סדנאות למטפלים

המרכז למקצועות הטיפול מזמין אתכם לסדרה של ארבע סדנאות מרתקות שיוקדשו לתחומי ידע טיפוליים חדשניים.
בכל סדנה שישה מפגשים של שלוש שעות (סך הכול כ-18 שעות לימוד לכל סדנה). המפגשים יתקיימו בימי א', בשעות 17.45-20.45.
הלמידה בקבוצות קטנות של 20 משתתפים, בהדרכת מנחים בכירים ומובילים בתחומם.
ניתן להירשם לכל אחת מהסדנאות בנפרד. הנרשמים לסדרה כולה יקבלו הנחה של 10% בשכר הלימוד.

הסדנאות

היומן הויזואלי

רקע
היומן הוויזואלי הוא פרקטיקה של טיפול באמצעות האמנויות (Cathy Malchiodi). היומן מאפשר תיעוד ועיבוד חוויות נפשיות בעזרת כתיבה ואמצעים אמנותיים. העבודה על היומן משמשת כמסגרת לתהליך טיפולי, מאפשרת ביטוי עצמי ויצירת נרטיב חזותי המעיד על התפתחות נפשית במסגרת הקשר הטיפולי. היומן הופך להיות חפץ מעבר (ויניקוט) המעיד על התהליכים אותם עובר המטופל במהלך הטיפול. יצירת יומן נעשית במסגרת השעה הטיפולית ובהנחיית איש טיפול אמפטי ורפלקטיבי האמון על יצירה בתוך יומן. היומן משמש הן כמיכל של הקשר הטיפולי והן כעדות לחיבור בין העולמות השונים של המטופל ולתהליכים הנפשיים אותם הוא עובר.

תוכן הסדנה

  • מבוא והסבר לשיטת "תרפיית המסע הפנימי" - כריכת יומן מספר ילדים ישן.
  • ממה מורכב דף ביומן הוויזואלי? 5 האלמנטים המרכיבים כל יצירה ביומן הוויזואלי.
  • בעקבות יונג - מפגש עם דמויות פנימיות א': טכניקות מורכבות לעבודה בצבעי מים.
  • מפגש עם דמויות פנימיות ב': טכניקות של קולאז' מורכב.
  • מפגש עם הילד הפנימי - עבודה עם תמונות ילדות בטכניקות של מיקס מדיה.
  • מילון סימבולים אישי - יצירת ערכת קלפים טיפולית.

מנחת הסדנה
רקפת לינק-סקופ
- מטפלת באמנות בעלת תואר שני מטעם המכללה לאמנות וחברה, מנחת קבוצות בשיטת voice dialogue. עובדת בעמותה לקידום החינוך בתל אביב יפו עם הורים וילדים בטיפול דיאדי. בעלת בית הספר "מסעות יצירתיים" לאומנויות היומן הוויזואלי.

מועדי המפגשים:  1.1.17, 8.1.17, 15.1.17, 22.1.17, 29.1.17, 5.2.17
ימי א' בשעות 17.45-20.45
עלויות נוספות: על פי רשימת ציוד נפרדת


צרות של מיניות: כיצד ביקורת של המרחב המיני רלבנטית לתחום הטיפולי?

רקע
במוקד הסדנה תעמוד התיאוריה הקווירית, המציעה מחקר על מיניות מפרספקטיבה ביקורתית. מחקר זה התפתח מתוך שדה לימודי המגדר מאמצע שנות ה-80', והוא מהוה חלק משיח פוסט-מודרניסטי רחב העוסק בביקורת תרבות, הבניה חברתית, פוליטיקה של זהות וייצוג וחקר שיח. מטרת הסדנה היא לחשוף את המשתתפים לביקורת הקווירית העכשווית על מיניות, ומתוך כך להציע כלים לבחינה מחדש של היבטים טיפוליים הנוגעים למרחב המיני בכלל ולטיפול באוכלוסייה הלהט"בית בפרט. מטרות הסדנה הן להעלות מודעות להשלכות של זהות מינית על התהליך הטיפולי ולמגוון מיני פוטנציאלי, ולסייע ליצירת מפגש טיפולי פתוח, מאפשר וסובלני יותר.

תוכן
סדנה זו תציע מחשבה ביקורתית על מיניות באמצעות בחינה של מושגי יסוד בתיאוריה קווירית, על מנת לאפשר לאנשי טיפול ושיקום לבחון מחדש היבטים טיפוליים הנוגעים למרחב המיני, ובפרט במפגש עם אוכלוסיית הלהט"ב. במרכז הסדנה יעמדו השאלות: כיצד ביקורת של המיניות עשויה לסייע לחשיבה מחדש על מושג ה"נורמלי", ומתוך כך לבחינה ביקורתית של מטרות הטיפול והנחות המוצא שלו? איזה תפקיד ממלאת המיניות בעיצוב יחסי מטפל-מטופל? כיצד ביקורת קווירית עשויה לסייע לשינוי הגישה הטיפולית בכל הנוגע למיניות וכלפי זהויות מיניות שונות?

