השתלמויות וסדנאות בארגונים וחברות

השתלמויות וסדנאות בארגונים וחברות - תשע"ו-תשע"ז

המרכז למקצועות הטיפול בבית הספר ללימודי תעודה של מכללת סמינר הקיבוצים מקיים מגוון תכניות ייחודיות להכשרת מטפלים.
התכניות מיועדות למטפלים מוסמכים המעוניינים בלימודי המשך וחלקן למעוניינים לרכוש מקצוע טיפולי שאינו דורש ניסיון קודם.
אנו שמחים להגיש לך הצעה לפתיחת השתלמויות וסדנאות קצרות מועד המתקיימות במקום העבודה ומיועדות לאנשי המקצוע בתחומים טיפוליים מגוונים.
בנוסף, ניתן גם לבנות השתלמויות ייעודיות המותאמות לצרכים ספציפיים בארגון.
ההשתלמויות מועברות על ידי מרצים ואנשי מקצוע מהשורה הראשונה.

לפרטים והרשמה: Rony.Alfandary@smkb.ac.il | 03-6905411


טיפול אינטגרטיבי מוגבל בזמן

תוכן ההשתלמות: השתלמות זו מיועדת לאנשי טיפול מנוסים, ובמרכזה גישת הטיפול האינטגרטיבי  המוגבל בזמן. ההשתלמות  עוסקת בשיטות טיפול ממוקדות מתוך שלוש זוויות שונות. הזווית הראשונה עוסקת בשאלת הזמן בטיפול בממשק שבין גישות התייחסותיות לבין גישות טיפול ממוקדות. הזווית השנייה עוסקת באינטגרציה בין גישות התנהגותיות קוגניטיביות לטיפול בחרדה לבין טיפולים דינמיים ממוקדים. הזווית השלישית עוסקת בהדרכת הורים ממוקדת תוך שימוש בזיכרונות מוקדמים.

משך ההשתלמות: 24 שעות אקדמיות.  ניתן להעביר את ההשתלמות במתכונת של 3-4 ימי השתלמות מרוכזים בהיקף של 6 שעות אקדמיות בכל יום. ניתן גם להרחיב לימי השתלמות נוספים.

 

שילוב בישול בטיפול

תוכן השתלמות: שילוב בישול בעשייה הטיפולית והשיקומית נותן מענה למגוון סוגיות העולות דרך האכילה והבישול והופך את פעילות הבישול במסגרות חינוכיות וטיפוליות-שיקומיות מעשיה אינטואיטיבית לפעילות מתוכננת ומעוגנת תיאורטית.  במהלך ההשתלמות ייחשפו המשתתפים לתיאוריות שונות העוסקות בקשר בין הזנה לעולם הרגשי,השימוש בחושים באכילה ובישול, למידה קוגנטיבית ופיתוח יצירתיות באמצעות בישול, מודעות גופנית וויסות אכילה, אכילה רגשית וחברתית וכן מגוון סוגיות חברתיות, משפחתיות ואקולוגיות הקשורות במזון אכילה ובישול.ההשתלמות מיועדת לאנשי טיפול מנוסים הרוצים לרכוש מיומנות טיפולית ייחודית ומקורית. מסגרת ההשתלמות תכלול למידה תיאורטית והתנסות חווייתית בבישול משותף.

משך ההשתלמות:  24  שעות אקדמיות. ניתן להעביר את ההשתלמות במתכונת של 3-4 ימי השתלמות מרוכזים בהיקף של 6 שעות אקדמיות בכל יום. ניתן גם להרחיב לימי השתלמות נוספים. אופייה הייחודי של השתלמות זו מצריך גישה למטבח מאובזר ולכן מתאימה במיוחד לפנימיות, מוסדות חינוכיים ושיקומיים ובתי ספר.


איך להטען מחדש במקום העבודה

תוכן ההשתלמות: השתלמות זו מיועדת לאנשי טיפול ושיקום ובאה בכדי לסייע להם להתמודד עם התופעה המוכרת של שחיקה בעבודה. תכני ההשתלמות כוללים אבחון תסמיני שחיקה אצל עובדים ומנהלים ופיתוח פתרונות ישימים לבלימת שחיקה ברמה האישית וברמת הצוות וניהול הצוות. מטרות ההשתלמות הן להעלות מוטיבציה גם לאחר שנים רבות בתפקיד, חיזוק תחושת מחויבות, שייכות ארגונית  ושיפור השירות והסיפוק מהעבודה. השתלמות זו הינה  חווייתית ומותאמת לתכנים המעסיקים את המשתתפים בה ומשלבת פסיכודרמה,אמנויות ודוגמאות ממקצועות אחרים. המשתתפים ירכשו ידע פרקטי ויישומי ויתנסו בפתרונות חדשים

משך ההשתלמות: 16 שעות אקדמיות. ניתן להעביר את ההשתלמות במתכונת של 3-4 ימי השתלמות מרוכזים בהיקף של 4 שעות אקדמיות בכל יום.


