יום עיון - בין עבדות לספונטניות

ההרשמה הסתימה

הפקולטה למדעי החברה והרוח - בית הספר לטיפול באמצעות אומנויות - תואר שני, התמחות בטיפול בפסיכודרמה

אנו שמחים להזמינכם ליום העיון השנתי בנושא:

"בין עבדות לספונטניות"

יום שישי כ"ט באדר ב' תשע"ו 8 באפריל 2016 בשעות: 15:00-8:45
באולם הירוק במכללת סמינר הקיבוצים דרך נמיר 149, תל אביב

סדר היום

9:10-8:45 התכנסות

9:30-9:10 ברכות

10:45-19:30 סדנת פתיחה במליאה: "אחריות הרגע" - בין עבדות לספונטניות - אלונה פרץ, M.A באמנות האלתור וחינוך. אלתרנית (improviser ), מורה לאלתור והבעה מתוך הרגע בקול תנועה ומילה. מאמנת, מוליכה תהליכי שינוי, יוצרת, מנהלת את מרכז הרגע.
על הסדנה: אחריות המטפל נראית לכאורה כבדה וסבוכה ומלאה בכובעים שונים. גם לראות את הצורך שעולה, לאבחן, לדייק, גם להתבונן על הכול מלמעלה, גם להנהיג את הקבוצה. במפגש נחקור יחד את המושג אחריות ממקום חדש טרי ולחלוטין מתוך הרגע )ההווה המשתנה (כמרחב בטוח ומלא שפע. אחריות היא היכולת להגיב מרגע לרגע, ליצור יחסים משמעותיים, בין מציאות קבועה ומשתנה, בין המצב והרעיון, בספונטניות ומתוך בחירה. לדעת אי וודאות ושליטה בחוסר שליטה.

11:15-10:45 "בגוף אני מבינה" - חשיבותה של ה"תובנה הפעילה" המושגת ונרשמת בגוף לשחרור הספונטניות - סיגל פלינט, M.A טיפול פרטני וקבוצתי, פסיכודרמה. מדריכה ומנחה. מומחית לטיפול ב"הפרעות אכילה" והתמכרויות. מוסמכת להוראת התמקדות. מתמחה באנליזה קבוצתית.

11:45-11:15 הפסקת אחת עשרה וכיבוד קל

14:15-11:45 סדנאות מקבילות בפסיכודרמה:

סדנה 1: קביעות וחזרתיות המאפשרות מקום לנפש - עבודה פסיכודרמטית במחלקה פסיכיאטרית - טל זיסקינד, MA מטפלת בפסיכודרמה. עובדת במחלקת נוער בבי"ח "זיו", צפת. מנחה סדנאות רופאים ואחיות. מדריכה מטפלים באומניות ובעלת קליניקה פרטית.
על הסדנה: במסגרת עבודתי במחלקה פסיכיאטרית לנוער, פיתחתי מספר מודלים של עבודה המתאימים לצרכי הנערים והנערות המאושפזים. המודלים הללו נשענים על סטינג מובנה וטקסים החוזרים על עצמם מדי שבוע. בתוך תבניות אלו, נוצרת ספונטניות

סדנה 2: היציאה אל המדבר - מהחממה אל השדה הפתוח - יגאל בן אהרון, , MA מטפל בפסיכודרמה ואמנויות, מדריך הורים מוסמך מכון אדלר. עובד במקלט לנשים נפגעות אלימות ובמרכז הטיפולי "הפרח בגני" בכפר שלם, בעל קליניקה פרטית.
אֲנִי עוֹמֶדֶת בְּלֶב הַמִּדְבָּר
ואֵין לִי אֲפִילוּ כּוֹכָב אֶחָד
וְהַרוּחַ אֵינוֹ מְדַבֵּר אֵלַי
וְהַחוֹל לֹא יִשְׁמוֹר אֶת עִקְּבוֹת צְעָדַי.
לאה גולדברג מתוך השיר "שלושה ימים"
ע ל הסדנה : הסדנה תעסוק בעבודה עם מתבגרים והוריהם והמעבר כמטפל בין "האסמים המלאים" בלימודים לבין היציאה אל מסגרות חינוכיות שבהן הפסיכודרמה הקלאסית איננה יכולה לבוא לידי ביטוי. ננסה לבדוק מה קורה לנו שאנחנו צריכים לצאת מהמקומות הבטוחים שלנו אל המדבר של אי הידיעה. על ההקבלה שנמצאת שם לפעמים, בין המטופל, הנער- הילד, שעוזב את "הארץ הבטוחה" של חסות הוריו ומבקש את עצמאותו- עצמיותו לבין המטפל שיוצא ממסגרת הלימודית אל מקומות
העבודה שבהם "תנאי המחייה" והדרישות שונים כל כך.

