הסבת אקדמאים התמחות מקרא ותרבות ישראל

 

אִם-יֵשׁ אֶת-נַפְשְׁךָ לָדַעַת אֶת-הַמַּעְיָן

מִמֶּנּוּ שָׁאֲבוּ אַחֶיךָ... תַּעֲצוּמוֹת נָפֶשׁ,

...כִּי רַגְלְךָ עַל-מִפְתַּן בֵּית חַיֵּינוּ תִּדְרֹךְ,

וְעֵינְךָ תִרְאֶה אוֹצַר נִשְׁמָתֵנוּ

(חיים נחמן ביאליק)

אם יש את נפשכם להיות בני בית בתרבותכם ולא לדור בה כזרים; אם תאבו דעת את הספר, ספר הספרים, כי רגלכם על מפתן בית חוגנו תדרוך. הספר שבלעדיו תהיה תרבות העולם על רוחה והגותה וספרותה חסרה ודלה עד מאוד, מונח דווקא במולדתו בקרן זווית ודוברי שפתו השליכוהו מעליהם.
הלימודים בחוג מבקשים לצייר בפני הלומדים תמונה רחבה, עמוקה וחיה של תרבותנו על רבדיה וקולותיה המגוונים. הלימודים הינם שייט בים הגדול של הספרות היהודית, אם ברוגע גליו ואם בין משבריו ונחשוליו. דגש מיוחד מושם על לימוד המקרא ומסביב לו לווינים - ספרות המדרש והאגדה, הקבלה, החסידות, הפילוסופיה העתיקה והמחשבה היהודית בת זמננו. אנו מזמינים אתכם, אנשי הרוח והמעש החינוכי, למסע חדש ישן, עתיק ורענן, למפגש יצירתי סביב היצירה. אנו מזמינים אתכם להיות לומדיה ומוריה של תרבות ישראל.

תכנית הלימודים בהתמחות זו מיועדת להכשרת מורים להוראת המקצועות: מקרא, תרבות ישראל ושיעורי מורשת ישראל בכיתות ז'-י'. התכנית שמה דגש על רכישת מקצוע ההוראה ועל התנסות בפועל בחטיבות הביניים. ההתנסות המעשית נעשית בליווי אישי צמוד של צוות מקצועי ומיומן. התכנית מתאימה במיוחד לבוגרי חוגים במקצועות היהדות - מקרא, תלמוד ותרבות ישראל - אך פתוחה ומותאמת לבוגרי חוגים אחרים במדעי הרוח.

המסגרת הלימודית בחוג כוללת:

  • קורסי מבוא במקרא ובתרבות ישראל.
  • קורסי בחירה מגוונים העוסקים במקרא ובעולם הרחב של תרבות ישראל – ספרות חז"ל, פילוסופיה יהודית, קבלה, חסידות, חגי ישראל, פרשת השבוע ועוד.
  • קורסים שעיקרם הוראת המקצוע ואשר עוסקים בהיבטים הפדגוגיים והדידקטיים של הוראת המקרא. קורסים אלו משלבים לימוד סדנאי והתנסות מעשית בהוראה בבית הספר היסודי או העל-יסודי.

מסגרת הלימודים המוצגת כאן היא המסגרת הרחבה ביותר הנדרשת לקבלת תעודת הוראה. עם זאת, יש להדגיש כי אנו מתאימים את תכנית הלימודים לכל סטודנט באופן אישי, ונותנים פטורים, בהיקף מסוים, לכל סטודנט, על פי לימודיו הקודמים. יועץ אקדמי של התכנית יקבע לו תכנית לימודים, המתאימה לו לצרכיו ולדרישות משרד החינוך.

משך הלימודים בתכנית זו הוא בין שנה לשנתיים, בהתאם לתואר הראשון של הסטודנט ובהתאם לתכנית הלימודים שתיקבע על ידי היועץ.

פרק  נושאי   לימ  וד שעות     שנתיות
לימודי יסוד כלי מחשב, סדנת זה"ב, עזרה ראשונה, ביטחון ובטיחות. מעבר לשעות הלימוד הנדרשות בתכנית
לימודי חינוך קורסי חינוך כגון: פילוסופיה של החינוך, לקויות למידה, פסיכולוגיה, לשון עברית. 11 ש"ש
עבודה מעשית התנסות בבית הספר 9 ש"ש
דרכי הוראה דרכי הוראה 4  ש"ש
לימודי התמחות קורסי התמחות מגוונים לבחירה במקרא ובתרבות ישראל. 26 ש"ש
סה"כ   50 ש"ש

 * פטורים ניתנים על סמך לימודים אקדמיים קודמים.

הלימודים מקנים: תעודת הוראה במקרא לכיתות ז'-י'.

לקבלת מידע נוסף, אנא מלא/י את הפרטים ונחזור אליך בהקדם:

* שדות חובה מסומנים בכוכבית

מרכז ייעוץ ורישום
א'-ה' 08:00 - 17:00

03-6901200
הרשמה אונליין