דבר רקטור המכללה

דר' יהודית וינברגר

רקטור המכללה | פרופ' יהודית וינברגר

הקמפוס השוקק חיים של מכללת סמינר הקיבוצים מביא לידי ביטוי את תפיסת העולם הייחודית שלנו כמוסד אקדמי. לצד תוכניות לימודים אקדמיות איכותיות להכשרה ולפיתוח מקצועי, האחראיות להשכלתם של נתח משמעותי מכלל המורים/ות והגננות/ים בישראל, במרחב שלנו רוחשת גם פעילות חינוכית ואקטיביסטית ענפה, בעלת צבע ואמירה ייחודיים. לשיטתנו, ובהשראת דבריו של הפילוסוף האמריקאי ג'ון דיואי, החינוך איננו בבחינת הכנה לחיים אלא החיים עצמם. על כן אנו פועלים במרץ לזמן לסטודנטים/ות שלנו חוויה אקדמית עדכנית ורלוונטית לעידן הנוכחי, שתעמיק את למידתם ותשמש מופת עבורם כאנשי חינוך עתידיים.

על מנת להגשים מטרה מאתגרת זו אנו שוקדים על הובלת שינוי מהותי בתהליכי ההוראה והלמידה ועל פיתוח פרקטיקות יצירתיות לצד מרחבים ייחודיים, המשמשים זירות חדשניות לפעילויות ולהתנסויות הסטודנטים. למשל:

  • מרכז היזמות - משמש חממה לליווי מקצועי של יוזמות חינוכיות-חברתיות ולהעצמתם של באי המכללה.
  • המרכז לאמפתיה בחינוך ובחברה - פועל לקידום מערכות יחסים משמעותיות המושתתות על הקשבה, הענקת ערך לנקודת המבט של הזולת ובניית אמון בין אנשים.
  • מרכז מהו"ת - מאפשר לסטודנטים/ות עם לקויות למידה והפרעת קשב להביא לידי ביטוי את הפוטנציאל האינטלקטואלי והאישי שלהם ולבטא את כישוריהם הייחודיים בתרומה בתחום החינוך.

דוגמאות אלו, שהן רק מעט ממה שהקמפוס שלנו מזמן לסטודנטים/ות, ממחישות את הערך המוסף של מכללת סמינר הקיבוצים כמוסד אקדמי - שילוב של לימודים אקדמיים עם פיתוח כשירויות אינטלקטואליות, אישיות ובין-אישיות, לחיים.