רגישות חברתית-תרבותית במקצועות הטיפול - הלכה למעשה

תוכן ההשתלמות: השתלמות חדשנית זו צמחה כמענה לדרישות משני כיוונים שונים ומשלימים. האחד: דרישות מערכתיות לצמצום פערים ואי-שוויון בשירותי הבריאות (ראו למשל חוזר מנכ"ל משרד הבריאות מיום 3/2/2011, המתייחס ל"התאמה והנגשה תרבותית ולשונית במערכת הבריאות"). השני:  צורך העולה מן השטח וכרוך במודעות הגוברת להשלכותיה של שונות חברתית ותרבותית על תהליכים טיפוליים. מדובר אם כן בשילוב ייחודי המבקש לתת מענה לצורך עכשווי של מערכות ופרטים העוסקים בבריאות הנפש ולא פעם מוצאים עצמם מתלבטים או חשים אי נחת בעבודתם הטיפולית עם אוכלוסיות ופרטים מגוונים (על רקע מגדרי, מעמדי, עדתי או אתני, העדפה מינית, עמדה פוליטית ועוד. במהלך ההשתלמויות נבחן כלים ואפשרויות פעולה אשר הולמים את הערכים וההעדפות של המטופל/ת ונבסס ידע תיאורטי ומעשי הקשור בהתערבויות טיפוליות רגישות חברתית-תרבותית.

משך ההשתלמות: 16 שעות אקדמיות.  ניתן להעביר את ההשתלמות במתכונת של 3-4 ימי השתלמות מרוכזים בהיקף של 4 שעות אקדמיות בכל יום.


ליצנות רפואית חברתית

תוכן ההשתלמות: הליצנות הרפואית עוסקת בשיפור יכולות ההחלמה ותחושת השליטה וההעצמה  של החולה דרך מערכת היחסים הנרקמת בין המטופל- המאושפז לליצן הרפואי. בשנים האחרונות התחום מתרחב לליצנות חברתית או ליצנות הומניטרית בו הליצן פועל באזורי אסון ומדינות מתפתחות, בתי כלא, בתי יתומים, במוסדות גיל הזהב, קהילות במצוקה, מחנות פליטים, פרויקטים חברתיים, בחינוך ובמחקר. תפקידו של הליצן החברתי לתרום לשיפור איכות החיים של המטופלים באמצעות שילוב של טכניקות רבות הלקוחות מעולם הפסיכולוגיה, האומנות, היזמות החברתית, המאפשרות דרך חדשה של תקשורת, הנובעת מתוך יצירתיות, הומור, אמפטיה, הקשבה, עבודה בשיתוף פעולה, שמחה, ועוד.  זאת בשיתוף עם מומחים מתחומי הטיפול השונים למציאת פתרונות לשיפור הרגש והמצב רוח שמטרתם להשפיע על המצב הבריאותי של המטופלים.

משך ההשתלמות: 4 מפגשים בני 4 שעות המהווים מעין מבוא, ומאפשרים לטעום ולחוות את  התחום המרתק, העמוק והמשחרר  של הליצנות הרפואית- חברתית.


זה-זהות-הזדהות - סדנת צילום

תוכן ההשתלמות: סדנת צילום העוסקת בסוגיות צילומיות (בחירת נושא, קומפוזיציה, זווית ראיה, מיסגור, תאורה, חדות וכו'), תוך בירור סוגיות של זהות אישית ומקצועית (למשל דרך צילום בסביבות החיים והעבודה של המשתתפים/ות בעבר ובהווה ובצילום במעגלי השייכות שלהם/ן ), ובפיתוח סביבת עבודה רב תרבותית (דרך צילום אנשים זרים לנו ובדיקת מנגנוני האחרה חברתיים המייצרים את אחרותם של אנשים). צילום ככלי עבודה קבוצתי לצורך העצמה אישית וקבוצתית, פיתוח שיח בין אישי, ליבון סוגיות חברתיות ופוליטיות וההשקה שלהן לעולם האישי, פיתוח תודעה ביקורתית וחתירה לשינוי חברתי.

