תכנית למצטיינים

רג"ב - ראש גדול בהוראה

ראש התכנית: ד"ר תמר קטקו

התכנית נועדה להכשיר פרחי הוראה מצטיינים, הן בתחומי ההתמחות שלהם והן באישיותם, כמורים וכמנהיגים חינוכיים. מטרת התכנית לעודד סטודנטים להגיע להוראה מיטבית, להטביע חותם של ממש ולטפחם באמצעות קורסים ייחודיים כאנשי חינוך אינטלקטואלים, מוכשרים, אמפתיים ומעורבים במציאות הקיימת.
כל הקורסים הייחודיים מתקיימים בימי רביעי, בין 17:45 ל- 19:15, לעיתים גם עד 21:00.

ייחודיות התכנית

  • קורסים בפילוסופיה, היסטוריה, ספרות, חינוך, מדעי החברה, מדעים מדויקים ולימודי מגדר
  • מעורבות בפרויקטים חינוכיים בבתי ספר ניסויים, פריפריאליים וייחודיים
  • המשך במסלול ישיר לתואר שני ואפשרות להתחיל כבר בשנה ג'.
  • התנסות כעוזרי הוראה, מתרגלים, חונכים ויוזמי פרויקטים חינוכיים עצמאיים.
  • העדפה בשיבוצם במערכת החינוך.

תנאי הקבלה

  • סטודנטים בעלי ציון משולב (פסיכומטרי + בגרות) 650 ומעלה
  • סטודנטים המוכיחים הצטיינות ערכית-חברתית מיוחדת, בעלי ציון משולב 630 ומעלה

חובות הסטודנט/ית

  • שמירה על רמת הישגים גבוהה בכל שנה (ממוצע 90)
  • השתתפות מלאה בכל הקורסים הייחודיים, במפגשי ההעשרה, המעורבות בקמפוס ובהתנסויות.
  • בתום הלימודים חובה לעבוד שלוש שנים במערכת החינוך כמורים בהיקף של 2/3 משרה.
  • סדנת סטאז' בשנה הרביעית (שנה ראשונה של עבודה במערכת) מותנית בסיום חובות ההתנסות המעשית, קורס "זהירות בדרכים" ו"עזרה ראשונה".

תכנית הלימודים
סטודנטים בתכנית רג"ב למצטיינים לומדים במסלולי ההתמחות אליהם נרשמו ובמקביל לכך, במהלך שלוש השנים, משתתפים בקורסים מיוחדים לתכנית ובפעילויות ייחודיות למצטיינים.

שנה א

שם הקורס

תוכו ותוכן

"אבני דרך" 17:45 – 19:15
ספרות ומהפיכות תרבות הכוח הלאומי בשירה העברית, מהפכת המגדר בספרות העולמית והעברית, דחיקתה ופריצתה של הספרות המזרחית, ספרות השואה, מורים בספרות ובקולנוע.
פילוסופיה ומהפכות לידתה של הפילוסופיה המערבית, המהפכה שחולל רנה דקארט במחשבת המאה ה- 17 "המהפכה הקופרניקאית" של עמנואל קאנט, ז'אן-ז'אק רוסו, פרידריך ניטשה וג'ון דיואי .
"נשמע ונעשה" 19:30 – 21:00 (קורסים משולבים)
סמס' א חברה ישראלית (בחירה)
סמס' א "בית מדרש" (בחירה)
סמס' א שונות מגדרית ותרבותית (בחירה)
סמס' ב' מועדון הספר (שתי קבוצות)

שעות מעורבות (בחודשים ספטמבר-אוקטובר, 40 שעות מרוכזות, לבחירה 1)

"להתחבר לאחר" חונכות ומחקר
מחוץ לעיר" חונכות ומחקר

שנה ב'

שם הקורס תוכן הקורס כולל סדנה רפלקטיבית ומתודולוגית
קהילות חקר חמש קבוצות חשיבה, מחקר + התנסות בבתי ספר שונים
חינוך ופריפריה הון תרבותי וקריירה: שילוב צעירים וצעירות מהפריפריה בהשכלה הגבוהה ובתפקידי מפתח בישראל.
הקול האחר ערביי ארץ ישראל וקולם של אחרים על יסוד הצהרת זכויות האדם ו"הפדגוגיה של המדוכאים": דיאלוג לשלום.
שיח חינוכי - יהודי חשיבות הדיאלוג במעשה החינוכי. שאלות ערכיות והגותיות דרך מקורות יהודיים ופילוסופיים.
זהות ישראלית
 
"מסע ישראלי", מורשת, הסכסוך הישראלי פלשתיני ומקומם בהגדרות שונות של הזהות הישראלית.

 שעות מעורבות (בחודשים ספטמבר-אוקטובר, 40 שעות מרוכזות, לבחירה 2)

מרתון אמנותי בזיקה לחינוך
השתתפות במערכת עיתון התכנית, "המקבץ"
מרתון מתמטי לתלמידי בתי ספר ניסויים
הכשרה לקריאה/כתיבה של מאמרים מדעיים

שנה ג'

שם הקורס תוכן הקורס
"נעשה ונתנסה" 17:45 - 19:15 (שנתי)
"מדע ודעת" היבטים בהוראת המדעים והמתמטיקה
הסיפור שלך: שינוי עולם דרך מלים דיון ספרותי בזיקה לנוף, לתרבות וליוצרים
מדים, מדיה, מדינה סוגיות בפוליטיקה, תקשורת וצבא
"במחשבה שנייה" * 17:45 - 19:15 (2 קורסים סמסטריאליים)
"מילים ומשפטים" סמסטר א' סוגיות בענייני אתיקה, חינוך ומשפט
הוראת היסטוריה סמסטר ב' מחלוקות בחינוך ההיסטורי בישראל

* מי שבוחר בקורס של דנה בסמס' א' חייב גם את הקורס של אייל בסמס' ב'.

שעות מעורבות (40 שעות שנתיות, לבחירה 1)

הדרכה אישית והכשרה לסיוע ותרגול בקורסים השונים
הדרכה אישית בסוגים שונים של ליווי הסטודנטים

 ד"ר תמר קטקו


מזכירות תכנית המצטיינים

03-6902387
 

 

לקבלת מידע נוסף, אנא מלא/י את הפרטים ונחזור אליך בהקדם:

* שדות חובה מסומנים בכוכבית

טליה לוי - מזכירות תכנית המצטיינים 

03-6902387
הרשמה אונליין