הנחיה לפרט ולקהילה בגיל השלישי

ניהול אקדמי: דר' שרה זיו

תכנית חד שנתית

אוכלוסיית הגיל השלישי הולכת וגדלה גם באופן מוחלט וגם באופן יחסי באוכלוסייה בשל העלייה בתוחלת החיים. לחלק מאוכלוסייה זו, יש פנאי, בריאות יחסית טובה, אמצעים ומוטיבציה לשמור על איכות חיים טובה בכלים ובאמצעים המותאמים לה בתחומים כמו דיור מתאים, תרבות פנאי, בריאות פיזית ונפשית, עבודה והכנסה, חברות ומשפחה רב דורית.

בתחומים אקדמיים כמו מדעי הגרונטולוגיה, פסיכיאטריה ורפואה לגיל השלישי מוכשרים בעלי מקצוע. תכנית זו באה להכשיר לתפקיד חדש (לא טיפולי רפואי), של ליווי והנחייה לפרט ולקהילת הגיל שלישי. התוכנית תקנה ידע ומיומנויות שיאפשרו לבעליהם להנגיש לבני הגיל השלישי את מה שנחוץ להם באופן מיטבי וגם להשתלב במסגרות המציעות לבני הגיל השלישי תכניות בכול התחומים הרלוונטיים.

התפקיד אליו מכשירה תכנית זו מתאים לבעלי השכלה אקדמית וניסיון עבודה בפועל עם אוכלוסיות שונות (מורים ואנשי חינוך, פסיכולוגים, עובדים סוציאליים, מומחי טיפול בתרפיות וכדומה), הרוצים לפתח קרירה נוספת וגם  לכאלה העוסקים בפועל בתוכניות לגיל השלישי ומעוניינים לשפר את יכולתם המקצועית.

מטרת התכנית
מטרת התכנית להיערך לקראת המציאות בה גדל חלקה של אוכלוסיית בני הגיל השלישי באוכלוסייה הכללית על ידי הכשרת נושאי תפקיד חדש וחיוני להנחיה וליווי הפרט והקהילה של בני גיל זה. מנחים ומנחות, בעלי ידע ומיומנויות בתחומים נדרשים לבני גיל זה כמו זכויות וביטוחים, בריאות וכשרים פיזיים ומנטליים, לימודים ופעולות פנאי, מסגרות דיור הולמות, חברה תרבות וחיים קהילתיים, התנדבות, עבודה ויזמות עסקית וכמובן גם יחסים משפחתיים אהבה ומיניות  יוכלו להוביל תהליכים משפרי איכות חיים לאוכלוסיה זו ובכך לחברה בכללותה.

מבנה התכנית
הלימודים משלבים הקניית ידע תיאורטי עדכני עם פרקטיקות מגוונות, תוך מתן דגש על עבודה עם בני הגיל  השלישי במערכות שונות.  והתנסות בפועל בפעילות עם בני הגיל השלישי במסגרת פרטנית/קבוצתית מוסדית במסגרת שתוצע על ידי הלומד/ת ותאושר על ידי ראש התכנית .

אוכלוסיית היעד

  • בעלי ובעלות עניין להתמחות בתחום לימודים חדש המתמקד ביכולות הנחיה וליווי של בני
  • הגיל השלישי ולרכוש יכולות עיסוק מקצועי בתחום זה.
  •  התכנית מיועדת למעוניינים בפיתוח קרירה חדשה, או לחילופין לעוסקים בתחום ומעוניינים
  • לשדרג את יכולותיהם המקצועיות.

מהות התכנית

תנאי קבלה

  • תואר אקדמי ראשון וניסיון מוכח בעבודה עם אוכלוסיות שונות (ילדים, נוער, מבוגרים)
  • בעלי ניסיון מוכח של 5 שנים לפחות עם בני הגיל  השלישי
  • עמידה בראיון קבלה

מקום הלימודים
מכללת סמינר הקיבוצים ומקומות התנסות על פי בחירה.

ימים ושעות לימוד:
יום לימודים אחד בשבוע  בהיקף של 6 שעות אקדמיות
14  ימי לימוד בכול סמסטר – סה"כ 28 ימי לימוד
הלימודים יתקיימו בימי ב' בין השעות 10.00 – 15.45

תעודה
לעומדים בדרישות הקורס תוענק  תעודת 'מנחה לפרט ולקהילה לגיל השלישי' ממכללת סמינר הקיבוצים.

לפרטים נוספים: ד"ר שרה זיו - 052-8964444