ההשתלמות מהווה מסגרת לליבון סוגיות מקצועיות עבור קבוצת אנשי מקצוע בארגון ולגיבוש זהות מקצועית-קבוצתית, באמצעות התנסות אמנותית וחווייתית.

משך ההשתלמות: 16 שעות אקדמיות. ניתן להעביר את ההשתלמות במתכונת של 3-4 ימי השתלמות מרוכזים בהיקף של 4 שעות אקדמיות בכל יום.

 

המרחב הוירטואלי והמרחב הטיפולי

תוכן ההשתלמות: העולם הוירטואלי מהווה היום זירה מרכזית להתרחשויות אישיות, בין-אישיות וחברתיות. עולם זה מתגלם דרך אתרי אינטרנט שונים, רשתות חברתיות, אפליקציות סלולריות ועוד. במקביל מתנהל העולם "הממשי" בו ממשיכים להרקם יחסים בין אישיים. מהם הממשקים בין שני העולמות האלו וכיצד ניתן לעשות שימוש בחיים התוססים המתנהלים בשניהם בכדי לאפשר המשך תקשורת אישית, בין-אישית וחברתית המושתת על ערכים הומניסטיים? תכני השתלמות יכללו טיפול בעזרת האינטרנט (סקייפ), השפעת העולם הוירטואלי על מסגרת הטיפול הקונבנציונלי, משמעות נוכחות ברשתות החברתיות על היחסים הטיפוליים ועוד.

משך ההשתלמות: 16 שעות אקדמיות. ניתן להעביר את ההשתלמות במתכונת של 3-4 ימי השתלמות מרוכזים בהיקף של 4 שעות אקדמיות בכל יום.

 

גינון טיפולי

תוכן ההשתלמות: גינון טיפולי הינו כלי טיפולי רב עוצמה, המיטיב לעשות שימוש בקירבה המולדת שבין האדם לבין הטבע, ובתהליכים כגון: לידה, התפתחות, מיניות, חולי, זיקנה, מוות, המתרחשים בחיי אנשים כמו גם בחיי צמחים.

החיבור לסביבה טבעית הינו בעל פוטנציאל לסייע למטופלים בשיפור איכות חייהם הן ברובד הפיזי והן ברובד הנפשי. העבודה במרחב הגינה עשויה לעזור על ידי פיתוח או שיקום מיומנויות במרכיבי תפקוד שונים, בתחום הסנסומוטורי, הקוגניטיבי, הרגשי והחברתי, אך משמשת גם כסוג של טיפול פסיכודינמי, להקלה וליווי במצבי משבר או מצוקה נפשית וכן כאמצעי לצמיחה אישית. קהל היעד של המטופלים עשוי לכלול טווח גילאים רחב, מגיל הגן ועד הגיל השלישי, ומגוון של קשיים תפקודיים ורגשיים.

המרחב הטיפולי כולל לא רק את הסביבה שבתוך החדר, אלא גם את הסביבה החיצונית. בכך מתאפשרות אינטראקציות, רגשות וחוויות חושיות ייחודיות. בנוסף, מהווה הגינה הטיפולית מרחב סימבולי וקונקרטי כאחד, המאפשר ביטוי, חוויה ורגש, תוך שימוש באמצעים מילוליים ולא מילוליים כאחד, ואת עיבודם בסיוע המטפל באמצעות גינון.

הלימודים בהשתלמות כוללים חלק עיוני, המסביר את הראציונל העומד מאחורי התחום, ואת הייחוד של הגינון הטיפולי בהשוואה לתחומי טיפול אחרים. בנוסף לכך תתקיימנה פעילויות בעלות אופי התנסותי-חווייתי, המשלבות צמחים להמחשת אופן העבודה.

משך ההשתלמות: 16 שעות אקדמיות. ניתן להעביר את ההשתלמות במתכונת של 3-4 ימי השתלמות מרוכזים בהיקף של 4 שעות אקדמיות בכל יום.טיפול בטראומה

