האיש שידע לעופף

מבוסס על סיפור של קארל צ'אפק
יוצרות: יעל טל ונעמה רדלר בשיתוף כיתת תיאטרון מחול ג'
כתיבה: יעל טל
מוסיקה מקורית: נעמה רדלר
תנועה: רוני מרסלנד
עוזרת במאי: שיר ברנדס
עיצוב במה ותלבושות: לוסיאנה פילמר
עיצוב גרפי: ריקי מוספי
תאורה: תמר אור

מועדי ההצגות:
17.1 – יום חמישי – 20:30
18.1 – יום שישי – 12:30 | 14:30
19.1 – יום שבת – 18:00 | 20:30
20.1 – יום ראשון – 20:30
21.1 – יום שני – 20:30
23.1 – יום רביעי – 20:30
24.1 – יום חמישי – 20:30

אולם 80 | סמינר הקיבוצים | דרך נמיר 149 | ת"א
להזמנת כרטיסים:

03-6901279

האיש שידע לעופף - הצגה לכל המשפחה
מבוסס על סיפור של קארל צ'אפק.

יום אחד, בדרך לעבודה, נזכר מר טומשיק שכבר שלושה לילות רצוף הוא חולם את אותו חלום בדיוק. בחלום הוא גילה שיטה קלה ופשוטה לעוף. מר טומשיק מחפש מקום ריק מאדם כדי לבדוק במציאות את מה שגילה בחלומו. לתדהמתו, הוא מגלה שהשיטה שגילה אכן עובדת הוא הצליח לעופף. מר טומשיק, ידע שזאת תגלית שיכולה לשנות את העולם אבל הוא לא כל כך ידע איך. מה יקרה כשמר טומשיק יפנה לגורמים מוסמכים ולמומחים שיבדקו את יכולותיו?

קארל צ'אפק 1890-1938-סופר מחזאי ועיתונאי צ'כי מהחשובים במאה ה-20 ומחלוצי המדע הבדיוני. נחשב לממציא המילה 'רובוט'. אחת התמות הבסיסיות החוזרות ביצירותיו של צ'אפק היא הביקורת על עוצמתן של מערכות (משפטית, משטרתית, בריאותית פילוסופית) ועל יכולתן לכפות סנקציות, אלימות ואלימות פחות, על בני האדם. צ'אפק מספק לקורא הצצה על המתרחש במערכות אלה. יצירותיו הוצאו מחוץ לחוק לאחר פלישת הנאצים לצ'כוסלובקיה.

על התהליך:
יש משהו מתעתע בסיפור של צ'אפק. לעיתים הוא נראה כמו סיפור פשוט מאוד. תוך כדי התהליך גילינו שמאחורי כל בחירה של צ'אפק שנראית אולי מעט מקרית מסתתרת מהות סמלית מאוד. צ'אפק בחר לתת את יכולת התעופה לגיבור אפרורי מעט ולא מאוד יצירתי. לאדם פשוט. מסתבר שזה לא פשוט לחקור פשטות...אבל אפרוריותו של הגיבור מחייבת את הקורא לשים את מלוא תשומת הלב דווקא למערכת שסביבו. אולי הסיפור הוא על האיש שידע לעופף אבל לא פחות מזה- על המערכות השונות שמנסות להתמודד עם אדם שיוצא מן הקווים. ניסינו להבין איך סיפור מהמאה הקודמת נשאר רלוונטי לעידן שכולו פוסט מודרניזם ויציאה מהקווים ובתוך עבודה עם קבוצת סטודנטים לתיאטרון מחול. גילינו שהסיפור נשאר רלוונטי מאוד. ל'גרביטציה' של המערכות נשארו כוחות דומים שיכולים למשוך את מעופו של האדם היחיד חזרה אל קרקע צייתנית מקבלת סמכות וממושמעת.

לצפיה בהזמנה