון כלים לקידום הוראה חדשנית המותאמת לעידן הדיגיטלי הנוכחי. ההכשרה תועבר על ידי מומחים לפדגוגיה דיגיטלית מטעם מיקרוסופט ומרצי המכללה.
בסיום ההכשרה יקבלו הסטודנטים תעודה בינלאומית מטעם מיקרוסופט של מורה מוביל חדשנות דיגיטלית (MIE-Microsoft Innovative Educator).

מערכת החינוך היסודי, כשמה כן היא, מעניקה לילדים ולילדות בכיתות א'-ו' את היסודות לגדילה מיטבית בכל ממדיהם האנושיים: החברתיים, המוסריים, הרגשיים, האינטלקטואליים, הקוגניטיביים, ההתנהגותיים, האסתטיים והיצירתיים. יסודות אלה מתבססים במהלך שש שנים של חיים בבית ספר יסודי, ועל כן לחוויות שילדות וילדים עוברים בו יש השפעה עצומה על אישיותם, על ביטחונם העצמי, על שאיפותיהם ועל התנהגותם בהווה ובעתיד לבוא.  

אם אתן ואתם מאמינים, שכמו שכתב ויקטור פרנקל – ל"כל אדם ואדם יש לו תפקידו או ייעודו הייחודי בחיים", ושייעודכם ותפקידכם בחיים הוא לגדל באופן מיטיבי את הדור הצעיר לחיים מלאי משמעות במאה ה-21 – אז מקומכם איתנו! לימודי הוראה במחלקה לחינוך יסודי מעניקים תשתיות ידע, מיומנויות והתנהגויות שעל בסיסן תבנו "עמוד שדרה" אישי-חברתי-מקצועי, חוסן ויכולות למידה שיאפשרו לכם לממש את הייעוד ושילוו אתכן ואתכם לאורך כל חייכם המקצועיים.

תכנית הלימודים במחלקה היא ארבע-שנתית לתואר ראשון בחינוך B.Ed. ולתעודת הוראה לבית הספר היסודי בכיתות א'- ו'.


היקף תוכנית לימודי הוראה

לימודי הוראה במחלקה נפרסים על פני שלוש שנים, ובשנה הרביעית יוצאים לסטאז'. השנה הראשונה מיועדת להענקת יסודות התיאוריה והפרקטיקה החינוכיות ומיומנויות יסוד שתידרשו להם כמו יכול למידה עצמית ושיתופית; השנה השנייה מיועדת להעמקה בנושאי הלימוד תוך התמקדות במשמעותה של תוכנית לימודים מיטבית לבית הספר היסודי; השנה השלישית מיועדת לצמיחתכם כמנהיגות ומנהיגים חינוכיים, וברביעית, כאמור – תפרשו כנפיים ותהיו לראשונה מורות ומורים שמשפיעים ומעצבים חיים של אנשים אחרים.

 

הרכב תוכנית לימודי הוראה

תוכנית הלימודים מורכבת מלימודי חינוך נרחבים ומעמיקים, מהתמחות בתחום דעת ומהדרכה פדגוגית והתנסות בבתי הספר.

החוג לחינוך

מטרתו להעמיק את היסודות התיאורטיים והאינטלקטואליים של עבודת החינוך, תוך חיבור למשמעותם המעשית, ולחזק את התפקיד החברתי-מנהיגותי של המורה. תוכנית החוג לחינוך כוללת יחידות נושאים משלוש מגמות השזורות זו בזו ויוצרות יחדיו תשתית לימודית שלמה וקוהרנטית: יחידות המדגישות היבטים אינטלקטואליים עיוניים ועוסקים בחינוך לתרבות וחברה, יחידות המדגישות היבטים יזמיים מעשיים ויחידות המדגישות היבטים פדגוגיים ועוסקים גם בהוראה, למידה והערכה חדשניות בעידן הדיגיטאלי. לצד החוג לחינוך נלמדות יחידות נושאים ייעודיות לעבודת המורות והמורים בבית הספר היסודי כמו הוראת מתמטיקה, הוראת שפה ומענה לשונות בכיתה.

 

חוג התמחות בתחום דעת:

הסטודנטים מקבלים הכשרה בתחום דעת נוסף על פי בחירתם: הוראת מתמטיקה, הוראת מתמטיקה, הוראת מדעים, הוראת ספרות ו הוראת מקרא ותרבות ישראל.

