יום העיון ביבליותרפיה - מסביב למדורת השבט

מסביב למדורת השבט: הסיפור המיתולוגי, המעשייה והסיפור החסידי בראי המעשה הטיפולי

הזמנה ליום העיון השנתי של החוג לביבליותרפיה מכללת סמינר הקיבוצים

יום שישי, י"ב באייר תשע"ח, 27.4.18, באולם 70

8:30 התכנסות וכיבוד קל

9:00-9:15 דברי פתיחה
ד"ר נעמה לב ארי, ראש בית הספר לטיפול באומנויות
ד"ר אורלי וקנין, ראש החוג לביבליותרפיה

9:15-9:45 גלגולו של אדיפוס:  אדיפוס ביוון הארכאית והקלאסית
ד"ר מעין מזור - מרצה במכללת סמינר הקיבוצים ובאוניברסיטת ת"א. מחבר הספר 'אדיפוס: לידתו של מיתוס'.

9:45-10:15 מעשיות כתמצית של תרבות: טיפול רגיש תרבות באמצעות מעשיות
ד"ר שרית בר זקן - ביבליותרפיסטית ומדריכה, רכזת עבודה מעשית בלימודי תואר שני בביבליותרפיה, מכללת סמינר הקיבוצים ובמחלקה לעבודה סוציאלית, מכללת ספיר.

10:15-10:45 הסיפור החסידי וזיקתו לעולם המיתוס ולפסיכותרפיה המודרנית
שי גיל - מטפל בתנועה ומגשר, פסיכותרפיסט יונגיאני, חוקר הסיפור החסידי.

10:45-11:00 הפסקה, כיבוד קל

11:05-11:40 התהליך הטיפולי – כמו סיפור מעשיה
ליאור גרנות - ביבליותרפיסטית ומשוררת. כתבה את עבודת הדוקטורט שלה בתכנית לפסיכואנליזה ופרשנות באונ' בר אילן בנושא: "כיצד מרפאת הביבליותרפיה? איכויותיהן התרפויטיות הייחודיות של פרקטיקות ספרותיות-טיפוליות שונות בטיפול בביבליותרפיה – עיון פסיכואנליטי-ספרותי". מלמדת ביבליותרפיה בחוג לעבודה סוציאלית באונ' בן גוריון ובחוג לחינוך מיוחד במכללה האקדמית אחווה. 

11:40-12:25 בעקבות מספרים וסיפורים יואל שלום פרץ מספר על דרכו ומחקריו
ד"ר יואל שלום פרץ - מספר סיפורים ופולקלוריסט

12:30 דברי סיכום, ד"ר אורלי וקנין.

הכניסה חופשית, אך מותנית בהרשמה מראש.
חניה בתשלום.

 

תקצירי ההרצאות

ד"ר מעין מזור
גלגולו של אדיפוס:
  אדיפוס ביוון הארכאית והקלאסית
המיתוס של אדיפוס מלווה את התרבות המערבית כמעט מיום היוולדה ועד ימינו. הישרדותו הארוכה מעידה על כך שיש בו אלמנטים אוניברסליים הרלוונטיים לאדם באשר הוא. העיסוק הנרחב במיתוס העניק לו מעין קיום עצמאי, וטשטש את העובדה שמקורו של המיתוס בחברה היוונית הקדומה. הדרך שבה רואה החברה המודרנית את המיתוס שונה מהאופן שבו ראתה אותו החברה היוונית העתיקה. בהרצאה יוצגו המקורות המוקדמים ביותר למיתוס של אדיפוס ביוון העתיקה ונראה כיצד המיתוס הופיע במסגרות ספרותיות שונות הנבדלות זו מזו, ומתפרשות על פני תקופת זמן ארוכה. כתוצאה מכך מתגלים הבדלים גדולים בהצגת המיתוס לאורך השנים

ד"ר שרית בר זקן
מעשיות כתמצית
של תרבות: טיפול רגיש תרבות באמצעות מעשיות
מעשיות העוברות מדור לדור כתיבת אוצר יקר, מטמיעות בתוכן עם השנים את מאפייני התרבות שמתוכה הן צמחו. המעשיות, כזקן השבט, יכולות לספר לנו מהלא מודע התרבותי את דפוסי הנפש הייחודיים לתרבות. ערכו של סיפור עם לעיתים שווה יותר מאלפי מילים הנכתבות בספרי ידע בהקשר להבנת תרבויות. בהרצאה זו נכיר את המעשיות ככלי רב עוצמה להבנת דפוסי הנפש התרבותיים של המטופל מתוך ניתוח פרשני ייחודי של המעשיות. במעבר מהמעשייה למעשה, יודגמו וינייטות מחדר טיפולים ביבליותרפי רגיש תרבות.

שי גיל
הסיפור החסידי וזיקתו לעולם המיתוס ולפסיכותרפיה המודרנית

סיפור המעשייה החסידי שהחל להופיע בעיירות מזרח אירופה במאה השמונה עשרה, הפך לחלק בלתי נפרד מתרבות הסיפור היהודי והוא ממשיך להזין ולהחיות את נפשנו בעולם חילוני פוסט מודרני, לפעפע מבעד להגנות, לציניות הרציונאלית ולניכור הרגשי ולגעת בנו מבפנים, כמו מזכיר לנו איזו אמת נשכחת ועלומה. בהרצאה ננסה לגעת בסוד קסמו של הסיפור החסידי וברלוואנטיות שלו עבורנו בעת הזו, באמצעות התבוננות בזיקות המחברות בין עולם המעשייה החסידית לפסיכותרפיה והתפתחות רגשית.

ליאור גרנות
התהליך הטיפולי - כמו סיפור מעשיה

התהליך הטיפולי, כמו סיפור מעשיה, אוצר בתוכו דרך והרפתקה, מפגש עם מקומות נסתרים, עם אזורים מאיימים, עם מכשפות ופיות, עם כוחות קסם. מהי נקודת המוצא שממנה יוצא המטופל למסעו? באלו תחנות הוא נעצר? אלו דמויות הוא פוגש בדרך? מהם האזורים שאליהם הוא חוזר שוב ושוב? מה מזמנת לו דרכו? בהרצאה תוצע קריאה אינטרטקסטואלית של סיפוריהם של מטופלים ושל סיפורי מעשיות, תוך הצגת וינייטות טיפוליות השופכות אור על סיפורי המטופלים, על תפקידה של המטפלת בסיפור ועל המעשה הטיפולי שייקרא כמעשייה. 

ד"ר יואל שלום פרץ
בעקבות מספרים וסיפורים
יואל שלום פרץ מספר על דרכו ומחקריו
ד"ר יואל פרץ, יספר על מחקריו בשדה הסיפור העממי של שבטי הבדווים בגליל ועל דרכו כמספר סיפורים וחוקר פולקלור. ההרצאה תלווה בהדגמות חיות של סיפור סיפורים ובדיון במשמעותם החברתית והתרבותית.