רגע של מילה

 

תקופת המבחנים מתקרבת,
לכן בחרנו במילת המפתח: בהצלחה, כברכה המקרבת לבבות ומזכירה לנו שלכולנו יש מכנה משותף בתקופה זו של השנה – כולנו רוצים לעבור את המבחנים בהצלחה! 

בהצלחה

بالنجاح
בִּלְנַגַ'אַחְ

הנה כמה אפשרויות לשאלות וברכות הקשורות למילת החודש "בהצלחה":

1.בהצלחה במבחן
بالنجاح بالامتحانנְג'אַחְ בִּלְאִמְתיחַאַן

2.באיזה כיתה המבחן יתקיים?
باي صف الامتحان راح يكون؟
בִּאַי סַף אִלְאִימְתִחַאן רַאַחְ יַקוּן

3.באיזה שעה המבחן יתחיל?
أي ساعة راح يبدأ الامتحان؟
אַי סֵיעַה רַאַחְ יִבְּדַא אִלְאִמְתִיחַאַן

4.מתי המבחן מסתיים?
متى ينتهي الامتحان
אֵימְתַא בִּינְתִהִי אִלְאמְתִיחַאַן

5.התכוננת למבחן?
حضرت نفسك للامتحان؟ او, درست للامتحان؟
נ. חַדַרְתִי נַפְסֵק לַלְאִימְתִיחַאַן ? דַרַסְתִי לַלְאִימְתִיחַאַן?
ז: חַדַרֶת נַפְסַק לַלְאִימְתִיחַאַן ? דַרַסֶת לַלְאִימְתִיחַאַן?

 

 

מילות ברכה:

חג שמח
عيد سعيد
עִיד סַעִיד

חג מבורך
عيد مبارك
עִיד מוּבַּארָק

חג מולד שמח (חג המולד)
عيد ميلاد سعيد
עִיד מִיָלאד סַעִיד

חג קורבן שמח
عيد اضحى سعيد
עִיד אַדְחַה סַעִיד

שתהיה בריא בכל שנה (ליל השנה האזרחית)
كل سنة وانت سالم
קוֹל סַנָה וְאִינְתַא סַאָלם

ברכה זו רלוונטית לכל חג במהלך השנה שמצוין בלוח שנה היג'רית שעל פיו נקבעים חגי האסלאם ומועדיו. לוח זה מבוסס על מחזורי ירח בדומה ללוח השנה העברי.

חג החגים
הוא פסטיבל חגיגי אשר נחגג לראשונה בעיר חיפה ונועד לבטא את אופייה של חיפה כעיר מעורבת בה חיים באחווה בני כל הדתות. מטרתו של הפסטיבל לקדם דו קיום וסובלנות בקרב העמים והוא מסמל את חגי בני כל הדתות המתקיימים בחודש דצמבר.

אסלאם
מציינים בדרך כלל מאורעות המצוינים בקוראן הנסובים לרוב סביב מעשי הנביא מוחמד. שני החגים העיקריים באסלאם הם עיד אל פיטר ועיד אל אדחא (חג הקורבן). המוסלמים מציינים את החגים והמועדים בצורה שונה ובאזורים שונים והחגים המוסלמיים נקבעים על פי לוח שנה ירחי ועל כן מועדם משתנה בלוח השנה הלועזי.

יהדות
חג החנוכה חל בכ"ה בכסלו, אותו חוגגים במשך שמונה ימים (12-20 בדצמבר) לזכר ניצחונם של החשמונאים במרד נגד היוונים, חנוכת בית המקדש ונס כד השמן. החג מצוין באמירת הלל והודיה ובהדלקת נרות חנוכה.

צום עשרה בטבת חל בי' בטבת (28 דצמבר), אחד מארבעת ימי הצום והתענית של העם היהודי לזכר חורבן בית המקדש הראשון. ביום זה על פי המסורת היהודית החל המצור של נבוכדנצר מלך בבל על ירושלים. מאז 1950 מצוין יום זה  גם כיום הקדיש הכללי לזכר הנספים בשואה שיום מותם לא נודע. 

נצרות - קתולים ופרוטסטנטים
24-26 בדצמבר חוגגים בנצרות את חג המולד, חג המציין את יום לידתו של ישו. על פי המסורת הנוצרית ישו נולד למריה בבית לחם במקום בו מצויה כיום כנסיית המולד.

ב 31 בדצמבר חוגגים הנוצרים את ליל ראש השנה האזרחית לציון ברית המילה של ישו התינוק. ישראלים שעלו ממדינות חבר העמים ורבים נוספים נוהגים לחגוג במועד זה חג אזרחי הידוע בשם "נובי גוד".