תוכן ההשתלמות: החברה הישראלית למודת טראומה ושכול, ורבים מאיתנו וממטופלינו נושאים בליבנו פצע של גדיעה ברצף החיים, פגיעה פיזית ורגשית וקריסה נפשית כתוצאה מארוע או ארועי חיים מאיימים ופוגעניים. בהשתלמות נדון בטבעם של הטראומה ומחולליה, בהשפעתה על החווייה הנפשית ועל כינון הסובייקטיביות של הנפגע, רצף חייו  ויחסיו עם העולם, ובנתיבים המיטיבים לטיפול ולהחלמה. בעזרת למידה תיאורטית פסיכואנליטית, תיאורי מקרים קליניים ודיונים על ההתנסות המקצועית והאישית של המשתתפים, נחקור את עולם הטראומה, ונתבונן על סוגים והופעות שונות שלה. ייוחד מקום לנפגעי טראומה מינית, פעולות טרור, ניצולי שואה ונפגעי אלימות, לצד טראומות התפתחותיות הקשורות בחסכים עמוקים ופגיעות שמקורן בסביבה הביתית או סביבת המוצא של הפרט. נתעמק בחשיבותם הרבה של הברית והקשר הטיפוליים, והתהליכים המורכבים המתרחשים בתוכם, כמצע מיטיב להחלמה. לא נשכח גם את מקומם של המטפלים בטראומה, והחשיבות לשמור על רווחתם הנפשית, הנאתם מעבודתם ומניעת טראומה משנית. הגישה הטיפולית של המנחה מתבססת על תורתו של ויניקוט, אשר שואפת לשקם מרחבים של יצירתיות, משחקיות וזרימת הוויה מיטיבה, לצד מגע והחזקה של הכאב העמוק.

משך ההשתלמות: 16 שעות אקדמיות. ניתן להעביר את ההשתלמות במתכונת של 3-4 ימי השתלמות מרוכזים בהיקף של 4 שעות אקדמיות בכל יום.

 

דונלד וינקוט והעצמי האמיתי

תוכן ההשתלמות: דונלד ויניקוט היה רופא ילדים ופסיכואנליטיקאי בריטי שפעל בבריטניה במחצית המאה הקודמת, והטביע חותם בל ימחה על התיאוריה הפסיכואנליטית ועל התפיסה של נפש האדם ושל בריאות נפשית. הוא מציע מבט חומל ומאפשר לאנושיות שלנו, הרצופה חולשות, כאב ופגמים, ומזמין לשחק, לדמיין, ליצור ובעיקר להיות בקשר אנושי פורה ומזין, בדיוק על בסיס אנושיות זו. ההשתלמות נועדה להציג את עיקרי תורתו ההתפתחותית והטיפולית של ויניקוט, ולחבר בינה לבין תחום העיסוק של המשתתפים. ליבת הקורס תהיה המושג המכונן שטבע ויניקוט ״עצמי אמיתי״. נרחיב לגבי הגורמים ואופני ההתפתחות המאפשרים צמיחה ושגשוג של חוויית עצמיות חיה כנה משפיעה ואמיתית, בגורמים המחבלים בחוויה זו, וכן באפשרות לשקם ולטפח אותה בטיפול נפשי ובסביבות חיים אחרות (משפחה, זוגיות, סביבות ארגוניות וחברתיות וכיוב׳). נשוחח על הכשלים הסביבתיים (בעיקר ביחסי הורה-ילד) המובילים להתפתחות פסיכופתולוגיה עפ״י ראייתו של ויניקוט, וגם על התרומות הסביבתיות לנפש הבריאה, הנהנית ממרחבי ביטוי עצמי כנה ויצירתי, יכולת לאיניטימיות ואוטונומיה תקיפה. להמחשת הרעיונות יוצגו תאורי מקרה קליניים, וכן יתקיימו דיונים אודות ניסיונם של המשתתפים.

משך ההשתלמות: 16 שעות אקדמיות. ניתן להעביר את ההשתלמות במתכונת של 3-4 ימי השתלמות מרוכזים בהיקף של 4 שעות אקדמיות בכל יום.

 

טיפול דיאדי

תוכן ההשתלמות: הטיפול הדיאדי מטפל בהפרעות ביחסים בין ילדים צעירים להוריהם ומטרתו לטפח שינויים בחוויה הבין אישית של שתי הדיאדות: ילד-אם, ילד- אב שיובילו לשינוי היחסים. לשם כך בטיפול הדיאדי ההורה והילד נמצאים בו זמנית בחדר הטיפול כאשר "המטופל המזוהה" הוא הקשר ביניהם. ההשתלמות תחשוף את המשתתפים לגישות השונות של הטיפול הדיאדי על פי המודל שפותח על ידי ד"ר מרים בן אהרון. בשונה ממודלים אחרים, המתמקדים בתינוקות ואימהותיהם, מתאים מודל זה לילדים בגיל הרך ובגיל גן עד בית ספר.  

משך ההשתלמות: 16 שעות אקדמיות. ניתן להעביר את ההשתלמות במתכונת של 3-4 ימי השתלמות מרוכזים בהיקף של 4 שעות אקדמיות בכל יום.

לצפיה בחוברת השתלמויות פנים