קורסי בחירה עיוניים בתקשורת וקולנוע

קולנוע

בין אומנות לאמינות קולנוע והיסטוריה

מרצים:

ד"ר אלה

כבר בתקופת הקולנוע האילם הציגו במאים שונים את הפרשנות שלהם לאירועים היסטוריים שונים. הצבת אירועים מכוננים כמו מלחמות מהפכות התנקשויות במרכזם של סרטים נמשכה גם בהמשך התפתחותו של הקולנוע מעוררת מחשבות רבות בכל הנוגע לפרשנויות שונות שסרטים מעניקים לאירועים היסטוריים ומידת נאמנותם. בהתחשב במקום החשוב שיש לקולנוע בתרבות ובחברה המערבית והישראלית , נבקש בשיעור זה לבדוק ולהבין עד כמה צריכים סרטים להיות נאמנים לאירועים היסטוריים מה צריכים להיות היחסים בין דיוק היסטורי וחופש אומנותי .
קורס בחירה
קורס סמסטריאלי

במאים פורצי דרך

מרצים:

ארז דבורה

בקורס זה נסקרת עבודותיהם של בימאים עכשוויים המפגינים ייחוד סגנוני ותמאטי. נבחן את תהליך התגבשותו של כל בימאי, ואת ההקשרים האסתטיים, חברתיים ופוליטיים של עבודותיהם בין הבימאים שייבחנו לדוגמא - דיוויד לינץ' ("קטיפה כחולה", מלהולנד דרייב"), מיכאל האנקה ("הסרט הלבן", "אהבה"), נורי בילה ג'יילן ("מרחק", "היו זמנים באנטוליה"), האחים דארדן ("רוזטה", "הבן")
קורס בחירה
קורס סמסטריאלי

היצקוק ניתוח מבנים של מתח

מרצים:

יהודה סתיו

אבחון וניתוח של מבנים קולנועיים היוצרים מתח באמצעות התמקדות על טכניקות בימוי צילום ודרכי התבוננות של הצופה באמצעות המודלים שעיצב אלפרד היצ'קוק ובחינה כיצד יוצרים אחרים הושפעו ממודלים אלו.
קורס בחירה
קורס סמסטריאלי

בלשית בלילה - ייצוג האישה כ'בלש' בקולנוע ובטלוויזיה

מרצים:

ד"ר יוכי שלח

הקורס עוקב אחר תהליך התפתחות המוּדעות המגדרית בז'אנר הפופולארי והגברי במהותו: סרטים וסדרות משטרה. דמותו של 'הבלש המשטרתי' היא דמות גברית מובהקת, הפועלת בסביבה היררכית, גברית, קשוחה ואלימה, ואשר עוצבה על ידי דורות של תסריטאים, שעבדו בשירות חברות הפקה ושידור פטריארכליות מיסודן אף הן. כניסתן של כותבות-נשים לז'אנר זה – לאולפנים ולהפקה, מסמנת את השינוי בייצוג הנשים הן מאחורי הקלעים והן על המסך עצמו. הסדרות בהן נעסוק: "קגני ולייסי", "החשוד העיקרי", "המפענחת".
קורס בחירה
קורס סמסטריאלי

סרטי אימה - היסטוריה, תיאוריה ואסתטיקה

מרצים:

ד"ר שמוליק-דובדבני

הקורס עוסק במקומם התרבותי של סרטי האימה, ובהיבט הכלכלי-פופולארי שלהם. הדיון יבקש לחשוף את הקשרים השונים שבין האימה כבידור להמונים לבין משברים חברתיים, פוליטיים ואידיאולוגיים שסרטים אלה שימשו להם ביטוי (בעיקר בקולנוע האמריקאי). בנוסף, נרחיב לגבי הקשרים האסתטיים השונים שבין הסרטים הללו לתנועות אמנותיות דוגמת הסוריאליזם, וננתח בהרחבה טקסטים מכוננים כליל המתים החיים, ליל המסכות, דרקולה וכו'.
קורס בחירה
קורס סמסטריאלי

סוגיות במערבון מודרני

מרצים:

