צמחים בחצר המכללה

אלמוגן  רחב-עלים  

 

אלמוגן רחב עלים - Erythrina corallodendrum L.

מקור שם הסוג המדעי "Erythrina" במילה היוונית erythros שמשמעותה אדום. שם הסוג העברי ניתן לצמח בגין צבע פרחיו הדומה לצבע השלד האדום של האלמוג האציל (Corallium rubrum) המשמש בתעשיית התכשיטים, זה גם המקור לתואר המין המדעי corallodendrum"", שמשמעותו "עץ האלמוג". תואר המין העברי "רחב-עלים" נגזר מממדי עליו הגדולים (לא במיוחד).

אלמוגן רחב-עלים הוא עץ משיר חורף, רחב נוף המיתמר לגובה 4-6 מ'. הפריחה במרס-אפריל שופעת ובולטת בצבעה האדום על רקע ענפי העץ החשופים. הפרחים ערוכים באשכולות ונוטים בהבשילם כלפי בסיס ציר התפרחת. לציפורי השיר הניזונות בצוף הפרחים מאפשרת נטייה זאת את הנחיתה על ציר התפרחת והגישה לצוף השופע המצטבר בתחתית הפרח. ציפורים אלה הן מאביקות הצמח.

בחודש אפריל, במהלך הפריחה העץ מלבלב. על פטוטרת העלה התלתני ועל המשך ציר העלה בולטים 2 זוגות גביעים זעירים המלאים בנוזל שקוף ומבריק, אלה צופנים חוץ-פרחיים העשויים לספק תגמול לאוכלוסיית נמלים שתשמור על הצמח מפני חרקים מזיקים.

הפרי תרמיל משולשל כלפי מטה, אורכו כ-10 ס"מ ובעו חום כהה. הוא מוצר בין הזרעים ונותר על העץ גם לאחר שהזרעים הבשילו. לעת ההבשלה התרמיל נפתח ובשוליו נותרים צמודים וחשופים לעין כל זרעים בצבע אדום-מבריק. הזרעים מדמים בצבעם האדום והמבריק ענבה עסיסית וכך הם מופצים על ידי ציפורים הטועות בהם ובאות לאוספם. הזרעים רעילים ומכילים חומרים משלשלים המזרזים את המעבר שלהם במערכת העיכול של הציפור הבולעת אותם ובאופן זה הם נפלטים במהירות וחיוניותם אינה נפגמת. לזרעים קליפת זרע קשה מאד ולכן הם משמשים כחרוזים בייצור תכשיטים, יש כמובן להימנע מלבלוע את הזרעים המכילים רעלים שונים.

בישראל מגדלים 7 מיני אלמוגן כצמחי נוי, רובם כצמחי שדרה או כעצים בודדים עתירי צל.

קובי כח
11.12.2000
E-mail