הסבת אקדמאים היסטוריה

ההיסטוריה, מעצם טיבה, עוסקת בסיפורים אנושיים ועל כן היא מזמנת ללומדים אותה תכנים היכולים לעזור להם להתבונן בעצמם, בסביבתם ובכל הקורה להם. להבין היסטוריה משמעו להבין את הכוחות הפועלים אצל בני האדם, אך כדי להבינם עלינו לפגוש אותם בתוך עולמנו הפנימי. מתוך הנחת יסוד זו, עומדת בבסיס תכנית הלימודים של הוראת ההיסטוריה במכללה תפיסה דיאלוגית ורפלקסיבית ייחודית, המבקשת להפוך את ההיסטוריה מתהליך פוליטי העובר על חברות ועמים לתהליך אישי, המפעיל את הלומדים, מרגש אותם ומעניק להם חוויה של גילוי ומשמעות.
תכנית הלימודים הדיסיפלינרית והפדגוגית נועדה להרחיב את עולם הדעת של הלומדים, להעשיר את השכלתם הכוללת ולעורר בהם חשיבה ביקורתית, כדי שיוכלו לנקוט עמדה ולקבל אחריות ועמדת מנהיגות במערכת החינוך.

תכנית הלימודים במסלול זה מיועדת להכשרת מורים להוראת היסטוריה בכיתות ז'-י'. תכנית ההכשרה שמה דגש על רכישת מקצוע ההוראה ועל התנסות בפועל בחטיבות הביניים. העבודה המעשית נעשית בליווי אישי צמוד של צוות מקצועי ומיומן. מסלול זה מתאים לבוגרי החוגים היסטוריה כללית והיסטוריה של עם ישראל, אך גם לבוגרי חוגים כמו: מזרח תיכון, מדע המדינה, יחסים בין-לאומיים, סוציולוגיה, משפטים ועוד. אופי הלימודים של התמחות זו מותאם לרוצים לעסוק בפעילות חברתית (רכזים חברתיים, רכזים קהילתיים ועוד).

מסגרת הלימודים המוצגת כאן היא המסגרת הרחבה ביותר הנדרשת לקבלת תעודת הוראה. עם זאת, יש להדגיש כי אנו מתאימים את תכנית הלימודים לכל סטודנט באופן אישי, ונותנים פטורים, בהיקף מסוים, לכל סטודנט, על-פי לימודיו הקודמים. יועץ התכנית ייפגש עם כל מועמד לפני הרשמתו, יראיין אותו ויקבע לו תכנית לימודים, המתאימה לצרכיו ולדרישות משרד החינוך.

לימודי ההתמחות המלאים מיועדים למי שלא למד תואר ראשון בהיסטוריה. משך הלימודים בתכנית זו הוא בין שנה לשנתיים, בהתאם לתואר הראשון של הסטודנט ובהתאם לתכנית הלימודים שתיקבע על ידי היועץ האקדמי.

פרק נושאי לימוד    שעות שנתיות
לימודי יסוד כלי מחשב, סדנת זה"ב, עזרה ראשונה, ביטחון ובטיחות. מעבר לשעות הלימוד הנדרשות בתכנית
לימודי חינוך קורסי חינוך כגון: פילוסופיה של החינוך, לקויות למידה, פסיכולוגיה, לשון עברית. 9 ש"ש
עבודה מעשית התנסות בבית הספר 9 ש"ש
דרכי הוראה

דרכי הוראה

קורס מלווה למעורבות חברתית

4 ש"ש

2 ש"ש

לימודי התמחות קורסי התמחות מגוונים בהיסטוריה 26 ש"ש
סה"כ   50 ש"ש*

* פטורים ניתנים על סמך לימודים אקדמיים קודמים.

הלימודים מקנים: תעודת הוראה בהיסטוריה לבתי הספר העל יסודיים.


בוגרים מספרים:

שאלה: מה הניע אתכם לעשות הסבה להוראת היסטוריה בסמינר הקיבוצים?

תשובה: יש לי תואר ראשון ושני בהיסטוריה ועבדתי במסגרות שונות בהן הייתה עבודה חינוכית באופן בלתי פורמלי.  עבדתי כמדריכה ביד ושם, וכרכזת קשרי גומלין בסוכנות היהודית, וכמנהלת משלחת הנוער לפולין בתנועת הצופים. רציתי במשך שנים רבות להירשם למסלול הסבה לתעודת הוראה כי רציתי מאוד את החינוך הפורמלי- את הקשר הישיר עם בני הנוער. קשר משמעותי שבו אוכל להשפיע באופן הגדול ביותר.  הגעתי לסמינר בעקבות המלצה של חברה שנרשמה להסבת אנגלית וקבעתי פגישה עם אחת היועצות בחוג להיסטוריה. קיבלתי רושם חיובי על הלימודים, על התכנים ועל הדרך להגיע לתעודת ההוראה. 

לשאלון המלא לחצו כאן

שאלה: מה הניע אתכם לעשות הסבה להוראת היסטוריה בסמינר הקיבוצים?

תשובה: לאחר שהחלטתי לעשות הסבה ולהיכנס לתחום ההוראה- היסטוריה הייתה בחירה קלה מבחינתי כי אני אוהב את התחום. על אף שלא היה מקום בהרשמה (נרשמתי בהתחלה לאזרחות) כאשר הגעתי לשיחה אישית וסיפרתי על ההעדפה שלי להיסטוריה היו שמחים לעזור לי להתקבל למסלול להיסטוריה.

לשאלון המלא לחצו כאן

לקבלת מידע נוסף, אנא מלא/י את הפרטים ונחזור אליך בהקדם:

* שדות חובה מסומנים בכוכבית

מרכז ייעוץ ורישום
א'-ה' 08:00 - 17:00

הרשמה אונליין