גידי אורשר

המערבון הז'אנר הקלאסי של הקולנוע האמריקאי עבר בשלושת העשורים האחרונים שינויים דרמתיים המציעים דיונים נרטיביים וצורניים רחבים הרבה יותר. מטיפול בנושאים אמריקאים טהורים הוא משמש היום כלי רכב לאידאות כלל אנושיות וחממה לפיתוח שפה קולנועית מורכבת ומרתקת. מה קרה לו בחצי המאה האחרונה - בקורס זה על המערבון המודרני אם תרצה לירות אל תדבר.
קורס בחירה
קורס סמסטריאלי

פוסטמודרניזם בקולנוע של וודי אלן ופדרו אלמדובר

מרצים:

ד"ר יפה כלב

מטרת הקורס לתת לסטודנטים ידע וכלים לניתוח היצירות הקולנועיות של וודי אלן ושל פדרו אלמודובר בהתאם לתיאוריות פוסטמודרניסטיות
קורס בחירה
קורס סמסטריאלי

הקולנוע של סטנלי קובריק - תפוז מכאני

מרצים:

ד"ר שמוליק דובדבני

תפוז מכני אינו רק אחד מסרטיו המופתיים והזכורים ביותר של סטנלי קובריק, אלא גם דימוי למהות האנושית העולה מיצירתו הכוללת 13 סרטים באורך מלא ועוד מספר סרטים תיעודיים קצרים. פילמוגרפיה מרתקת ומגוונת זו הפכה את קובריק לאחד הבמאים המשפיעים ביותר במחצית השנייה של המאה ה-20, ולאחד היוצרים המאתגרים והמורכבים ביותר שקמו לקולנוע.
קורס בחירה
קורס סמסטריאלי

העולה היורד לחיינו - הקולנוע של אפרים קישון כקולנוע מינורי

מרצים:

ד"ר עמרי יבין

מטרת הקורס להציע קריאה אחרת לסרטיו של אפרים קישון , המתבססת על קולנוע מינורי בנוסח הספרות המינורית להבין את הזיקות והקשרים בין סרטיו של אפרים קישון לבין הטקסטים המכוננים של הספרות המערבית להתוודע מחדש ליצירתו הספרותית והקולנועית של אפרים קישון על בסיס המטרות הקודמות.
קורס בחירה
קורס סמסטריאלי

מאקסלרוד ועד באשיר - תחנות בקולנוע התיעודי הישראלי

מרצים:

ד"ר שמוליק דובדבני

הקורס יספק, בראש ובראשונה, מיפוי של הקולנוע התיעודי הישראלי – ברמה ההיסטורית, התמאטית וההפקתית (קרנות, גופי שידור, פסטיבלים וכו'). נקודת המוצא תהיה סרטי הריאליזם הציוני של נתן אקסלרוד, ברוך אגדתי והלמר לרסקי, שליוו ותיעדו את המפעל ההתיישבותי בארץ. נדון בהמשך גם בחלופה שקמה לסרטי התעמולה וה"מטעם" הללו בדמותו של קולנוע תיעודי מודרניסטי המבליט גם את ההיבטים הצורניים והאקספרימנטאליים, ומבכר מבע לירי ואישי יותר על פני השיח הציוני הקולקטיבי.
קורס בחירה
קורס סמסטריאלי

נעמוד גם על מקומה המכריע של הטלוויזיה הישראלית בכל הנוגע להתפתחות דפוסי העשייה והשידור, וביחסים שבין תיעוד לפוליטיקה הנובעים מהיותה גורם הפקתי מכריע בשנות השבעים. לסיכום, נצביע על התמורות שחלו בנוף הקולנוע התיעודי בארץ בעקבות פריצתו של הערוץ השני והקמתה של הקרן החדשה לקולנוע וטלוויזיה (שניהם ב-1993). שיאה של הפעילות הדוקומנטרית בישראל בשנים האחרונות הוא, ללא ספק, סרט האנימציה הדוקומנטרית פורץ הדרך של ארי פולמן "ואלס עם באשיר" (2008), שהדיון בו ישמש נקודת סיום לקורס.

