מכינה למחול

המכינה מיועדת לכל מי שמעוניין להשתלם במחול מקצועי, במסגרת אינטנסיבית, מבוקרת ותומכת, עם צוות מקצועי ומיומן. המכינה מתאימה לכל אדם צעיר שוחר מחול, השואף למקצועיות ולהתנסות ראשונית בתחום.
כמו כן, היא מתאימה למועמדים ללימודים בבית-הספר לאמנויות המחול, הזקוקים ללימוד מעשי נוסף לפני קבלתם לאחת מתוכניות הלימודים של בית-הספר (במסלול מחול או תיאטרון-מחול). תלמידי המכינה מוזמנים לקחת חלק בהפקות ואירועים של בית הספר למחול.

המכינה למחול לשנת תשע"ח

 • מכינה קצרה: 3.9.2017 עד 14.12.2017 (למתקבלים על תנאי ללימודים במסלול מחול סדיר)
 • מכינה ארוכה: 3.9.2017 עד 8.3.2018 (לימודי תעודה)

תכנית הלימודים במכינה כוללת את השעורים הבאים:

 • מחול מודרני-עכשווי - כרמית בוריאן
 • מחול מודרני - מיכל הירש (שילוב טכניקות)
 • בלט קלאסי - תמי לוטן
 • יוגה - אביטל ברק
 • קומפוזיציה ואימפרוביזציה - יעל תורג'מן
   

בלט קלאסי - תמי לוטן
רקדנית להקת מחול בת שבע בין השנים 1985-1995 תחת ניהולם האמנותי של דוד דביר ואוהד נהרין. הופיעה כרקדנית מרכזית ביצירות הלהקה בארץ ובעולם.
בעלת תואר ראשון בתקשורת וניהול ותעודת הוראה מטעם האקדמיה למוסיקה ולמחול, ירושלים.
עבדה כמפיקה בספריה הישראלית למחול וכמנהלת סיורים בלהקת בת שבע ובקבוצת מחול נעה דר. שימשה כאסיסטנטית לכוריאוגרף בהפקות האופרה הישראלית: שמשון ודלילה ולה ג'קונדה. חברת ועדת רפרטואר מחול בסל תרבות ארצי.
מלמדת בלט קלאסי לרקדנים מקצועיים ולתלמידי מחול במסגרות שונות כולל: להקות מקצועיות, מגמות מחול ובתי ספר למחול.
הקורס מתקיים פעמיים בשבוע במשך שבעת חודשי המכינה, בליווי פסנתרן מקצועי. במחצית הראשונה נתמקד בהיכרות הטכניקה הקלאסית כולל עקרונות היסוד שלה: אופן החזקת הגוף, שימוש בעבודה לכיוון החוץ turn-out, עמידות היסוד של הידיים והרגליים במנחים שונים. הבנת השימוש בטכניקה הקלאסית כאמצעי לשכלול טווח היכולות הגופניות לכל סוג ריקוד, כולל גמישות המפרקים, הארכת השרירים תוך הקפדה על יציבה נכונה ונוחה על פי מבנה גופני נתון. במחצית השנייה נרחיב את ההיכרות עם מושגי הטכניקה מעבר לעמידות היסוד של הרגליים והידיים ועד לצעדים בסיסיים ומתקדמים יותר המקובלים בטכניקה כולל תרגילי הבאר, המרכז והתזוזה בחלל.

מחול עכשווי - כרמית בוריאן
לשעבר חברה בנבחרת ישראל ואלופת הארץ בהתעמלות מכשירים לנשים בשנת 1990. בעלת תואר ראשון, במסלול למחול, במכללת סמינר הקיבוצים,
משנת 2000 החלה לרקוד בלהקת מוזע, משנת 2003 רקדה באירופה עם מספר כוריאוגרפים שונים ביניהם: איסטוק קובאץ (סלובניה), ווילי דורנר (אוסטריה) ואחרים ולימדה בבית הספר הגבוה לקרקס, אסק (בלגיה)
משנת 2007 מתגוררת בארץ ורוקדת בפרויקטים שונים עם מגוון כוריאוגרפים, ביניהם: רונית זיו, יוסי ברג ועודד גרף, תנועה ציבורית, רותם תש''ח, הלל קוגן, גלי קנר ואחרים.
רכזת המכינה ומורה למחול מודרני במכללת סמינר הקיבוצים, מלמדת תנועה ואקרובטיקה בבית הספר למשחק בית צבי, מורה לתנועה במנשר, מורה לאקרודאנס בבית הספר לקרקס סנדסיאל.
על הקורס: השיעור יתמקד בפיתוח יכולת גופנית, מודעות ושליטה בגוף, רכישת כלים בשפת המחול שיאפשרו לתלמיד שימוש ופיתוח יכולת אישית, גופנית והבעתית בעתיד, בדיסציפלינות שונות על הבמה. השיעור משלב עבודת ריצפה ייחודית, עבודה במרחב ושילוב הנלמד בריצפי תנועה וקומבינציות.

