התמחות פסיכודרמה - תואר שני טיפול באמצעות אמנויות

ראשי התמחות פסיכודרמה: ד"ר עיניה ארצי, ד"ר יפתח רון

הפסיכודרמה היא שיטת טיפול נפשי שיצר יעקב לוי מורנו. הטיפול הפסיכודרמטי מתקיים בקבוצה ועוסק בבעיות נפשיות והתנהגותיות, אישיות ובין אישיות. מטרתו לסייע בשיפור מצבו הנפשי של האדם ומהלך חייו התקין, באמצעות שימוש בפעולה יצירתית, בביטוי ספונטני ובמשחקי תפקידים. ההתמחות בפסיכודרמה מבוססת על לימוד התנסותי של השיטה, ועל עבודה מעשית בשטח. זאת לצד לימודים עיוניים העוסקים בהיבטים שונים של טיפול רגשי ובסוגי אוכלוסייה  שבהן הסטודנטים עשויים לטפל בעתיד.

קורסי הליבה בהתמחות בפסיכודרמה כוללים, בין היתר, לימוד התנסותי ועיוני של הפסיכודרמה הקלאסית (פסיכודרמה הממוקדת בפרוטגוניסט). בחלקו הראשון של קורס זה, המתקיים בשנה א' ללימודים, נחשפים הסטודנטים למושגי יסוד של הפסיכודרמה ומוזמנים להתנסות בטכניקות המגוונות של השיטה. בחלקו השני של קורס הפסיכודרמה הקלאסית, בשנה ב' ללימודים, הסטודנטים מתנסים בהנחיית התהליך הפסיכודרמטי במסגרת הנחיית עמיתים בכיתה. לצד קורס הפסיכודרמה הקלאסית, הלימודים בתכנית כוללים, בין היתר, קורס התנסותי בתהליכים סוציומטריים בקבוצה, פסיכודרמה עם מגוון אוכלוסיות, דרמה תרפיה, סמינריון מחקרי, ועוד. מרבית הקורסים משלבים בין התנסות בתהליכים אישיים וקבוצתיים לבין המשגה והעמקה תיאורטית.

התמחות פסיכודרמה - שיעורים לדוגמה

  • פסיכודרמה קלאסית שלב א': הפסיכודרמה מוגדרת כפסיכותרפיה קבוצתית ונשענת על בסיס תיאורטי רחב. קורס זה מציג את יסודות הפסיכודרמה הקלאסית על פי תורתו של י. ל. מורנו והתפתחותה לאורך השנים בארץ ובעולם. בקורס יחשפו הסטודנטים למושגי יסוד של הפסיכודרמה, ולמודלים השונים שהשיטה מציעה ולעקרונותיהן. הסטודנטים יוזמנו להתנסות בטכניקות המגוונות של השיטה.
  • פסיכודרמה קלאסית מתקדמים: הקורס מרחיב את הידע וההבנה אודות התיאוריות עליהן מושתתת הפסיכודרמה. הוא שם דגש על שיטות התערבות פסיכודרמטיות ועל דרכי איבחון והערכה מתחום הפסיכודרמה והדרמתרפיה. הקורס משלב את התיאוריות עם התנסויות ותרגול אשר משכללות את מיומנויות ותפקידי המטפל הפסיכודרמטי הקלאסי.
  • פסיכודרמה וטיפול בשילוב אמנויות: קורס זה מציג את הפסיכודרמה בהקשריה הרחבים לטיפול בהבעה וביצירה. נדון בקורס בקשרים שבין הפסיכודרמה, תרפיה באומנויות לבין ההבעה האישית-יצירתית כתהליך טיפולי וחינוכי וכאמצעי לתקשורת בין אישית ותוך אישית, זאת, במטרה לחשוף את הסטודנטים לתכנים משלימים כמו משחק, דרמה תרפיה, פליי-בק, תנועה מוסיקה ואומנות פלסטית. השיעורים יוקדשו להתנסות במגוון האומנויות ובטכניקות מהפסיכודרמה. ההתנסות בקורס מלווה בקריאה תיאורטית. מטלות הסטודנט מבוססות על התנסות ותיאוריה בחיבור אינטגרטיבי.
  • סוציומטריה וסוציודרמה: קורס זה יציג את הסוציומטריה כעמוד השדרה של התהליך הקבוצתי בפסיכודרמה. תהליך הלימודים יתמקד ב'מפגש' )encounter )הבין אישי על רבדיו השונים, בהתבוננות במטריקס הקבוצתי. באמצעות התערבויות סוציומטריות יבחנו ויעובדו תימות וקריטריונים חברתיים ותרבותיים ויהוו בסיס לסוציודרמה. בנוסף, הקורס יציג את תפקידי המנחה הפסיכו דרמטי כמטפל קבוצתי.
  • סמינריון מחקרי: קורס זה מעמיק את הקרקע התיאורטית להבנת התורה והשיטה התרפויטית, ומרחיב את ההתנסות בשיטת הפסיכודרמה הקלאסית. הסטודנטים יתנסו ויתרגלו הנחיית טכניקות בפסיכודרמה, תוך עיסוק מחקרי בבחינת יעילותן והשפעתן על המנחה והמונחה. הסטודנטים ינחו קבוצה במשך 12 מפגשים מחוץ לקורס, יזהו ויחקרו כיצד מושגים, רעיונות וטכניקות פסיכו דרמטיות באים לידי ביטוי בתיאוריה ובפרקטיקה היישומית והמעשית בקבוצה שבהנחייתם. הקורס יתמקד בחקר מקרים ובניתוח תיאורטי מבוסס.

התמחות פסיכודרמההתמחות פסיכודרמההתמחות פסיכודרמה

תכנית התואר שני - טיפול באמצעות אמנויות - התמחות בפסיכודרמה - שיעורים לדוגמה

לקבלת מידע נוסף, אנא מלא/י את הפרטים ונחזור אליך בהקדם:

* שדות חובה מסומנים בכוכבית

מרכז ייעוץ ורישום
א'-ה' 08:00 - 17:00

הרשמה אונליין