בקצה אירופה: קולנוע מזרח אירופאי בשנות ה-60

מרצים:

ד"ר שמוליק דובדבני

הקורס יעסוק בהתפתחותו של הקולנוע האירופאי המודרניסטי אחרי מלחמת העולם השנייה, בדגש על התנועות הקולנועיות הלאומיות בשנות ה-60: אסכולת הקולנוע הפולני והגל החדש הצ'כוסלובקי. נדון באופן שבו יוצרי הסרטים במדינות אלה התייחסו בעבודותיהם לטראומה של מלחמת העולם השנייה והכיבוש הגרמני וכן באופן שבו התמודדו עם השלטון הסובייטי והצנזורה שהוטלה עליהם.
קורס בחירה
קורס סמסטריאלי

בנוסף, נתמקד בכמה מהיוצרים הבולטים של הקולנוע הסובייטי בשנות ה-60, ובראשם אנדריי טרקובסקי. בין הבמאים שסרטיהם יידונו בקורס: אנדז'יי ואיידה, אנדז'יי מונק, יז'י קוולרוביץ' (פולין), מילוש פורמן, יז'י מנזל, ורה חיטילובה (צ'כוסלובקיה), מיקלוש יאנצ'ו (הונגריה) ואנדריי טרקובסקי (ברה"מ). 

קולנוע אירופאי מודרניסטי

מרצים:

ד"ר שמוליק דובדבני

מטרת הקורס להבין את התמורות שחלו בקולנוע האירופאי בשנים שאחרי מלחמת העולם השנייה ועד סוף שנות השבעים מבחינה אסתטית חברית ואידאולוגית.
קורס בחירה
קורס סמסטריאלי

ייצוגי המרחב העירוני בקולנוע

מרצים:

 ד"ר עמרי יבין

מימי הקולנוע האילם ועד הקולנוע של זמננו שימשה העיר זירה מרכזית בסרט העלילתי ומעין גיבורת על שלו. במסגרת הקורס נחקור את דרכי הייצוג של המרחב העירוני ואת התפקידים שממלאת העיר בקולנוע. בחלק הראשון של הקורס נבדוק כיצד מיוצגת העיר בז'אנרים קולנועיים שונים. נתמקד בז'אנרים המזוהים עם המרחב העירוני, ובהם: סרט הגנגסטרים, הסרט האפל, סרט המדע הבדיוני, הקומדיה הרומנטית, דרמת הפעולה.
קורס בחירה
קורס סמסטריאלי

בחלק השני של הקורס נתמקד בשני יוצרים אמריקאים שמזוהים עם העיר ניו יורק – וודי אלן ומרטין סקורסזה – וננסה לבדוק בדרך השוואתית כיצד מיוצג המטרופולין האמריקאי בסרטיהם. בחלק השלישי והאחרון של הקורס נפנה לזירה המקומית ונדבר על ייצוגיה של העיר בקולנוע הישראלי. כאן נתמקד בעיקר בדרכי השתקפותה של תל-אביב בקולנוע המקומי.

קולנוע אסייתי

מרצים:

ארז דבורה

סקירה של יוצרים בולטים בקולנוע של יפן, והקולנוע הפאן סיני (סין, הונג קונג, טאיוון). הקורס חותר להכרות ראשונית עם היוצרים הבולטים, הדפוסים הסגנונים המאפיינים אותם וההקשרים החברתיים תרבותיים ופוליטיים המשפיעים על הסגנון והתכנים.
קורס בחירה
קורס סמסטריאלי

שנות ה- 70: תור הזהב בקולנוע האמריקאי

מרצים:

גידי אורשר

התקופה הנמשכת מ- 1967 ועד סוף שנות ה- 70 נתפסת כ"תור זהב" של הקולנוע האמריקאי. בתקופה זו פעל דור של יוצרים צעירים בעצמאות יוצאת דופן שהולידה העזה סגנונית ותמאטית.
קורס חובה
קורס סמסטריאלי

הקורס יציע בחינה צמודה של התקופה – משורשיה ועד אחריתה. היוצרים המרכזיים שפעלו בה -  פרנסיס פורד קופולה, מרטין סקורסזה, רוברט אלטמן, בריאן דה פאלמה, טרנס מאליק, פיטר בוגדנוביץ, האל אשבי ייבחנו כנציגים של מגמות רחבות יותר – הן בקולנוע, והן בסוגיות החברתיות והפוליטיות של התקופה. כמו כן נעסוק ביחסי הגומלין בין הקולנוע המסחרי והאמנותי, ובין הזרם המרכזי של העשייה.

