הקונספט של מהו"ת

 

שמו של המרכז מעיד על מטרתו: לאפשר לסטודנטים בעלי לקויות הלמידה והפרעות הקשב להבין טוב יותר את מה שעובר עליהם בתהליך הלמידה, ולחפש כלים יעילים יותר כדי ללמוד ולהתנהל באקדמיה באופן ראוי מבלי "ללכת לאיבוד". המרכז פועל כ"בית" מבין ומקבל. הוא פתוח כל היום וכל השבוע ומשתדל להיענות לצרכים השונים שמועלים ע"י הסטודנטים.
 

מהו"ת הינו מרכז התעצמות ותובנה, שהוקם במכללת סמינר הקיבוצים. כשמו כן הוא, נועד לכך שהסטודנטים בעלי הפרעות הלמידה של מכללת סמינר הקיבוצים יעברו תהליך של התעצמות (מתוך המקום הראשוני של חוסר אונים, דימוי עצמי נמוך, עתיד מעורפל) לעבר תחושה בסיסית של עוצמה ורווחה נפשית. זה תהליך מאד מורכב, כיון שהוא כבר יושב על פצעים עמוקים שנחרטו בתסכולי הילדות והפכו לחלק מהאישיות. לא ניתן לעשות זאת ע"י זה שיגידו להם שוב "אתם חכמים ומוכשרים" (למרות שזה נכון), כי הם לא מאמינים יותר. זיכרונות הילדות שלהם (בלמידה, ביחסים עם האחרים שתמיד התאכזבו מהם), לא מאפשרים להם לראות בפועל את התוצרים של "החוכמה האבודה". מבחינתם, הם "דפוקים". לא ניתן לקדם אותם באופן מהותי ע"י שיעורי עזר או ויתורים בלמידה, כי בעיניהם ההצלחות שלהם תלויות בגורמים שמחוץ להם, בזכות מורה שהסביר טוב או בחינה שהיתה מספיק קלה. כדי שירגישו את העוצמה שלהם הם חייבים להשיג אותה בזכות עצמם, במעשים שהם עצמם יוזמים ומבצעים בהצלחה. אבל הם מפחדים מראש, נמנעים המתמודדות שעלולה להוביל אותם שוב לכישלון, וגם אין להם כלים איך להתמודד.

כדי להשיג כלים חדשים ויעילים להתמודדות הם קודם כל צריכים להכיר את עצמם, את הכוחות, את המגבלות. לעשות אבחנה בין הזהות האותנטית הבסיסית, לבין זהות שהתגבשה לאור המגבלות, שעד כה לרוב לא זוהו ולא נעקפו. ברגע שה"עצמי" מפסיק להיות גוש אחיד של "דפיקות", והופך להיות מורכב מחלקים שזורים של חוזקות ומגבלות, כמו אצל כל אדם, אפשר להתחיל בתהליך השיקום הכולל, של ניצול וחיזוק הכוחות כדרך פיצוי, תוך עקיפה של קשיים והסטתם מקדמת הבמה.

כל זה לא יקרה מעצמו. צריך גורם מתווך שמתחבר אל הסטודנטים מצד אחד, אבל גם מחובר היטב לסביבה הלימודית המקיפה אותם ומנחה אותה להבין את התהליכים, לקבל את המגבלות, להכיל את הקשיים וליהנות מהכוחות. השילוב בין ההתעצמות והתובנה של הפרט עם עצמו ובין ההתעצמות והתובנה של הסביבה כדי שתוכל להכילו ולהרוויח מתרומתו, זהו האתגר הגדול של מרכז מהו"ת.
 

צור קשר

ענת רייכנברג
מזכירת מהו"ת

03-6901290
03-6902361