מחול עכשווי - מיכל הירש
מורה למחול מודרני-עכשווי ולאימפרוביזציה, קומפוזיציה, רקדנית וכוריאוגרפית. ילידת הארץ.
בעלת הכשרה מקצועית בביה"ס של "בת-דור" לאחר מכן מתלמדת ורקדנית בלהקת "בת-דור" ומנהלת חזרות של הלהקה. במשך 18 שנה בגרמניה עבדה כרקדנית, יוצרת ומורה למחול מודרני-עכשווי ואימפרוביזציה.
עבדה בתיאטראות כרקדנית ושחקנית אורחת, בהפקות מחול ותיאטרון מחול( למשל: בתיאטרון קונסטנס, במאינז, בבמות בקלן). השתתפה בשני סרטי מחול שצלמו בפריז.
בשנים האחרונות מתעסקת בנושא האלתור- אימפרוביזציה. יצרה עבודות סולו בשפת אלתור בתנועה ובדיבור.
לפני כשלוש שבה לארץ ועבדה בפרויקטים שונים כמנהלת חזרות וכמורה למודרני בסמינר הקיבוצים ובירושלים. בתיכון האקדמיה מלמדת אימפרוביזציה ויוצרת עבודות לתלמידים למופעי ביה"ס.
על הקורס: השיעור מבוסס על עקרונות של טכניקות המחול המודרני, אך עם דגשים חדשים, במיוחד התנועה ברבדים השונים: עבודת ריצפה, עמידה והמרחב בין עמידה לרצפה
נושאי השיעור: עבודה מהאגן והגו- למידה של קואורדינציה של הגו עם הרגליים בתרגילים במקום ובתזוזה בחלל. לימוד קימורים של הגב ואלמנטים בסיסיים של המחול המודרני-עכשווי.
מטרת הקורס: למידת שליטה ומודעות פיזית והעברת חשיבות עבודת הרצפה כבסיס להבנת כוח הכובד של הגוף בתזוזה וביחס לאיכויות השונות שיוצרים בתנועה בעמידה. כל זה בדגש על עבודה נכונה מהאגן.

אימפרוביזציה וקומפוזיציה (סמסטר ב') - יעל תורג'מן
יוצרת, פרפורמרית ומורה לאלתור כאמנות המופע.
בוגרת לימודי תיאטרון-מחול בביה"ס לאמנויות המחול של מכללת סמינר הקיבוצים (2011) ,לימודי כוריאוגרפיה בתוכנית 'כלים' של ענת דניאלי (2012) ותוכנית הלימודים Hunch -של שחר דור. (2008)
השתתפה כיוצרת ומבצעת בפרויקט משותף של ביה"ס לאמנויות המחול של סמינר הקיבוצים וביה"ס הגבוה לדרמה לודוויק סולסקי, פולין - (2011) .
מאז 2010 עובדת ככוריאוגרפית להצגות תיאטרון . יצירתה האחרונה – Re{member} עלתה בביה"ס לאמנויות הבמה בסמינר הקיבוצים (2015).
השתתפה בפסטיבל"גוונים במחול" 2011 ו"מחול לוהט" 2012 כרקדנית-יוצרת (ביצירה 'בובה' מאת עמית זמיר).
על הקורס: האלתור יהווה כלי לשכלול מיומנויות תנועתיות מגוונות, פיתוח יצירתיות וגיבוש שפה אישית. דרך האלתור נלמד על האלמנטים השונים המרכיבים את היצירה התנועתית ואמנות המופע. נעסוק בהיבטים של חלל, איכויות תנועה שונות, עבודה עם פרטנר, יחסים בין תנועה למוזיקה, נוכחות בימתית ומקורות השראה שונים לתנועה. נתרגל צפייה אקטיבית וחשיבה ביקורתית. במרחב זה נחפש את שפת התנועה האינדיבידואלית של כל אחד ואחת תוך כדי ניסיון להרחיב את הגבולות המוכרים .

אביטל ברק
מורה מוסמכת לוינאסה יוגה,  בין השנים 2006-2011 בעלת סטודיו פרטי בכרם התימנים ומורה בכירה בסטודיו ליוגה בגן החשמל. יוזמת וחברה מקימה של הקו- יוגה, קואופרטיב קהילתי ללימוד יוגה ותנועה בתל אביב. אביטל היא חוקרת תרבות ותנועה וחברת מרכז מינרבה באוניברסיטת תל אביב, מרכז המקדם מחקר בינתחומי חדשני במדעי הרוח, בו היא ומרכזת את קבוצת חיים ביחד. המחקר והעבודה הנוכחיים שלה מתמקדים ביחסים בין תנועת הגוף לתנועת המחשבה, ובאפשרויות הפוליטיות והחברתיות הגלומות בשפות של תנועה ובתרגול של פרקטיקות של מסורות גופניות. אביטל אוצרת אירועי אומנות, יוזמת מפיקה ומנהלת פרויקטים ואירועים שונים בתחום התרבות מחול ואמנות, אירועים ממסדיים ויוזמות פרטיות.
 

מכינה למחול . צילום: אורן מנצורה 

הרשמה למכינה
הלימודים במכינה כרוכים במאמצים גופניים. כדי להבטיח לימודים בטוחים ללא מגבלות רפואיות עליך להציג למנהל לומדים, לאחר הרישום למכינה ולפני תחילת הלימודים:

 • אישור רפואי כללי מרופא משפחה
 • אישור בדיקה אורטופדית 
 • אישור בדיקה ארגומטרית (בדיקת מאמץ)
 • את הבדיקה האורטופדית והארגומטרית יש לבצע במכון רפואי מוסמך (מכון לרפואת ספורט או כל מחלקה מתאימה בבי"ח).

מייל ביה"ס: dance.skb@smkb.ac.il

עמוד הפיסבוק 

להרשמה:

 03-6901200

 

לקבלת מידע נוסף, אנא מלא/י את הפרטים ונחזור אליך בהקדם:

* שדות חובה מסומנים בכוכבית
הרשמה אונליין