תקשורת

אינטרנט או לא אינטרנט

מרצים:

ד"ר שרון אשכנזי

האינטרנט, כמרחב וירטואלי חדש צופן בתוכו מה שמכונה במחקר הרלוונטי: הזדמנויות חדשות לצד סיכונים פוטנציאלים עבור המשתמשים. הקורס מבקש למפות את היחס כלפי האינטרנט מראשית דרכו (לקראת אמצע שנות התשעים), יחס שנע בין אוטופיוניזם (ראייתו כחיובי ומקדם את האדם והחברה) לדיסטופיוניזם (הממוקד בנזקים האפשריים שבו).
קורס בחירה
קורס סמסטריאלי

במסגרת הקורס יוצגו גישות סוציולוגיות, תרבותיות וטכנולוגיות בהקשר האינטרנט ובעזרתן נוכל לבחון תחומים שונים והשינויים שחלו בהם לטובה או לרעה, כגון למידה, מיומנויות חברתיות, פערים ואי שוויון, פוליטיקה ועוד.

תקשורת וילדים

מרצים:

ד"ר אלה באואר

הקורס מבקש לעקוב אחרי התפתחות המושגים ילדות, עולם הילדות ועולם הילדות הישראלי העכשווי לעומת ילדות בעשורים הראשונים לקיום המדינה (באמצעות בחינת התקשורת שנכתבת ונוצרת למענם).
קורס בחירה
קורס סמסטריאלי

הכלכלה כבידור בתקשורת הפופולארית

באמצעות סקירת השינוי שחל בדיווח כלכלי באמצעי תקשורת שונים, להבין את משמעות השינוי בשנים אחרונות בסיקור חדשות להבין כיצד שיקולי רייטינג משפעים על סיקור כלכלה ומה הקשר בין סיקור כלכלי לבין אובייקטיבי וסובייקטיבי
קורס בחירה
קורס סמסטריאלי

מבוא לז'אנרים טלוויזיוניים

הקורס ידון בהתפתחותם של ז'אנרים טלוויזיוניים מראשית הטלוויזיה עד ימינו תוך התעמקות במספר ז'אנרים פופולאריים. הקורס יתמקד בקודים ובכללים הבלתי כתובים של כל ז'אנר אבל גם ביחס לקונטקסט ההיסטורי והפוליטי בתוכו הם צמחו.
קורס בחירה
קורס סמסטריאלי

סלבריטאים ופוליטיקה: דפוסי אינטראקציה ויחסי גומלין

מרצים:

ד"ר נאואל ריבקה

מטרת הקורס לדון ולהבין את יחסי הגומלין שבין אנשים מפורסמים, תעשיות התרבות, מוסדות תקשורת, ומוסדות פוליטיים.
קורס בחירה
קורס סמסטריאלי

ניו מדיה ודור העתיד

מרצים:

ד"ר אורלי מלמד

בקורס זה נבחן את ההשפעות של מדיה חדשים על ילדים ובני נוער לאור ממצאי מחקרים ולאור ניסיוננו כמשתמשים במדיה חדשים, נכיר ונדון בסוגיות התקשורתיות, האתיות, הבריאותיות והחינוכיות המעסיקות חוקרים בתחום ובפתרונות המוצעים למציאת האיזון הנכון בין מיצוי ההזדמנויות לבין צמצום הסיכונים לילדים ולבני נוער.
קורס בחירה
קורס סמסטריאלי

הכל נשאר במשפחה: המשפחה, המדיה ומה שביניהם

מרצים:

