תואר שני בהערכה בחינוך

 

ראש התכנית: ד"ר מיכל לוי-קרן
צוות היגוי: פרופ' ציפי ליבמן, פרופ' רות זוזובסקי, ד"ר סמדר דוניצה-שמידט, ד"ר אירית לוי-פלדמן

הערכה בחינוך: תחום ההערכה בחינוך עבר, ועודנו עובר, שינויים מהותיים, המשקפים גישות חדשות ליעדי ההערכה ולתפקידיה וכן לעקרונות המנחים אותה. המושג 'הערכה' מתייחס כיום למגוון גדול של מושאים: לומדים, מורים, גגנות, מנהלים, תכניות לימודים, פרויקטים חינוכיים ומוסדות חינוך פורמליים ובלתי פורמליים. ההערכה מתקיימת בתחום הגן, אשכול גנים, הכיתה, בבית הספר ובמערכת כולה. הערכה אינה מתמקדת, כבעבר, בבחינת תפוקות ותוצרים בלבד אלא מתייחסת להיבטים נרחבים של מושא ההערכה, הכוללים גם את בחינת הצרכים, ההקשר, התהליכים, המדיניות, הסביבה החברתית-פוליטית ועוד. מגוון התפקידים שההערכה מנסה לשרת חורג מן התפקידים ה"קלאסיים" של מיון והסמכה. ההערכה מספקת כיום משוב לשם שיפור, לאחריותיות וכן משרתת תפקידים פוליטיים וחברתיים. 

להערכה במערכת החינוכית – בגן ובבית הספר ולהערכה של הגן ושל בית הספר כוח עצום והשפעה על ה"איך, מה ומתי" בכל הנוגע לתלמידים, למורים, לגננות, לתוכן הלימוד, להישגים, לעיצוב תרבות הלמידה, לדימוי מקצועי של מורים וגננות, לעיצוב זהות תלמידים, לביטחונם העצמי ולמניעיהם ללמידה. כך גם בארגונים חינוכיים בלתי פורמליים.

מטרת התכנית לתואר שני בהערכה בחינוך, היא להכשיר מורים, גננות, בעלי תפקידים ומנהלים במערכת החינוך הפורמלית והבלתי פורמלית, להיות אנשי הערכה הבקיאים בידע התיאורטי והיישומי המגוון הקיים בתחום. בוגרים אלו אשר יפעלו בגנים ובתי הספר, בארגונים חינוכיים בלתי פורמאליים, ברשויות מקומיות או במערכת החינוכית הרחבה, יוכלו ליישם תהליכי הערכה משמעותיים במסגרות השונות. הבוגרים יוכשרו לקיים דיאלוג פורה עם הערכה חיצונית, ובכך לקדם את ההוראה והלמידה, לחזק את האוטונומיה של המוסדות מהם הם באים, ולחזק את המקצועיות של עמיתיהם. 

התכנית תקנה ללומדים בה:

  • תואר מוסמך בהערכה בחינוך .M.Ed.
  • הכשרה לתפקיד רכז הערכה בבית הספר: התואר השני מוכר לצורך ביצוע תפקיד רכז הערכה בבית הספר על ידי הרשות הארצית למדידה והערכה בחינוך (ראמ"ה). תפקיד זה מקנה גמול תפקיד בסך 6% מן השכר המשולב ("אופק חדש", סעיף 39; "עוז לתמורה – עיקרי הרפורמה", 2013).

התכנית תפתח ללומדים אפשרויות מגוונות לקידום מקצועי:

  • רכז הערכה בית ספרי
  • השתלבות ביחידות הערכה חינוכיות ברשויות המוניציפאליות
  • השתלבות ביחידות הערכה חינוכיות ארציות
  • השתלבות ביחידות הערכה חינוכיות במוסדות אקדמיים

 

לקבלת מידע נוסף, אנא מלא/י את הפרטים ונחזור אליך בהקדם:

* שדות חובה מסומנים בכוכבית

מרכז ייעוץ ורישום
א'-ה' 08:00 - 17:00

03-6901200
הרשמה אונליין