:תומס אלווה אדיסון

האיש בתמונה הוא הממציא האמריקאי תומס אלווה אדיסון במעבדתו. אדיסון השכיל לרשוםן פטנטים על המצאותיו, כלומר לשמור לעצמו את הזכויות לניצול מסחרי שלהן. עם מותו היו רשומים על שמו אלפי פטנטים בארצות הברית ובעולם כולו.

גם בבית וגם בעבודה אנו מוקפים מכשירים חשמליים ואלקטרוניים: מנורות, מקררים ומכונות כביסה, תנורים ומזגנים, רדיו וטלוויזיה, מחשבים ועוד. כשאנחנו יוצאים החוצה בערב, הרחובות מוארים בתאורה חשמלית, ואם נישאר בבית נוכל לקרוא לאור מנורת חשמל, לצפות בטלוויזיה או לשחק במחשב. בתחילת המאה ה- 19 כל האפשרויות הללו לא היו קיימות. עם רדת החשכה הפך הרחוב למסוכן ומאיים. הבית הואר רק באורם הקלוש של נרות או מנורות שמן, והאנשים נהגו ללכת לישון מוקדם, משום שלא היה מה לעשות אחרי שקיעת השמש. בימי הקיץ החמים התקלקלו מצרכי מזון טריים מפני שלא היו מקררים. העבודה בבית היתה קשה ומפרכת, מפני שכל המלאכות הנעשות כיום בעזרת חשמל- כביסה למשל- נעשו אז ביד.

חקר החשמל והמגנטיות במאה ה- 19 איפשר את קיומם של כל אותם מכשירים, שהיום הופכים את חיינו קלים ומעניינים יותר. כמה מתופעות החשמל המגנטיות היו מוכרות עוד בימי קדם, אך לקראת סוף המאה ה- 18 ובתחילת המאה ה- 19 החלו החוקרים לבדוק אותן בצורה שיטתית. הממציא האיטלקי אלסנדרו וולטה, שעל שמו נקראת היום יחידת המתח החשמלי - "וולט", המציא את הסוללה החשמלית. מורה דני בשם ארסטד גילה כי החשמל והמגנטיות אינן שתי תופעות נפרדות אלא יש ביניהן קשר הדוק: לזרם החשמלי יש השפעה מגנטית. המדען האנגלי מייקל פרדיי טען, כי מטענים חשמליים יוצרים השפעה שהוא קרא לה "שדה חשמלי", המפעיל סביבו כוח משיכה. תגליתו היתה הבסיס להמצאת הגנרטור- מתקן היוצר זרם חשמלי באמצעות תנועה.

הממציא המפורסם של אותה תקופה היה האמריקאני תומס אלווה אדיסון, שהמציא ושיכלל מכשירים רבים. אחת מהמצאותיו הנודעות היתה נורת החשמל. בתהליך ממושך של ניסוי וטעייה הצליח אדיסון להתקין נורה שהאירה פרק זמן ממושך. את ההדגמה הראשונה של נורת החשמל בחר לערוך בליל ראש השנה האזרחי של שנת 1879: תושבי האזור הסמוך למעבדתו נדהמו לראות לפתע את כל הרחובות מוארים בנורות חשמל. התאורה החשמלית הזולה והפשוטה החליפה בהדרגה את תאורת הגז, שהיתה יקרה ומסובכת להפעלה, שבאמצעותה הוארו עד אז רק הרחובות הראשיים של הערים הגדולות. אדיסון המציא עוד המצאות רבות, בהן המנוע החשמלי, שהפך במאה ה- 20 לאמצעי הנעה נפוץ הן של מכונות בבתי החרושת והן של מכשירים ביתיים רבים.

 

 

לעמוד ראשי

תחבורה

תקשורת

רפואה