ד"ר שלי גפן

המשפחה מהווה מוסד מרכזי בחיי כולנו בשלבי חיים שונים. בעשורים האחרונים המשפחה צורכת אמצעי תקשורת שונים ובעיקרם תכנים בטלוויזיה ביחד ובנפרד. מצדו השני של המתרס, היא חשופה לייצוגי משפחה משתנים מהמשפחה הקלאסית ועד המשפחה החדשה או הבעייתית. מטרת קורס זה להציג את הקשר שבין חברה ותקשורת דרך נקודת המבט של המשפחה על המרקע (ייצוגי המשפחה בתכנים כגון דרמה, ריאליטי ופרסומות), ולצד תפיסת המשפחה כקהל (הגדרת זמן ומרחב, אופני צריכה ומשמוע המסרים, יחסים מגדר ויחסי כוחות בין בני המשפחה).
קורס בחירה
קורס סמסטריאלי

כוכבות בתעשיות התרבות

מרצים:

ד"ר נאואל ריבקה

הקורס דן ביחסי הגומלין שבין אנשים מפורסמים, תעשיות התרבות, מוסדות תקשורת, ומוסדות פוליטיים. הנחת היסוד של הקורס הוא שיחסים אלה הם דינאמיים והם משתנים בתקופות שונות ובתרבויות שונות. במהלך הקורס נבחן מספר מקרים המאפיינים יחסי גומלין אלה כשהכוונה שלנו היא להציג דפוס יחסים המשתנה בהתאם לנסיבות ההיסטוריות כגון התפתחויות טכנולוגית וכלכליות כלל עולמיות אבל גם מושפע מגורמים מבניים המעניקים קדימות לדגמים לוקאליים של אינטראקציה בין מפורסמים לפוליטיקה.
קורס בחירה
קורס סמסטריאלי

טלוויזיה סאטירה ופרודיה בישראל

מרצים:

ד"ר יוכי שלח

הקורס יבדוק את מקומה ותפקידה של הסאטירה בטלוויזיה הישראלית וינסה לעמוד על מידת השפעתה. כמו כן יעמוד הקורס על טכניקות קרובות, כגון הפרודיה והפאסטיש, ויבחן את התיאוריות השונות העוסקות בכל אלה ואת מידת תקפותן לגבי תכניות הסאטירה בטלוויזיה.
קורס בחירה
קורס סמסטריאלי

תקשורת כתרבות

מרצים:

ד"ר שרון אשכנזי

הקורס יעסוק בבחינת היבטים תרבותיים וחברתיים בתהליכי תקשורת בישראל . לצד דיון תיאורטי שעניינו בחינת ההגדרות למונח 'תרבות' ובחינת יחסי הגומלין שבין תקשורת תרבות וחברה, נעסוק בניתוח טקסטים תקשורתיים (תוך התמקדות במדיום הטלוויזיוני), המעצבים את התרבות הפופולארית בת ימנו.
קורס בחירה
קורס סמסטריאלי

פרסום כפרספקטיבה

מרצים:

ד"ר אלה באואר

הקורס יעסוק בזיקה שבין הפרסומות כז'אנר לבין מגמות חברתיות ותרבותיות של השנים האחרונות בחברה הישראלית.
קורס בחירה
קורס סמסטריאלי

אקדח או מטבח

מרצים:

ד"ר יוכי שלח

מטרות הקורס הן: הכרות עם מושגי היסוד של נושא המגדר; הכרות בסיסית עם תיאוריות מגדריות ותיאוריות פמיניסטיות; יישום התיאוריות המגדריות בטקסטים חזותיים וכתובים; ניתוח של האופן שבו תפיסות התרבותיות ביחס לנשים ולגברים באות לידי ביטוי.
קורס בחירה
קורס סמסטריאלי

עיתונות ישראלית זה לא מה שהיה פעם

מרצים:

ד"ר אלה באואר

מטרת הקורס להכיר להבין ולפתח יכולת הערכה של המגמות המרכזיות שליוו את עולם העיתונות הישראלית לאורך השנים ולהבין את השינויים המרכזים שהתקיימו לאורך השנים.
קורס חובה
קורס סמסטריאלי

יש רופא על הצג ? סדרות רפואיות מדיה וכוח

מרצים:

ד"ר אלה באואר

מאז הימים הראשונים של הטלוויזיה היו סדרות רפואיות (מסוגות שונות) חלק מהנוף הטלוויזיוני סדרות אלו נחשבות סדרות מצליחות בקורס זה ננסה להבין מדוע נחשבות סדרות אלו למצליחות אילו עמדות חברתיות ותרבותיות מייצגות סדרות אלו, כיצד משפיעה הצלחת סדרות אלו על מעמד הרפואה בכלל וכיצד ניתן לנצל סדרות אלו לצורך העברת מסרים חברתיים ותרבותיים.
קורס בחירה
קורס סמסטריאלי

סוד הקסם של הראליטי

מרצים:

ד"ר שרון אשכנזי

הקורס יעסוק בשורשי סוגת הריאליטי ובמרכיבים שבה שיוצרים את כוח המשיכה כלפיה מצד קהל גדול ומגוון.
קורס בחירה
קורס סמסטריאלי

תקשורת ודעת קהל

מרצים:

ד"ר שרון אשכנזי

הקורס מבקש להבהיר את מערכת הקשרים שבין דעת קהל ותקשורת במסגרת של חברה דמוקרטית, ואת השינויים בתחום של דעת קהל לאור המעבר לסביבת תקשורת דיגיטלית ולרשתות החברתיות.
קורס בחירה
קורס סמסטריאלי

דימויים על ישראליות וישראלים באמצעי התקשורת

מרצים:

ד"ר אלה באואר

מטרת הקורס להכיר את התיאוריות הקיימות בנושא של ייצוגים חברתיים וסטריאוטיפים באמצעי תקשורת להכיר את הדימויים השונים של ישראליות וישראלים באמצעי תקשורת ללמוד לנתח דימויים של ישראלים וישראליות באמצעי תקשורת.
קורס בחירה
קורס סמסטריאלי

תקשורת, חברה וחינוך בעידן המכונות הלומדות והמרושתות

מרצים:

ד"ר אורלי מלמד

בסביבת האינטרנט, בה כולנו מחוברים לרשת ידע אינסופית ואינטראקטיבית, קצב החידושים הטכנולוגיים מואץ ואנו מתקרבים לנקודת הסינגולריות, בה הטכנולוגיה תתפתח בקצב מעריכי באופן שספק אם ניתן יהיה לנבא את התפתחויותיה. אם בעבר הטכנולוגיה החליפה את האדם ב"עבודות שחורות", כבר כיום היא מחליפה את האדם בתפקידים הכרוכים בלמידה, הבנה רגשית, תקשורת אנושית, חשיבה מסדר גבוה ויצירה.

קורס בחירה
קורס סמסטריאלי

המהפכה המתדפקת על דלתותינו היא מהפכת המכונות הלומדות. העתיד נמצא בידי תוכנות שלימדו אותן ללמוד בכוחות עצמן, בהתבסס על סריקה של כמויות אדירות של מידע. כבר כיום יש שילוב של תוכנות ורובוטים חכמים בעלי יכולות למידה, תקשורת ומראה אנושיים, בכל תחומי החיים: הדרכה, תקשורת, בידור, אמנות ואפילו טיפול. בקורס זה נעסוק ביחסי הגומלין בין טכנולוגיה, תקשורת, חברה, חינוך ואתיקה, ובהשלכות הכלכליות, החברתיות, הארגוניות והאתיות שעשויות להיות לכך על חיינו.

לאן נעלמה התרבות היהודית ערבית? היהודי-ערבי, אוריינטליזם והמרחב התרבותי

מרצים:

ד"ר הדס שבת נדיר

בקורס זה נעסוק בהגדרת הזהות ה"יהודית-ערבית" ונבקש להצביע על ההמשכיות ועל הקטיעה שבין התרבות הערבית היהודית ובין הספרות המזרחית החדשה בישראל. נבקש להגדיר מחדש את התיאוריה העוסקת בקטגורית הזהות היהודית-ערבית המודרנית ונדון במושגים כמו: תרבות לבנטינית (ז'קלין כהנוב), מסורת (מאיר בוזגלו). נבחן מחדש את הקטגוריה היהודית-ערבית דרך יצירות ספרותיות, קולנועיות ומוזיקליות של יוצרים כגון: דוד בוזגלו, אנור שאול, מיכאל מוראד, סמי מיכאל, לילה מוראד, האחים אל כוויתי, חביבה פדיה, אלמוג בהר.