מנחת הסדנה
ד"ר יעל משעלי - פעילה וכותבת פמיניסטית, מרצה בתכנית ללימודי נשים ומגדר ובחוג לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטת תל אביב וממארגני כנס "סקס אחר". את לימודי הדוקטורט שלה השלימה בבית הספר למדעי התרבות באוניברסיטת תל אביב, ועבודתה עסקה במבנים של מגדר ומיניות בזהויות קוויריות. מאמריה התפרסמו בארץ ובחו"ל בספרים ובכתבי עת שונים, ביניהם תיאוריה וביקורת ו-Women's Studies International Forum . מחקרה הנוכחי מתמקד בניסיונם של להט"בים וקווירים מזרחים. ספר שמאגד מסות שלה עתיד לראות אור בשנה הקרובה בהוצאת רסלינג בסיוע הקרן הלאומית למדע.

מועדי המפגשים: 12.2.17, 19.2.17, 26.2.17, 5.3.17, 19.3.17, 26.3.17
ימי א' בשעות 17.45-20.45


"סדנה קצרה בפוטותרפיה - אני אתה אנחנו באין ובעין המצלמה"

רקע
פוטותרפיה, פירושו שימוש בצילום ובתמונות להאצה, הרחבה והעמקה בתהליכים של צמיחה, העצמה וטיפול. מגוון השימושים בצילום הוא רחב, החל מפעולת הצילום עצמה, משינוי ההתבוננות, הבנת מה שיש בתמונות קיימות, צילום תמונות חדשות, ועוד. היכרות ראשונית עם השימוש בצילום ובתצלומים, וכיצד שימוש זה יכול לתרום לתהליכים טיפוליים המבוססים על גישות שונות.

תוכן
במהלך הסדנה יתבוננו המשתתפים בצילומיהם ובצילומים ושל צלמים אחרים וינתחו אותם מזוויות שונות. יערכו דיונים משתפים על הנושאים השונים שעולים מהצילומים והרלוונטיות שלהם לעבודה טיפולית. נושאיי הצילומים יכללו צילומים של רגשות חיוביים, צילומי ילדות, צילומי משפחה וצילומי דיוקן עצמי. בכל אחת מהפגישות יוקדש זמן ללמידה של חומרים תיאורטיים רלוונטיים והתנסות ממשית בטכניקות צילום (כולל צילום ללא מצלמה). 

מנחה הסדנהד"ר צביקה תורן - פסיכולוג חינוכי מומחה, מדריך, מנהל שרות פסיכולוגי, מנחה סדנאות במוסדות אקדמיים ובכנסים מקצועיים, עובד בקליניקה פרטית, מפעיל את אתר "פסיכולוגיה וצילום", צלם אמנותי.

מועדי המפגשים: 2.4.17, 9.4.17, 23.4.17, 30.4.17, 7.5.17, 14.5.17
ימי א' בשעות 17.45-20.45


טיפול דינמי בטראומה

רקע
החברה הישראלית למודת טראומה ושכול, ורבים מאתנו ומטופלינו נושאים בליבנו פצע של גדיעה ברצף החיים, פגיעה פיזית ורגשית וקריסה נפשית כתוצאה מאירוע או אירועי חיים מאיימים ופוגעניים. בסדנה נדון בטבעם של הטראומה ומחלליה, בהשפעתה על החוויה הנפשית ועל כינון הסובייקטיביות של הנפגע, רצף חייו  ויחסיו עם העולם, ובנתיבים המיטיבים לטיפול ולהחלמה.

תוכן
בעזרת למידה תיאורטית של יחסי אובייקט, תיאורי מקרים קליניים ודיונים על ההתנסות המקצועית והאישית של המשתתפים, נחקור את עולם הטראומה, ונתבונן על סוגים והופעות שונות שלה. ייוחד מקום לנפגעי טראומה מינית, פעולות טרור, ניצולי שואה ונפגעי אלימות, לצד טראומות התפתחותיות הקשורות בחסכים עמוקים ופגיעות שמקורן בסביבה הביתית או סביבת המוצא של הפרט. נתעמק בחשיבותם הרבה של הברית והקשר הטיפוליים, והתהליכים המורכבים המתרחשים בתוכם, כמצע מיטיב להחלמה. שכן טראומה שחוללה ע״י בני אנוש נרפאת במסגרת יחסים אנושיים הנותנים הכרה, תמיכה ותוקף, ושורדים מבחנים והתקפות. לא נשכח גם את מקומם של המטפלים בטראומה, והחשיבות לשמור על רווחתם הנפשית, הנאתם מעבודתם ומניעת טראומה משנית. הגישה הטיפולית של המנחה מתבססת על תורתו של ויניקוט אשר שואפת לשקם מרחבים של יצירתיות, משחקיות וזרימת הוויה מיטיבה, לצד מגע והחזקה של הכאב העמוק.

מנחת הסדנה
רוני פרישוף - פסיכולוגית קלינית ומדריכה. מטפלת בגישה דינמית התייחסותית, ומשלבת כלים ייעודיים לעבודה עם טראומה (כמו עבודה גופנית, קשב ודמיון מודרך). בעלת ניסיון של שני עשורים בעבודה עם טראומה אצל ניצולי שואה במסגרת עמותת ״עמך״. מלמדת קורסים שונים בפסיכותרפיה באוניברסיטת תל אביב, מכון מגיד ותכנית ההתמחות בעמותת ״עמך״.

מועדי המפגשים: 21.5.17, 28.5.17, 4.6.17, 11.6.17, 18.6.17, 25.6.17
ימי א' בשעות 17.45-20.45