 

הדרכה פדגוגית ועבודה מעשית בתוכנית לימודי ההוראה

ההדרכה הפדגוגית מכשירה את הסטודנטיות והסטודנטים להתנסות מעשית בבתי ספר יסודיים מתקדמים, מתחדשים וחדשניים. ההתנסות מתקיימת בשלושה  תחומים השלובים זה בזה: התנסות בעבודת המורה, המאפשרת למידה של תפקיד 'המורה הכוללת' בבית הספר היסודי; התנסות בהוראת המקצוע, המאפשרת למידה של הוראת תחום הדעת בחוג ההתמחות; והתנסות בעבודה חינוכית בצוות, שמשלב כמקשה אחת את החינוך ואת תחומי הדעת השונים.

לימודי הוראה וכלים מעשיים

במסגרת לימודי ההוראה במחלקה הסטודנטים רוכשים כלים ומיומנויות כגון עמידה מול קהל, דרכים להעברת החומר בצורה מעניינת, חשיבה יצירתית, התאמת התכנים לקבוצה ועוד, כמו כן ישנה אפשרות העומדת בפני הסטודנטים במהלך ההתנסות המעשית ללמד בגילאים השונים במסגרת החינוך היסודי, דבר המפגיש אותם עם סגנונות הוראה שונות ובכך מגדילה את ארגז הכלים איתה יוצא הסטודנט לעולם ההוראה.
במהלך ההתנסות הסטודנטים מקבלים ליווי מלא ועוטף על ידי המדריכה הפדגוגית והמורה המלווה בבתי הספר.

בתום הלימודים בוגרי המחלקה יוכלו להשתלב במערכת החינוך כמורים וכאנשי חינוך או להשתלב בשלל תפקידים במסגרות החינוך הבלתי פורמלי כדוגמת עמותות, מועצות, תנועות נוער, בתי ספר אנתרופוסופיים ודמוקרטיים ועוד. בנוסף ניתן להמשיך ללימודי טיפול או לעבוד במגוון תפקידי הדרכה, בזכות הידע הנרחב שצברו בעמידה מול קהל ובדרכים להעברת מידע בצורה יצירתית ומותאמת לקהל. 

החוויה הלימודית

המחלקה לחינוך יסודי מציעה חוויית למידה ייחודית, חדשנית ומותאמת לעידן הנוכחי והעתידי, שמאופיין בשינויים טכנולוגיים ורעיוניים מהירים, בעמימות ובאי-ודאות. הלימודים במחלקה מתקיימים בצורות מגוונות של למידה, במכללה ומחוצה לה, למשל: לימוד עצמי, למידה בקבוצות, למידה בשיעורים רבי-משתתפים, שיעורים מקוונים, שיעורים מעשיים, למידה מבוססת פרויקטים, סיורים לימודיים, למידה במוזיאונים, סדנאות אמנות.

 

אנחנו שמים דגש על טיפוח נשות ואנשי חינוך שיהיו בעלי זהות אישית, חברתית ומקצועית מודעת:

- מובילים ומשפיעים על דמותה של החברה הישראלית במאה ה-21.

- אוהבי אדם, רגישים לזולת, אמפתיים, אכפתיים ומסורים לשינוי תרבותי בהתנהגותו של אדם כלפי זולתו ולבנייתה של חברה ישראלית בריאה ומשגשגת.

-  בעלי 'דרך ארץ שקדמה לתורה' שכוללת: אדיבות, נדיבות, נחמדות ונימוסים טובים.

- בעלי יסודות אינטלקטואליים ותיאורטיים רחבים, אוהבי ספר, צמאי דעת, סקרנים.

- בעלי גמישות מחשבתית, חשיבה ביקורתית ואחריות חברתית וסביבתית.

- יוזמים, חדשניים, יצירתיים, בעלי חוסן ובטוחים בעצמם, מנהיגים!

- בעלי יכולות למידה שיאפשרו למידה לאורך החיים, ובכלל זה יכולת למידה עצמית.

- בעלי תחושה חזקה של אחריות משותפת ותלות הדדית בעשייה החינוכית, ובעלי יכולת ללמידה שיתופית ולעבודה בצוות.

- בעלי כישורי שפה גבוהים: בעברית הדבורה והכתובה, כולל בשפה האקדמית; בשפה הדיגיטלית והטכנולוגית; בשפה האמנותית והיצירתית.

- בעלי יכולת רפלקטיבית ומודעות עצמית גבוהות.

- מוכנים לטעות כדי ללמוד, ומסוגלים להתמודד עם כישלון כמפתח להצלחה ולבניית חוסן אישי ומקצועי.

 

 

לקבלת מידע נוסף, אנא מלא/י את הפרטים ונחזור אליך בהקדם:

* שדות חובה מסומנים בכוכבית

מרכז ייעוץ ורישום
א'-ה' 08:00 - 17:00

הרשמה אונליין