קורס בחירה
קורס סמסטריאלי

מוסיקה פופולרית וחברה בישראל

מרצים:

יוכי שלח

כיצד חתרו שירי הלהקות הצבאיות תחת הקולקטיב הישראלי? האם יש בכלל רוק ישראלי? מה ההבדל בין מוזיקה מזרחית למוסיקה ים תיכונית ואלו מאבקי כוח משקף הבדל זה? מה היה תפקידם של שירי ארץ-ישראל-הישנה-והטובה בסוציאליזציה של זמרים מזרחיים? שאלות אלה ואחרות יעלו לדיון בקורס זה תוך כדי האזנה מודרכת לשירים וצפייה ביקורתית בקטעי וידאו ישנים וחדשים.

קורס בחירה
קורס סמסטריאלי

הקורס יבחן את הדרך בה המוסיקה הפופולרית בישראל פועלת בשני צירים מקבילים וסותרים כאחד: עיצוב הזהות הקולקטיבית ההומוגנית, מצד אחד, וחתירה נגד ההומוגניות באמצעות השפעות תרבותיות גלובליות, מצד שני. הקורס יעקוב אחר הדרך בה התפתחה המוסיקה הישראלית (האם יש דבר כזה?) במקביל לתהליכים סוציולוגיים והיסטוריים שהתרחשו מקום המדינה ועד ימינו. נבחן את התגבשות ההגמוניה התרבותית, שהמוסיקה הפופולרית היא אחד מיסודותיה החשובים, ואת הדרך בה משקפת מוסיקה זו את התפרקות ההגמוניה במקביל למאבקי הכוח ולפוליטיקת-הזהויות הישראלית.

כוחן של מילים - נאומי מופת

מרצים:

  ד"ר מעין מזור

דמויות היסטוריות חשובות ורבות השתמשו באמנות הנאום, הרטוריקה, כאמצעי תקשורת ייחודי שבאמצעותו הביעו את רעיונותיהם ושכנעו אחרים בדעותיהם. ישו, פריקלס וקיקרו בעולם העתיק, ודמויות כגון תומס ג'פרסון, אברהם לינקולן, נפוליאון ומרטין לותר קינג בהיסטוריה החדשה יותר, כולם נשאו נאומים ברגעים דרמטיים בלשון רהוטה ומתוך מחויבות עמוקה, נאומים שהפכו לסמל של תקופה, דור או רעיון.

קורס בחירה
קורס סמסטריאלי

במסגרת הקורס נבחן שורה של נאומים הנחשבים "גדולים", חלקם מפי דמויות היסטוריות וחלקם מפי גיבורים ספרותיים, ונדון בשאלה אילו תנאים צריכים להתקיים כדי שנאום ייחרת בזיכרון ויהפוך למסמך המייצג עידן או רעיון. במהלך הקורס נתוודע אל דרכי השכנוע המקובלות - פנייה להגיון, לרגש ולאמון, ונגדיר סוגים שונים של טענות וכשלים. נכיר סוגים שונים של נאומים, נלמד את חלקי המשנה המרכיבים אותם, ונתוודע אל דרכי הבעה רטוריות שונות ואל מטרותיהן. בתום הסמסטר יהיה על התלמידים להגיש עבודה מסכמת בכתב שבה ינתחו נאום על בסיס החומרים התיאורטיים שנלמדו.

תקשורת ופוליטיקה - תקשורת

מרצים:

 ד"ר נאואל ריבקה

הקורס יפגיש את הסטודנטים עם תיאוריות מרכזיות הדנות באופי היחסים בין אמצעי תקשורת לפוליטיקה, תוך התייחסות להתפתחויות ולקונפליקטים המרכזיים העולים מיחסים מורכבים אלה. תהליכים של מדיאטיזציה ופרסונליזציה של הזירה הפוליטית, מסגרות מדיה, מדידת דעת קהל וקביעת סדר היום יהיו בין הנושאים המרכזים בהם יעסוק הקורס.

קורס בחירה
קורס סמסטריאלי