טיפול ביצירה ובהבעה

שלח לחבר   הדפס


 על הטיפול ביצירה ובהבעה (מתוך תכנית הבוקר, ערוץ 2)

סרטון

בין אמנות לפסיכותרפיה

הטיפול ביצירה ובהבעה הולך ומתבסס כתחום טיפולי הנותן מענה ייחודי לצרכים מגוונים. תהליך הטיפול מבוסס על ההבנה כי היצירה פותחת ערוץ חשוב בעבור המטופל ליצירת דיאלוג ייחודי עם עולמו הפנימי ועם המציאות סביבו. דיאלוג זה שונה מהותית מהשיח המאפיין את הטיפול המילולי המוכר, בזכות המרחב הנפתח בו לביטוי מה שלא ניתן להביע בדיבור.

הטיפול ביצירה ובהבעה נותן מענה לקשיים בתחום הרגשי, ההתפתחותי, הפסיכופיזי, הקוגניטיבי והחברתי. הטיפול מתאים לטווח גילאים רחב - מילדות ועד זקנה - במסגרות קהילתיות, חינוכיות ורפואיות: בתי ספר, מוסדות חינוך מיוחד, מרפאות ובתי חולים פסיכיאטריים, מסגרות שיקומיות, מרכזים לטיפול במצבי לחץ וטראומה, ועוד.

הטיפול ביצירה ובהבעה הוא מקצוע חדש ובין-תחומי, הניצב על "קו התפר" בין עולם האמנות לעולם הפסיכותרפיה. שורשיו נעוצים באמנות, שמעצם טיבה היא בעלת כוח מרפא. עם התרחבות ההכרה בו, בעקבות הדרישה הגוברת וההצלחות הטיפוליות הנרשמות לזכותו, גדל הביקוש לאנשי מקצוע בוגרי תוכניות הכשרה בתחום.

בתהליך הטיפולי העושה שימוש ביצירה והבעה משתתפים המטופל, המטפל, ואחד מתחומי האמנות. הקשר המשולש הזה, היוצר חוויה טיפולית-יצירתית, מאפשר ביטוי, תובנות ותהליכי עיבוד, שיכולים להוביל לשינוי לטובה בבריאות הנפשית.

תוצאות בשטח

מרכז ההכשרה למטפלים ביצירה ובהבעה בסמינר הקיבוצים נוסד ב-1993, ותוכנית הלימודים התלת-שנתית שלו היא בין הראשונות, הוותיקות והמוערכות בארץ, בתחום זה. בנוסף, מציע המרכז קורסי השלמה בפסיכולוגיה, ולימודי המשך למטפלים ביצירה ובהבעה.

מחקר שנערך ופורסם בשנה שעברה על-ידי יחידת המחקר של סמינר הקיבוצים מראה כי הסטודנטים בתוכנית להכשרת מטפלים ביצירה ובהבעה מביעים שביעות רצון גבוהה מרמת ההוראה של הקורסים, מהתכנים ומהמגוון. כמו כן מלמד הסקר כי יותר מ-85% מבוגרי המרכז עובדים כיום בשטח, וזוכים להערכה רבה במקומות עבודתם על רמתם המקצועית ועל בשלותם האישית.

ייחודו של טיפול ביצירה ובהבעה: האני מאמין שלנו

עיסוק ביצירה, שבמהותה מכילה היבטים תרפויטיים: מגייסת כוחות, מאפשרת ארגון ומתן צורה לתכנים רגשיים, מייצרת תקשורת, מעודדת שימוש בדמיון ומאפשרת ביטוי אותנטי על תחומיה השונים זוהי גישה בלתי מאיימת בשל השימוש בכלי הבעה שאינם תלויי-דיבור בלבד מתן ביטוי לכישורים חבויים, לימוד מיומנויות פיזיות, חברתיות ולימודיות באפיקים שאינם מעוררי התנגדות, תוך העצמת הערך העצמי וההכרה ביכולות של המטופל גישה למטופלים משכבות מצוקה ומהגרים המתקשים בביטוי מילולי עבודה קבוצתית המאפשרת הרחבה ורכישה של מיומנויות חברתיות אבחון קשיים רגשיים, קוגניטיביים וחברתיים

בית גידול אמיתי

המרכז ממוקם על אם הדרך באחת הכניסות הראשיות לתל אביב, בלב המדשאות המוריקות של סמינר הקיבוצים, ונטוע בתוך אווירה יצירתית ותוססת, נעימה ומזמינה. הצוות האיכותי של המורים והמדריכים מתעדכן תדיר בחידושים בתחומי התמחותם, ומקפיד על קבוצות למידה קטנות, תשומת לב אישית לכל סטודנט ומפגשים לא-רשמיים גם מחוץ למסגרת השיעורים. בתחנות התפתחותיות לאורך דרכם במרכז, משקפים המורים לסטודנטים את נקודות החוזק שלהם, ומציעים משוב לגבי תחומים שעליהם לפתח.

בסופו של תהליך מעשיר של למידה והתפתחות אישית, רכישת ידע קליני, טיפולי ומעשי תוך התנסות מקצועית בשטח, יוצאים משערי המכללה מטפלים מעולים באמנות חזותית, בתנועה, בפסיכודרמה ובביבליותרפיה. בוגרים רבים שומרים על קשר עם המרכז, המלווה אותם בדרכם המקצועית ומציע התעדכנות, מפגשים וימי עיון. קשר רציף זה מאפשר הזנה הדדית מתמדת, צמיחה והתפתחות.
 

 

תמונות מתוך טקס פתיחת שנת הלימודים:

אנו שמחים לבשר על אישור פתיחה ורישום לתכניות לתואר שני בטיפול באמצעות אמנויות M.A.A.T

טיפול באמצעות אמנויות בהתמחות אמנות חזותית
טיפול באמצעות אמנויות בהתמחות פסיכודרמה
טיפול באמצעות אמנויות בהתמחות תנועה
טיפול באמצעות אמנויות בהתמחות ביבליותרפיה

לקבלת מידע נוסף, אנא מלא/י את הפרטים ונחזור אליך בהקדם:

צור קשר

מרכז ייעוץ ורישום
א'-ה' 08:00 - 17:00

03-6901200