"מלאכת יד" ו"פרגמנטים"

בית הספר לאמנויות המחול של מכללת סמינר הקיבוצים מציג:

"מלאכת יד" ו"פרגמנטים" - ערב יצירות מחול

ביה"ס לאמנויות המחול במכללת סמינר הקיבוצים מעלה ערב יצירות מחול ייחודי, הכולל שתי עבודות - "מלאכת יד" של דפי אלטבב ו"פרגמנטים" של נעה שדור.

מדובר בערב שכולו מחול, העוסק ביחסים בין הרקדניות המשתתפות ובין השפה עצמה, בין אם שפת שירה או ביטוי אישי-תקשורתי של הרקדניות.

ההשראה ליצירה "מלאכת יד" היו מילות השיר של שושנה דמארי, "צריך לצלצל פעמיים", שיר שתוכנו ומילותיו מעלים ריחות נוסטלגיים; יש לו ריח של דפים שהצהיבו,

של מרק מתבשל על הכיריים, יש בו פשטות ונאיביות והוא רחוק מאוד מעידן הסלולאריים... ליצירה המקורית נוספו עוד ועוד רבדים הנובעים מהשיר ומתחברים אליו,

כך שהיצירה אינה עוסקת במשהו אחד ספציפי אלא מייצרת אווירה המכילה נשיות מתקופות רבות ושונות. לדבריה של במאית היצירה,

דפי אלטבב: "פעם, כשרצינו לקרוא למישהו, היינו עומדים תחת המרפסת שלו וקוראים בשמו, ולא שולחים לו סמס... וזו התחושה המועברת כאן". עוד היא מוסיפה: "יש בשיר געגוע והרבה נשיות, דבר שדיבר אלי מאוד כי ידעתי שאעבוד עם רקדניות נשים".

דפי אלטבב, בוגרת ביה"ס לאמנויות המחול במכללת סמינר הקיבוצים, רקדנית, מוזיקאית, יוצרת במחול, זוכת פרס שרת התרבות ליוצר צעיר במחול לשנים 2012 ו-2013. יצירותיה מועלות על הבמות המקצועיות בארץ ובמסגרת פסטיבלים כגון "הרמת מסך", "חשיפה בינלאומית", "מחולוהט" ועוד.

היצירה "פרגמנטים" של נעה שדור, מתמקדת בשפה התנועתית בחלל, סדר מול אי סדר, שקט מול אי שקט המקבלים ביטוי בקומפוזיציות במרחב ובשפה התנועתית, ומעלים שאלות של שייכות או נבדלות מקבוצה עם מענה משותף זהה. ההשראה ליצירה נובעת מחומרי גלם תנועתיים ורעיוניים מיצירה אחרת של שדור, "אנטרופיה", המבוססת על ריקודיה של נועה אשכול, מפתחת 'כתב התנועה אשכול וכמן' שחיברה ריקודים באמצעות ומתוך כתב התנועה.

נעה שדור, כוריאוגרפית ואמנית וידאו, זוכת פרס שרת התרבות למחול לשנים 2009 ו-2014 וזוכת פרס ראשון בתחרות הבינ"ל לכוריאוגרפיה בגרמניה, מלמדת ויוצרת במוסדות חינוך וריקוד שונים בארץ.

משתתפות יוצרות: סטודנטיות שנה ב' + שנה ג' במסלול למחול
הנחייה ובימוי: דפי אלטבב ונעה שדור
הפקה: רון גלייט
ניהול אמנותי: טליה פז
ראש בית הספר לאמנויות המחול: ד"ר שלומית עופר

מלאכת יד