סדנה 3: גבולות העצמי במרחב הטיפולי - דפנה נגלר וידנפלד, MA מטפלת בפסיכודרמה, מדריכה, מנחת קבוצות בשילוב אמנויות. מטפלת בפנימיית אהבה, מדריכה באוניברסיטת חיפה, מרצה בסמינר אורנים, מנחה צוותים בבי"ח מעלה הכרמל, בעלת קליניקה פרטית.
על הסדנה: במשך כשנתיים שנים העברתי סדנאות פסיכודרמה לצוות אחים ואחיות העובד במרכז לבריאות הנפש טירת הכרמל. במפגשים האלו עלו תמות שמתאימות, לכלל המטפלים העובדים בבריאות הנפש: התמודדות עם תוקפנות, שאלת הגבלת המטופל ושאלת מידת היכולת של המטופל/מטפל לתת ביטוי אותנטי לרגשותיו. כמו כן סוגיה נוספת שעלתה קשורה הייתה לפחד להשתגע, לאבד שליטה, ולמידת הגבול העובר בין השפוי- לחולה, בין הבריאות - לחולי. בסדנה נחקור באמצעים פסיכודרמטיים את הפרדוקס המובנה בין גבולות לחופש, ואת האופנים השונים שבהם מטופלים קשים מאתגרים את הגבולות הללו.

סדנה 4: מעבדות לחירות פנימית - אקט של חופש - גלעד ענתי, M.A מטפל מוסמך בפסיכודרמה פרטנית וקבוצתית, מדריך מטפלים במשרד החינוך, בוגר התוכנית לפסיכודרמה בסמינר הקיבוצים ובעל תואר שני לטיפול בשילוב אמנויות באוניברסיטת תל אביב. מטפל בילדים ונוער במסגרות חינוך מיוחד וגם במבוגרים בקליניקה פרטית ברחובות
על הסדנה: הסדנה תעסוק בנושאים הקשורים למושג Act of Freedom של הפסיכואנליטיקאי נוויל סימינגטון: אקט החופש הפנימי של המטפל מביא לנקודת מיפנה בטיפול וגורם לשינוי תרפויטי אצל המטופל. מדובר על סוג תקשורת ראשונית וקדם מילולית המתקיימת בין המטפל למטופל ומאפשרת חופש מחשבתי ורגשי. בסדנה נבחן את החופש הפנימי שיש לנו כבני אדם, החופש של המטפל מול המטופל והחופש שיש לנו כמטפלים מול המערכות בהן אנו פועלים. נבדוק זאת לנוכח תיאוריית התפקידים של מורנו, מייסד הפסיכודרמה, שטען כי אנחנו מגיבים במצבים שונים באופן מסוים החוזר על עצמו.

סדנה 5: הורים ספונטניים, פסיכודרמה ככלי ייחודי בהדרכת הורים - נאוה זיו וגבי סוקול, מנחות בקו קבוצת פסיכודרמה לאמהות במרכז ניצן הורים. במקביל עובדות עם ילדים נוער והורים.
על הסדנה: ספונטניות הינה ברכה בכל מערכת יחסים, אולם כיצד שומרים עליה כשאחריות עלינו כל כך גדולה? בסדנא ננסה להתבונן ברכיבים השונים שמפעילים אותנו בהורות ובמערכות יחסים משמעותיות אחרות. מתי אנו פועלים מתוך חרדה ומתי מתוך הקשבה ובהבנה של המתרחש? למה אנו זקוקים על מנת להיות ספונטניים ומה מאפשרת הספונטניות בתוך מערכת היחסים? נתמקד באופן שבו הפעולה הפסיכודרמטית מאפשרת לנו למצוא את הספונטניות בתוך ההורות ובתוך מערכות יחסים משמעותיות אחרות.

14:15- 14:45 "חופשי זה לגמרי לבד?" - סיכום בפעולה של כל אחד ואחת ביחד ולחוד, שנה ב', פסיכודרמה, סמינר הקיבוצים, באולם הירוק

 הצוות המארגן,
ד"ר יהודית ריבקו, סיגל פלינט, יהודית ינאי, מאיה בן יהודה והדס גייכמן